Շրջակա միջավայրի ազդեցությունը մարդկանց առողջության վրա
Վերջին տասնամյակում Հայաստանում գրանցվում է հիվանդացությունների աճ: Հիվանդացությունների ռեկորդային մակարդակ է գրանցվել 2010 թ.:
Ըստ ՀՀ ազգային վիճակագրական ծառայության տարեգրքին՝ առաջին անգամ բացահայտված ախտորոշումով 2010 թ. գրանցվել է 911 հազ. հիվանդացության դեպք, իսկ 2011-12 թ.թ.՝ մոտ 904 հազ.: Համեմատության համար՝ 1995 թ. նման դեպքերը 744 հազ. էին, 2000 թ.՝ 594 հազ., 2005 թ.՝ 637 հազ.:
Այսինքն՝ հիվանդացությունների մակարդակը վերջին տասնամյակում ավելացել է առնվազն 50%-ով: Արդեն այն հանգամանքը, որ երկու տարի անընդմեջ հիվանդացությունների մակարդակը հանրապետությունում կայուն գերազանցում է 900 հազարը՝ մտահոգվելու լուրջ առիթ է տալիս:
Հիվանդացությունների աճի պատճառները բազմաթիվ կարող են լինել: Հնարավոր է՝ ներկայում մադիկ ավելի շատ են դիմում բժիշկներին, կամ հիվանդանոցներն ավելի պարտաճանաչ են գրանցում հիվանդներին: Սույն հոդվածի նպատակը չէ առողջապահական հետազոտություն իրականացնել՝ պարզելու հիվանդությունների աճի պատճառները: Սակայն ակնհայտ է, որ շրջակա միջավայրի աղտոտվածության աճը նպաստում է նաև հիվանդությունների տարածմանը: Կարծում ենք՝ որևէ բժշկական հետազոտություն սա ժխտել չի կարող: Կան հիվանդություններ, որոնց տարածումը ուղղակի պայմանավորված է շրջակա միջավայրի աղտոտվածությամբ՝ բրոնխիալ ասթմա, ալերգիաների բազմաթիվ տեսակներ, չարորակ նորագոյացություններ: Իսկ հիվանդությունների մի մասն էլ զարգանում է որպես հետևանք շրջակա միջավայրի բացասական ազդեցության՝ օրգանիզմ ներթափանցած վնասակար նյութերի երկարամյա ազդեցության շնորհիվ: Կամ՝ այնպիսի երևույթ, ինչիսին աղմուկն է, բացասաբար է անդրադառնում մարդկանց նյարդային համակարգի վրա, ինչն էլ իր հերթին թուլացնում է մարդու դիմադրողականությունը:
Հայաստանում հիվանդացությունների մոտ 40-45%-ը բաժին է ընկնում շնչառական օրգաններին: Այս համամասնությունը բնորոշ է նաև այլ երկրների՝ մոտավորապես նույն պատկերն է ԱՊՀ այլ երկրներում: Սակայն պետք է ընդգծել, որ Հայաստանում օդի աղտոտվածության նորմերը մեծամասամբ գերազանցում են թույլատրելի սահմանաքանակները:
Ըստ ՀՀ բնապահպանության նախարարության պաշտոնական կայքէջում տեղակայված տեղեկատվությանը՝ տարեցտարի մթնոլորտ արտանետվող վնասակար նյութերի քանակն ավելանում է: 2011 թ. մթնոլորտ է արտանետվել մոտ 270 հազ. տոննա վնասակար նյութ՝ 2009 թ. 235 հազ. տոննայի համեմատ:
2012-13 թ.թ. արտանետումների քանակը, ամենայն հավանականությամբ, կգերազանցի 270 հազ. տոննան; Ընդ որում՝ վնասակար արտանետումների կեսից ավելին բաժին է ընկնում ավտոտրանսպորտին: Հարկ է նշել, որ ծանր մետաղները օդից տեղափոխվելով մարդկային օրգանիզմ՝ կարող են առաջացնել նաև այլ հիվանդություններ՝ սիրտանոթային, նյարդային համակարգի կամ այլ:
Վտանգավոր ծավալներ են ընդունում նաև նորագոյացություններին առնչվող հիվանդացությունները: 2012 թ. գրանցվել է նման 10.1 հազ. դեպք՝ 2001 թ. 6 հազ. դեպքի համեմատ: Բժշկությունը բավարար ապացուցված է համարում, որ շրջակա միջավայր նետվող քրոմը, նիկելը, ասբեստը, բազմաթիվ թունաքիմիկատներ քաղցկեղածին են:
Հատկանշական է, որ Հայաստանում վնասակար արտանետումների նորմայից շեղումներ են արձանագրվում ոչ միայն արդյունաբերական քաղաքներում (Երևան, Կապան, Ալավերդի, Արարատ և այլն), այլև անգամ առողջարանային գոտիներում: Ըստ «Հայ էկոմոնիտորինգ» ՊՈԱԿ-ի տվյալների՝ Ծաղկաձորի Սարալանջի փողոցում տեղակայված մոնիտորինգի կայանի սարքերը 2012 թ. օգոստոսին արձանագրել են ազոտի երկօքսիդի միջին ամսական կոնցետրացիայի թույլատրելի նորմայից 1,3 անգամ գերազանցում: Իակ այս տարվա փետրվարին գրանցվել է փոշոու նորմայի 1.5 անգամյա գերազանցում;
ՀՀ առողջապահության նախարարությունը 2012 թ. կատարել է վերլուծություն ՀՀ Սյունիքի և Լոռու մարզերում հանքարդյունաբերության գործունեությամբ պայմանավորված բնակչության հիվանդացության վերաբերյալ:
Ուսումնասիրվել են կրծքագեղձի, ստամոքսի, թոքի չարորակ նորագոյացություններով և լեյկեմիաներով հիվանդացությունը՝ 2009 և 2010 թվականներին:
Պարզվել է, որ չարորակ նորագոյացություններով հիվանդացությունը Սյունիքի մարզում համեմատաբար ցածր է միջին հանրապետական ցուցանիշից և վերջին տարիներին նվազելու միտում է ունեցել։ Ցուցանիշներն ավելի բարձր են Երևանում, Լոռու, Կոտայքի և Շիրակի մարզերում:
2009 և 2010 թվականներին վերլուծություն է կատարվել նաև ըստ առանձին քաղաքների. Կապան, Քաջարան, Ալավերդի (որպես հանքարդյունաբերության ազդեցությանը ենթարկվող բնակավայրեր) և Եղեգնաձոր, Վայք (որպես էկոլոգիապես մաքուր քաղաքներ): Ուսումնասիրվել են թոքի, կրծքագեղձի, ստամոքսի չարորակ նորագոյացություններով, լեյկեմիաներով հիվանդացությունը և մեռելածնությունը: Վերլուծության արդյունքում հանքարդյունաբերության և դրա ազդեցության հետ կապված հիվանդացության (այդ թվում` չարորակ նորագոյացություններով) միջև պատճառահետևանքային կապ չի արձանագրվել:
Հնարավոր է՝ Սյունիքի համեմատաբար խոնավ կլիման ու անտառների առատությունը մասամբ չեզոքացնում է հանքարդյունաբերական գործունեության բացասական ազդեցությունը: Սակայն հանրապետության առավել չորային շրջաններում շրջակա միջավայրի աղտոտվածության ազդեցությունն ավելի քան ուժեղ է դրսևորվում:

Воздействие окружающей среды на здоровье людей
Последние десять лет в Армении наблюдается рост числа заболеваний. Рекордный уровень заболеваемости был зарегистрирован в 2010 г.
Согласно данным Национальной статистической службы РА, в 2010 г. было зарегистрировано 911 тысяч, а в 2011-2012 гг. – около 904 тысяч впервые диагностированных случаев заболевания . Для сравнения отметим, что в 1995 году число таких случаев составило 744 тыс., в 2000 г. - 594 тыс., в 2005-ом – 637 тыс.
