Կյանքը պատերազմից հետո
1943 թվականն էր: Տասնութ տարին չբոլորած պատանին ստիպված մեկնեց ծառայության: Զինկոմիսարիատում վիճեց աշխատակցի հետ` ասելով, թե ինչո՞ւ պետք է զորակոչվի, եթե տասնութ տարին դեռ չի լրացել: Սակայն այսօր նա այդ ամենը վերհիշելով` շնորհակալություն է հայտնում իր ծառայակիցներից:
«Մեզ խմբերի բաժանեցին: Նստեցինք ավտոբուսներն ու ճամփա ընկանք: Գնում էինք ու գնում: Ոչ ոք չգիտեր՝ ուր են տանում: Արթնացանք ու հայտնվեցինք Ուկրաինայում »,- հիշում է Հայրենական մեծ պատերազմի մասնակից Մնաց Գիրգորյանը:
89-ամյան Մնաց պապին օրերը տաքանալու պես միշտ իր այգում է: Ես էլ երբեմն միանում եմ նրան եւ միասին մշակում ենք Երեւանի Վարշավյան փողոցի սկզբնամասում գտնվող փոքրիկ այգին:
«Ո՛չ ես եմ ջահել, ո՛չ էլ` այգիս: Ես որ տիրություն չանեմ, ոչ մեկի պետքը չի լինի: Հո մենակ ինձ համար չեմ խնամում էս ծառերը: Թթվածին է վերջիվերջո »,- ասում է Մնաց պապը:
Ես որոշել էի հոդված գրել Մնաց պապի մասին եւ երբ այդ մասին նրան ասացի, հրավիրեց տուն` թեյի սեղանի շուրջ զրուցելու: Նա երկար ապրելու իր բանաձևն է մշակել. քիչ ուտել, չխմել, չծխել, զբաղվել գիր-գրականությամբ, շատ չդիտել հեռուստացույց՝ նյարդերը հանգիստ պահելու համար: Հետևում է քաղաքի անցուդարձին, սակայն չի կարողանում համակերպվել երկրում առկա երևույթների հետ:
«Երեսուն հատ մեդալ ունեմ: Վետերանների խորհրդի նախագահ եմ: Վեց լեզու գիտեմ (զրույցի ընթացքում անգլերեն, չեխերեն, գերմաներեն, ռուսերեն լեզուներով մեջբերումներ էր անում-հեղ.): Աշխարհը ոտքի տակ տված մարդ եմ: Շատ զբաղված մարդ եմ: Ժամանակ չունեմ հարևանների հետ շփվելու: Ողջ օրս անցնում է տարբեր մարդկանց հետ հանդիպումներ ունենալով: Հաճախ կոնֆերանս-ժողովներ ենք կազմակերպում, հարցեր ենք քննարկում, բանավիճում ենք ու տուն գալիս: Եկել ենք մի պարզ եզրահանգման , այն է՝ եթե մի կառավարություն չի կարողանում հասարակ տրանսպորտի հարց կարգավորել, ուրեմն հույսը կտրել է պետք մյուս բոլոր հարցերի պատասխանը ստանալուց »,- հանդիսավոր առիթների համար նախատեսված կոստյումը կարգի բերելով` պատմում է պապը:
Մնաց պապի կյանքը հեշտ չի անցել: Չորս երեխաների հայրը ինը տարի խնամել է անկողնում գամված հիվանդ կնոջը: Քսանչորս թոռներից ու ծոռներից քչերն են մնացել Հայաստանում: Երկիրը ոտքի կանգնեցնելու իր ծրագիրն է մշակել: Իր խոսքով` իրեն ոչ ոք չի հասկանում` բացի մի քանի մարտական ընկերներից, որոնք արդեն հարյուր տարեկան են:
«Ես կվերացնեի բանտերը: Կախաղաններ կտեղադրեի քաղաքի կենտրոնում: Ով ինչ հանցանք կգործեր, այդ նույն պահին կախաղան կհանեի: Մեկ տարի հետո երկրում կարգ ու կանոն կլիներ: Աշխարհում մի գիտակից մարդ չկա: Աշխարհում իշխում են թալանն ու կոռուպցիան: Ինչու պետք է Ազգային ժողովում հարյուր երեսունմեկ պատգամավոր լինի, ու բոլորն ախրանիկներ ունենան: Բանվոր-դասակարգ հասկացություն չկա այլևս: Իսկ ահա սովետական շրջանում ամեն ինչ իր տեղում էր» ,- ասում է Մնաց Գրիրգորյանը:
Վերջին շրջանում նա սկսել է հատուկ գրականություն ուսումնասիրել: Այս անգամ ուսումնասիրության առարկան տիեզերքն է: Հետաքրքրված է նաև դեղաբույսերով: Խստորեն հետևում է իր առողջությանը: Պատերազմի ժամանակ գլխից վիրավորվել է: Դրանից հետո լսողության խնդիրներ են առաջացել: Կցանկանար բուժվել, սակայն, իր խոսքով, անհնար է:
«Սովետական Միության ժամանակ բուժումն անվճար էր: Նույնիսկ մի տաք ճաշ էին անվճար տալիս: Իսկ հիմա, եթե ես գնամ պառկեմ մի քանի օր հիվանդանոցում, ինձ տաք ճաշ բերողն ո՞վ է լինելու: Բացի այդ, հիսունվեց հազար դրամ թոշակս չի բավականացնի »,- նշեց Մնաց պապը:
Հայրենական պատերազմի մասնակից Մնաց Գիրգորյանի երազանքն է` չորս զավակների, քսանչորս թոռների ու ծոռների հետ սեղան նստել: Մի նպատակ էլ ունի (ասաց, որ գաղտնիք է, բայց ինձ կասի, գուցե այլևս հնարավորություն չունենա խոսելու իր երազանքների մասին)` պայքարում է վաթսուն տարի կանգուն մնացած, բազում սերունդներ տեսած` Վարշավյան փողոցում գտնվող պատմական շենքը վերակառուցելու համար:

Шел 1943-й год. Юноша, которому еще не исполнилось 18-ти лет, вынужден был пойти служить в армию. В военном комиссариате он поспорил с одним из сотрудников, спросил, почему его призывают в армию, если ему еще нет и 18-ти. Но сейчас, рассказывая об этом, он с благодарностью вспоминает своих сослуживцев.
