Ռուսական թրթուրավոր տանկերը չեն մտնի Գյումրի
Նախատեսված է հայ-ռուսական զորքերի համատեղ շքերթ` մասնակցությամբ Գյումրիում տեղակայված հայկական զորամասերի և ռուսական 102-րդ ռազմաբազայի: Միջոցառումները մեկնարկելու են առավոտյան 09:30-ից: ՀՀ պաշտպանության նախարարությունից եւ կառավարությունից ներկայացուցիչներ եւս մասնակցելու են այդ զորահանդեսին:
Գյումրու Վարդանանց հրապարակը նոր տեսքի է բերվել, թարմացվել են գծանշումները, տեղադրվել են ՀՀ և ՌԴ պետական դրոշներ, քարե գորգի վրա շարքերով դասավորված են նստարաններ, տեղադրված է նաև հրամանատարական բեմը: Թե ինչով է պայմանավորված Գյումրիում ռուսական զինտեխնիկայի ցուցադրությունը, նման մեծ շքերթի անցկացումը, հատկապես, երբ նշվող տարեթիվն էլ հոբելյանական չէ, Գյումրու փոխքաղաքապետ Ռուբեն Սանոյանը դրանում արտառոց ոչինչ չի տեսնում: Դա Գյումրու քաղաքապետարանի, Շիրակի մարզպետարանի և պաշտպանության նախարարության համատեղ որոշումն է. «Սա կհաշվենք փորձ` 70-ամյակից առաջ, և կլոր տարեթվին ավելի մեծ շքերթ կանենք», - «Հետքին» փոխանցեց Ռուբեն Սանոյանը:
Հրապարակով անցնելու են հայ և ռուս զինվորականները` քայլերթով, ինչպես նաև ռազմական ծանր տեխնիկա, բայց ոչ թրթուրավոր:
«Քանի որ ասֆալտի հետ կապված խնդիրներ կառաջանան, դրա համար քաղաքապետարանը չթույլատրեց թրթուրավոր տեխնիկա ցուցադրել: Հազիվ կարգի ենք բերել քաղաքը, հրապարակը, նոր ենք բարեկարգել, իսկ թրթուրավորներ բերելու դեպքում, բավական խնդիրներ կունենայինք», - ասում է փոխքաղաքապետ Ռուբեն Սանոյանը:
| Ռուբեն Սանոյան | Մարատ Սարիբեկյան |
Ի սկզբանե, շքերթը նախատեսած էր «Մայր Հայաստան» հուշահամալիրի տարածքում, քանի որ հրապարակում ծանր տեխնիկա անցկացնելը վտանգավոր է, այստեղով անցնում է Գյումրի գետակը, սակայն համատեղ քննարկումների արդյունքում հանգել են այն եզրակացության, որ զորահանդեսը մեկ ուղղություն է ունենալու: Այսինքն՝ հրապարակով պտույտ են կատարում միայն զինվորականները, իսկ տեխնիկան հրապարակ է մտնում Շահումյան փողոցից, անցնում քաղաքապետարանի դիմացով ու դուրս գալիս Սերգո Համբարձումյան փողոցով դեպի Հաղթանակի պողոտա:
Թրթուրավոր տեխնիկան Գյումրու հրապարակ չի մտնելու, սակայն անիվավորներն էլ պակաս ծանրություն չունեն, և, հաշվի առնելով հրապարակի տակով անցնող գետակի առկայությունը, «Հետքը» Շիրակի մարզի փրկարարական վարչության պետ Մարատ Սարիբեկյանից ճշտեց` ինչպիսի ռիսկեր կպարունակի նման զորհանդեսի անցկացումը Գյումրու հրապարակում:
«Երբ նպատակադրվեց, որ պետք է զորահանդես անցկացնել Վարդանանց հրապարակում, ես գիտենալով այդ հանգամանքը, ինքս դեմ կանգնեցի: Ամեն դեպքում իմ մեջ վախ կար, և առաջարկեցի, որ այդ ծանր տեխնիկան այդ կողմով չանցնի»,-ասում է Մարատ Սարիբեկյանը: Քաղաքապետարանի, մարզպետարանի և ՊՆ ներկայացուցիչների հետ որոշել են` տեխնիկան պետք է անցնի քաղաքապետարնի դիմացի մասով՝ քարե գորգից մի քանի մետր հեռու: «Գետակի մի մասը գորգի տակն է մնում, մի մասն էլ՝ գորգից դուրս, դրա համար տեխնիկան անցկացնելու ենք մի 15-20 մետր ավելի հեռվից, որպեսզի վիբրացիան անգամ չվնասի», - ասում է Մարատ Սարիբեկյանը:
Իսկ հարցին, թե այդ ծանր տեխնիկան քաղաքի մի քանի փողոցներով է անցնելու, դա չի վնասի մեր փողոցներին, փրկարարական վարչության պետն ասում է: «Մենք բացարձակապես թույլ չենք տա, որ որևէ փողոց քանդվի: Գիտե՞ք քաղաքապետն ինչ կանի դրա համար` ի վերջո մարդն այդքան աշխատանքներ տարավ, և դա ջուրը թափել ոչ ոք թույլ չի տա: Հիմնականում անվավոր տեխնիկա է անցնելու, որն ասֆալտին վնաս չի տա»:
Մինչև հաղթանակի օրը Գյումրու Վարդանանց հրապարակը և հարակից փողոցները երեկոյան ժամերին 2 ժամով փակվում են՝ նախապատրաստական շքերթի անցկացման համար: Զորահանդեսը անցկացվելու է երկու լեզվով` հայերեն և ռուսերեն:
Միջոցառման ժամանակ հրապարակի մուտքն ազատ է լինելու, իսկ ովքեր կունենան հրավիրատոմսեր, նրանք զորահանդեսին կհետևեն քաղաքապետարանի դիմաց տեղադրված կառավարական ամբիոնից: Շքերթից հետո ծաղկեպսակ կդրվի «Մայր Հայաստան» հուշահամալիրում` անմար կրակի մոտ:

Russian, Armenian Troops to March Together in Victory Day Parade in Gyumri
Russian and Armenian troops from the Armenian military units stationed in Gyumri and the Russian 102nd military base are expected to march together in a big military parade dedicated to the 69th anniversary of the Great Patriotic War in Armenia's second-largest city, Gyumri, on May 9.
The parade will be held in two languages — Armenian and Russian.
Gyumri Deputy Mayor Ruben Sanoyan, when asked by Hetq, found nothing unusual in including the display of Russian military technology and conducting such a parade in Gyumri, especially when it's not a jubilee year. It was a joint decision made by Gyumri City Hall, Shirak regional administration, and RA Ministry of Defense. "We will consider this as practice, ahead of the 70th anniversary, and we will have an even larger parade on the 70th anniversary," Sanoyan told Hetq.
Armenian and Russian soldiers will march through the square, along with military technology with the exemption of vehicles with caterpillar tracks.
"As there will be problems related to the asphalt, that's why the municipality didn't allow vehicles with caterpillar tracks. We barely managed to get the city, the square in order; we just improved it, and if we brought caterpillar tracks, we would have a lot of problems," said the deputy mayor.
Initially, the parade was planned for the area around the Mother Armenia of Gyumri memorial monument because having heavy vehicles in the square is dangerous because of the presence of Gyumri's rivulet. However, after several discussions with the local, regional, and national authorities, it was decided that only soldiers will encircle the square, while the military vehicles will enter the square from Shahumyan Street, pass in front of city hall, and leave from Sergo Hambartsumyan Street to Haghtanaki ("Victory") Avenue.
Ruben Sanoyan |
Marat Saribekyan |
Asked about the risks of the military parade passing through the square in Gyumri, head of the Shirak Marz Rescue Department Marat Saribekyan said he was opposed to the military parade taking place in Vardanants Square. "In any case, I was afraid, and I proposed that heavy vehicles not go on that side," he said, referring to the side with the rivulet.
Gyumri City Hall, Shirak regional administration, and RA Ministry of Defense representatives decided that the vehicles have to pass in front of city hall. "A part of the rivulet remains under the paved road and a part remains outside. That's why the equipment will pass about 15–20 meters away, so that even the vibration doesn't damage it," said Saribekyan.
Asked whether the heavy equipment passing over several streets won't damage the streets, the rescue department chief said: "We absolutely won't allow for any street to be destroyed. Do you know what the mayor would do? After all, the man did so much work, and to throw it all away — no one will allow it. Mainly, there will be vehicles on wheels, which won't damage the asphalt."
Until Victory Day, Vardanants Square and neighboring streets will be closed for two hours in the evening due to preparations for the big day.
After the parade, a wreath will be placed at the eternal flame of the Mother of Armenia of Gyumri monument.