То есть за последнее десятилетие уровень заболеваемости вырос как минимум на 50%. Одно то обстоятельство, что два года подряд уровень заболеваемости в республике стабильно превышает показатель в 900 тыс., вызывает серьезную обеспокоенность.
Причины роста заболеваемости различны. Возможно, что сейчас люди чаще обращаются к врачам или в больницах более добросовестно регистрируют больных. Данная статья не преследует цель изучить положение дел в сфере здравоохранения для установления причин роста уровня заболеваемости. Однако очевидно, что распространению болезней способствует также повышение степени загрязненности окружающей среды. Думается, что ни одно исследование не сможет опровергнуть эту точку зрения. Есть болезни, распространение которых напрямую обусловлено загрязненностью окружающей среды: бронхиальная астма, многие виды аллергии, злокачественные образования. Часть заболеваний развивается как следствие отрицательного воздействия окружающей среды – в результате многолетнего влияния на организм вредных веществ. Или возьмем такое явление, как шум, который отрицательно влияет на нервную систему человека, что в свою очередь снижает его иммунитет.
В Армении около 40-45% болезней приходится на дыхательные органы. Эти показатели характерны и для других стран – примерно такая же картина и в других странах СНГ. Однако следует подчеркнуть, что в Армении нормы загрязненности воздуха в основном превышают допустимые показатели.
Согласно информации, размещенной на сайте министерства экологии РА, с каждым годом увеличивается количество выбрасываемых в атмосфу вредных веществ. В 2011 г. в атмосферу было выброшено около 270 тыс. тонн вредных веществ, тогда как в 2009 году этот показатель составил 235 тыс. тонн.
В 2012-2013 гг. количество выбросов, по всей видимости, превысило 270 тыс. тонн. При этом больше половины вредных выбросов приходится на автотранспорт. Следует отметить, что тяжелые металлы, попадая из воздуха в организм человека, могут вызвать болезни сердечно-сосудистой, нервной систем и др.
Опасное число составляют также заболевания, связанные с новообразованиями. В 2012 г. было зарегистрировано 10,1 тыс. случаев против 6 тыс. случаев в 2001 г. Медицина считает доказанным тот факт, что выбрасываемые в окружающую среду хром, никель, асбест, многочисленные ядохимикаты являются канцерогенами.
Примечательно, что в Армении отклонения от нормы в вопросе вредных выбросов отмечаются не только в промышленных городах (Ереван, Капан, Алаверди, Арарат и др.), но даже в курортных зонах. Согласно данным ГНКО “Айэкомониторинг”, аппаратура мониторинговой станции, расположенной на улице Сараланджи в Цахкадзоре, в августе 2012 г. зафиксировала превышение допустимой ежемесячной концентрации двуокиси азота в 1,3 раза, а в феврале этого года было зарегистрировано превышение нормы пыли в 1,5 раза.
В 2012 г. министерство здравоохранения РА провело изучение заболеваемости населения в Сюникской и Лорийской областях, вызванной деятельностью горно-добывающей промышленности. Была изучена заболеваемость злокачественными опухолями молочной железы, желудка, легких и лейкемией в 2009-2010 гг. Выяснилось, что уровень заболеваемости злокачественными новообразованиями в Сюникской области сравнительно ниже показателя по республике, при этом в последние годы проявляется тенденцию к его снижению. Этот показатель выше в Ереване, Лорийской, Котайкской и Ширакской областях.
В 2009-2011 гг. изучение было проведено и в отдельных городах: Капан, Каджаран, Алаверди – в качестве населенных пунктов, подвергающихся воздействию горно-добывающей промышленности, и в Егегнадзоре, Вайке – в качестве экологически чистых городов.
Была также изучена заболеваемость злокачественными новообразованиями легких, молочной железы, желудка, а также показатели мертворождаемости. В результате анализа не была выявлена причинно-следственная связь между горно-добывающей промышленностью и заболеваниями, связанными с ее воздействием.
Возможно, что относительно влажный климат и обилие лесов в Сюнике частично нейтрализуют негативное воздействие горно-добывающей деятельности. Однако в наиболее засушливых районах республики воздействие загрязненной окружающей среды проявляется в максимальной степени.