“Нас разделили на группы. Мы сели в автобус и отправились в путь. Ехали долго. Никто не знал, куда нас везут. Когда проснулись, оказалось, что мы находимся в Украине”,- вспоминает участник Великой Отечественной войны Мнац Григорян.
С наступлением теплой погоды 89-летний дед Мнац начинает работать в своем небольшом саду. Иногда и я к нему присоединяюсь, и мы вместе обрабатываем маленький палисадник, расположенный в начальной части улицы Варшавян в Ереване.
“Ни я не молод, ни мой сад. Если я не буду за ним ухаживать, он никому не будет нужен. Я ведь не только для себя ухаживаю за этими деревьями. В конце концов они же дают кислород”,- говорит ветеран.
Я решила написать о нем статью. Когда сообщила ему об этом, он пригласил меня в дом побеседовать за чашечкой чая. Мнац Григорян разработал свою формулу долголетия: мало есть, не пить, не курить, читать литературу, телевизор много не смотреть, чтобы не нервничать. Дед Мнац следит за тем, что происходит в городе, но не может смириться с существующими в стране негативными явлениями.
“У меня тридцать медалей. Я председатель совета ветеранов. Знаю шесть языков (в ходе беседы дед Мнац приводил цитаты на английском, чешском, немецком, русском языках.- Авт.), прошел полмира. Я человек занятой, времени на общение с соседями у меня нет. Весь день участвую во встречах с различными людьми, организую конференции, собрания, на которых обсуждаем те или иные вопросы, дискутируем. Мы пришли к следующему выводу: если правительство не может решить элементарный вопрос транспорта, значит не нужно надеяться, что оно решит остальные вопросы”,- говорит Мнац Григорян, приводя в порядок предназначенный для торжественных случаев костюм. Он прожил нелегкую жизнь. Отец четырех детей, он девять лет ухаживал за прикованной к постели больной женой. Из 24 внуков и правнуков в Армении остались немногие. Мнац Григорян разработал свою программу развития страны. По словам ветерана, его никто не понимает, за исключением нескольких боевых друзей, которым уже по сто лет.
“Я бы ликвидировал тюрьмы и установил в центре города виселицы. Того, кто совершил бы преступление, я тут же вздернул бы на виселицу. Через год в стране установился бы порядок. В мире царят грабеж и коррупция. Почему в Национальном Собрании должен быть 131 депутат, и у всех есть охранники? Рабочего класса как такового больше не существует. А в советское время во всем был порядок”,- говорит Мнац Григорян.
В последнее время он начал изучать специальную литературу. На этот раз предметом его изучения является космос. Ветеран интересуется и лекарственными растениями. Строго следит за своим здоровьем. Во время войны Мнац Григорян получил ранение в голову, после этого у него появились проблемы со слухом. Ему хотелось бы пройти лечение, но это невозможно, утверждает наш собеседник.
“В Советском Союзе лечение было бесплатным, а в больницах еще и кормили. А если я сейчас лягу в больницу, кто будет приносить мне передачу? К тому же моей пенсии, которая составляет 56 тысяч драмов, на лечение не хватит”,- сказал Мнац Григорян.
Участник Великой Отечественной войны мечтает сесть за стол со всеми детьми, внуками и правнуками. У Мнаца Григоряна есть еще одна цель (он сказал, что это секрет, но мне расскажет – а вдруг у него больше не будет возможности поговорить на эту тему): добиться реконструкции находящегося на улице Варшавян исторического здания.