ՀԿ-ների արձագանքը՝ Ռուսաստանի դեսպանի հայտարարության վերաբերյալ
Հայաստանում ՌԴ դեսպան Վոլինկինը, ով 2007 թվականին Վրաստանի հանդեպ հետախուզական գործունեություն ծավալելու համար իշխանությունների կողմից հայտարարվեց անցանկալի անձ (pesona-non-grata)[1] եւ վտարվեց երկրից, «Նոյան Տապան» պարբերականին տված հարցազրույցում հայտարարել է. «Ես վստահ եմ, որ Ռուսաստանը պետք է ավելի աշխույժ հայտարարի Հայաստանի ինֆորմացիոն դաշտում իր ներկայության մասին: Դրանում ոչ մի կասկած չկա: Սակայն, զբաղվել այն ՀԿ-ների չեզոքացմամբ, որոնք ցանկանում են սեպ խրել հայ-ռուսական հարաբերություններում, թերեւս հարկ է օգտագործելով նաեւ այլ մեթոդներ: Ռուսաստանում, ի դեպ, ընդունված է օրենք, որը միանգամայն հստակ կարգավորում է ՀԿ-ների գործունեությունը: Վերջնարդյունքում միանգամայն ակնհայտ է, որ նրանք, ովքեր ուղղում են իրենք գործունեությունը հայ-ռուսական բարեկամության դեմ, բարին չեն ցանկանում թե Ռուսաստանին, թե Հայաստանին»[2]: Ավելի վաղ` 2014 թ. ապրիլի 12-ին Երեւանում նույն Վոլինկինը հայտարարել էր, որ Ռուսաստանը կկանխի «մեր մտքին ու սրտին խորթ գաղափարներ սերմանելու պատրվակով» իրականացվելիք ցանկացած ագրեսիվ միջամտություն իր բարեկամ երկրների ներքին գործերին։[3]
Այս գնահատականները առայժմ, պատշաճ պատասխան չեն ստացել ՀՀ իշխանությունների կողմից:
Մենք այսօրինակ հայտարարությունները գնահատում ենք ինչպես դիվանագիտական ընդունված նորմերի ոտնահարում, այնպես էլ` կոպիտ միջամտություն Հայաստանի ներքին գործերին եւ Հայաստանի հանրապետության ինքնիշխանության նկատմամբ ոտնձգության հերթական փորձ:
Դեսպան Վոլինկինը պարտավոր է զգոն եւ աչալուրջ լինել, հասկանալ եւ հարգել ՀՀ Սահմանադրությունը, իմանալ, որ Հայաստանը ինքնիշխան, ժողովրդավարական, իրավական պետություն է: Այս հայտարարություններով Վոլինկինն իրեն օրենքից դուրս է դրել:
ՀՀ իշխանություններից պահանջում ենք կարգի հրավիրել Հայաստանում ՌԴ դեսպան Վոլինկինին, հասնել նրան, որ վերջինս կամ հեռացվի իր պաշտոնից, կամ պատշաճ կերպով ներողություն խնդրի Հայաստանի քաղաքացիներից:
Միաժամանակ հայտարարելով, որ Հայաստանում չկան հայ-ռուսական բարեկամության դեմ գործունեություն ծավալող հասարակական կազմակերպություններ, դեսպան Վոլինկինին խորհուրդ ենք տալիս այդպիսի վհուկների դեմ որսը կազմակերպել Հայաստանի Հանրապետության սահմաններից դուրս:
- Ժուռնալիստների «Ասպարեզ» ակումբ
- Հելսինկյան քաղաքացիական ասամբլեայի Վանաձորի գրասենյակ
- Թրանսփարենսի Ինթերնեյշնլ հակակոռուպցիոն կենտրոն
- Բաց հասարակության հիմնադրամներ-Հայաստան
- «Համագործակցություն հանուն ժողովրդավարության» ՀԿ
- «Մենք պլյուս» սոցիալական ՀԿ
- «Կրթության ասպարեզ» ՀԿ
- «Գոեֆոն» ՀԿ
- «Խաղաղության երկխոսություն» ՀԿ
- «Իրավունքների տեղեկատվական կենտրոն» ՀԿ
- «Մարդու իրավունքների եւ կոնֆլիկտների ուսումնասիրության ինստիտուտ» ՀԿ
- Հայկ Նազարեան
- Հասմիկ Կնյազյան
- «Նոր Սերունդ» Մարդասիրական ՀԿ
- Երաշխիք Քաղաքացիական Հասարակության Զարգացման Կենտրոն ՀԿ
- Դավիթ Շահնազարյան
- «Շիրակ կենտրոն» ՀԿ
- Հանրային լրագրության ակումբ
- Գեւորգ Տեր-Գաբրիելյան
- «Վանաձոր եւ քույր քաղաքներ» ՀԲԿ
- «Ազատ քաղաքացի» Քաղաքացիական նախաձեռնությունների աջակցման կենտրոն
- «Պետական կարիքների զոհեր» ՀԿ
- Արա Նեդոլյան
- «Գյումրու առաջընթաց» ՔՀԶԿ
- Վահանգ Անտոնյան
- Կանանց ռեսուրսային կենտրոն
- Գորիսի մամուլի ակումբ
- Կանանց աջակցման կենտրոն
- Հայաստանի հելսիկյան կոմիտե
- Հայկական սահմանադրական իրավապաշտպան կենտրոն
- Քաղաքացիական Ֆորում ՀԿ
- ՍՄԻԼ
- Հանրային տեղեկատվություն և գիտելիքի կարիք ՀԿ
- «Գլոբալիզացիայի եւ տարածաշրջանային համագործակցություն» վերլուծական կենտրոն
- Քաղաքացիական ազգային նախաձեռնություն
- Խորան Արդ ինտելեկտուալ կենտրոն ՀԿ
- Խոսքի ազատության պաշտպանության կոմիտե
- «ԷկոԼուր» տեղեկատվական ՀԿ
- Ուրբան հիմնադրամ
- «Տրտու» ՀԿ
- Տարածաշրջանային հետազոտությունների կենտրոն
- Նաիրա Առաքելյան
- «Հայ Ձմեռ պապ» բարեգործական հիմնադրամ
- Աշոտ Հովհաննիսյան
- Իրական աշխարհ, իրական մարդիկ
- Մարդու իրավունքների եվ ժողովրդավարության ինստիտուտ
- Արփինե Գինոսյան
- Ռուբեն Մեհրաբյան
- Արվեստի քննադատների ազգային ասոցիացիա
- Զառա Հովհաննիսյան
- Արտակ Եղիազարյան
- Մենուա Բրուտյան
- Աննա Շահնազարյան
Հայտարարությունը բաց է, անհատները, քաղաքացիական խմբերը եւ կազմակերպությունները կարող են միանալ դրան, այդ մասին հայտարարելով:

"Посол Волынкин обязан быть бдительным, он обязан принимать и уважать Конституцию РА"
Посол РФ в Армении Волынкин, который в 2007 году властями Грузии был объявлен нежелательным лицом (persona non grata)[1] из-за разведывательной деятельности против Грузии и был выслан из страны, в своем интервью изданию “Ноян Тапан” заявил: “Я уверен в том, что России надо более активно заявлять о своем присутствии здесь на информационном поле Армении. В этом сомнений никаких нет. Однако заниматься нейтрализацией тех НПО на территории Армении, которые хотят вбить клин в российско-армянские отношения, видимо, нужно, используя и другие методы. В России, кстати, принят закон, который вполне конкретно регулирует деятельность НПО. В конечном итоге вполне очевидно, что те, кто направляет свою деятельность против российско-армянской дружбы, не желают добра ни России, ни Армении”.[2] Ранее, 12 апреля 2014г., в Ереване тот же самый Волынкин заявил, что Россия “будет предотвращать любое агрессивное вмешательство в дела дружественных ей стран “под предлогом насаждения чуждых нашим умам и сердцам идей””.[3] Этим оценкам до сих пор не был дан должный ответ армянскими властями.
Пoдобного рода завяления мы оцениваем как игнорирование принятых дипломатических норм, так и грубейшим вмешательством во внутренние дела Армении и очередной попыткой посягательства на суверенитет Республики Армения. Посол Волынкин обязан быть бдительным, он обязан принимать и уважать Конституцию РА, знать, Армения –суверенитетное, демократическое и правовое государство. Этими своими завялениями Волынкин ставит себя вне закона. От армянских властей мы требуем призвать посла РФ в Армении к порядку и добиться чтобы последний был уволен со своей должности, или же надлежащим достойным образом извинился перед гражданами Армении.
Одновременно заявляя, что в Армении нет общественных организаций, деятельность которых направлена против российско-армянской дружбы, советуем послу организовать охоту на ведьм за пределами Республики Армении.
- Клуб Журналистов АСПАРЕЗ
- Ванадзорский Офис Хельсинкской Гражданской Ассамблеи
- Антикоррупционный центр Трансперенси Интернейшнл
- Фонды Открытого Общества – Армения
- ОО “Сотрудничество ради Демократии”
- “Мы плюс” Социальное ОО
- Сфера Образования ОО
- ОО Гоэфон
- ОО Диалог Мира
10. ОО Информационный Центр Права
11. ОО Институт по исследованию прав человека и конфликтов
12. Айк Назарян
13. Асмик Князян
14. Новое Поколение Гуманитарное ОО
15. Общественная организация по развитию гражданского общества Ерашхик
16. Давид Шахназарян
17. ОО Ширакский Центр
18. Клуб общественной журналистики
19. Геворг Тер-Габриелян
20. Ванадзор и города побратимы
21. Центр поддержки гражданской инициативы“Свободный Гражданин”
22. Жертвы государственных требований
23. Ара Недолян
24. “Продвижение Гюмри” ЦРГО
25. Ваагн Антонян
26. Женский рессурсный центр
27. Гориский пресс клуб
28. Центр поддержки женщин
29. Хелсинский комитет Армении
30. Армянский конституционный правозащитный центр
31. Гражданский форум ОО
32. Фонд СКИЛ
33. Общественная информация и необходимость знания ОО
34. Аналитический Центр по Глобализации и Региональному Сотрудничеству
35. Гражданская Национальная Инициатива
36. “Khoran Ard” Intelectual Center, NGO
37. Комитет по защите свободы слова
38. Информационная НПО ЭкоЛур
39. "Урбан" Фонд
40. «Трту» ОО
41. Центр региональных исследований
42. Наира Аракелян
43. "Ай Дзмер Пап" благотворительный фонд
44. Ашот Ованнисян
45. Реальный Мир, Реальные Люди
46. Институт Прав Человека и Демократии
47. Арпине Гиносян
48. Рубен Мерабян
49. Национальная Ассоциация Критиков Искусства
50. Зара Ованнисян
51. Артак Егиазарян
- Менуа Брутян
- Анна Шахназарян
Заявление открыто, его могут поддержать частные лица, гражданские инициативы и общественные организации.