ՀԿ-ների արձագանքը՝ Ռուսաստանի դեսպանի հայտարարության վերաբերյալ
Հայաստանում ՌԴ դեսպան Վոլինկինը, ով 2007 թվականին Վրաստանի հանդեպ հետախուզական գործունեություն ծավալելու համար իշխանությունների կողմից հայտարարվեց անցանկալի անձ (pesona-non-grata)[1] եւ վտարվեց երկրից, «Նոյան Տապան» պարբերականին տված հարցազրույցում հայտարարել է. «Ես վստահ եմ, որ Ռուսաստանը պետք է ավելի աշխույժ հայտարարի Հայաստանի ինֆորմացիոն դաշտում իր ներկայության մասին: Դրանում ոչ մի կասկած չկա: Սակայն, զբաղվել այն ՀԿ-ների չեզոքացմամբ, որոնք ցանկանում են սեպ խրել հայ-ռուսական հարաբերություններում, թերեւս հարկ է օգտագործելով նաեւ այլ մեթոդներ: Ռուսաստանում, ի դեպ, ընդունված է օրենք, որը միանգամայն հստակ կարգավորում է ՀԿ-ների գործունեությունը: Վերջնարդյունքում միանգամայն ակնհայտ է, որ նրանք, ովքեր ուղղում են իրենք գործունեությունը հայ-ռուսական բարեկամության դեմ, բարին չեն ցանկանում թե Ռուսաստանին, թե Հայաստանին»[2]: Ավելի վաղ` 2014 թ. ապրիլի 12-ին Երեւանում նույն Վոլինկինը հայտարարել էր, որ Ռուսաստանը կկանխի «մեր մտքին ու սրտին խորթ գաղափարներ սերմանելու պատրվակով» իրականացվելիք ցանկացած ագրեսիվ միջամտություն իր բարեկամ երկրների ներքին գործերին։[3]
Այս գնահատականները առայժմ, պատշաճ պատասխան չեն ստացել ՀՀ իշխանությունների կողմից:
Մենք այսօրինակ հայտարարությունները գնահատում ենք ինչպես դիվանագիտական ընդունված նորմերի ոտնահարում, այնպես էլ` կոպիտ միջամտություն Հայաստանի ներքին գործերին եւ Հայաստանի հանրապետության ինքնիշխանության նկատմամբ ոտնձգության հերթական փորձ:
Դեսպան Վոլինկինը պարտավոր է զգոն եւ աչալուրջ լինել, հասկանալ եւ հարգել ՀՀ Սահմանադրությունը, իմանալ, որ Հայաստանը ինքնիշխան, ժողովրդավարական, իրավական պետություն է: Այս հայտարարություններով Վոլինկինն իրեն օրենքից դուրս է դրել:
ՀՀ իշխանություններից պահանջում ենք կարգի հրավիրել Հայաստանում ՌԴ դեսպան Վոլինկինին, հասնել նրան, որ վերջինս կամ հեռացվի իր պաշտոնից, կամ պատշաճ կերպով ներողություն խնդրի Հայաստանի քաղաքացիներից:
Միաժամանակ հայտարարելով, որ Հայաստանում չկան հայ-ռուսական բարեկամության դեմ գործունեություն ծավալող հասարակական կազմակերպություններ, դեսպան Վոլինկինին խորհուրդ ենք տալիս այդպիսի վհուկների դեմ որսը կազմակերպել Հայաստանի Հանրապետության սահմաններից դուրս:
- Ժուռնալիստների «Ասպարեզ» ակումբ
- Հելսինկյան քաղաքացիական ասամբլեայի Վանաձորի գրասենյակ
- Թրանսփարենսի Ինթերնեյշնլ հակակոռուպցիոն կենտրոն
- Բաց հասարակության հիմնադրամներ-Հայաստան
- «Համագործակցություն հանուն ժողովրդավարության» ՀԿ
- «Մենք պլյուս» սոցիալական ՀԿ
- «Կրթության ասպարեզ» ՀԿ
- «Գոեֆոն» ՀԿ
- «Խաղաղության երկխոսություն» ՀԿ
- «Իրավունքների տեղեկատվական կենտրոն» ՀԿ
- «Մարդու իրավունքների եւ կոնֆլիկտների ուսումնասիրության ինստիտուտ» ՀԿ
- Հայկ Նազարեան
- Հասմիկ Կնյազյան
- «Նոր Սերունդ» Մարդասիրական ՀԿ
- Երաշխիք Քաղաքացիական Հասարակության Զարգացման Կենտրոն ՀԿ
- Դավիթ Շահնազարյան
- «Շիրակ կենտրոն» ՀԿ
- Հանրային լրագրության ակումբ
- Գեւորգ Տեր-Գաբրիելյան
- «Վանաձոր եւ քույր քաղաքներ» ՀԲԿ
- «Ազատ քաղաքացի» Քաղաքացիական նախաձեռնությունների աջակցման կենտրոն
- «Պետական կարիքների զոհեր» ՀԿ
- Արա Նեդոլյան
- «Գյումրու առաջընթաց» ՔՀԶԿ
- Վահանգ Անտոնյան
- Կանանց ռեսուրսային կենտրոն
- Գորիսի մամուլի ակումբ
- Կանանց աջակցման կենտրոն
- Հայաստանի հելսիկյան կոմիտե
- Հայկական սահմանադրական իրավապաշտպան կենտրոն
- Քաղաքացիական Ֆորում ՀԿ
- ՍՄԻԼ
- Հանրային տեղեկատվություն և գիտելիքի կարիք ՀԿ
- «Գլոբալիզացիայի եւ տարածաշրջանային համագործակցություն» վերլուծական կենտրոն
- Քաղաքացիական ազգային նախաձեռնություն
- Խորան Արդ ինտելեկտուալ կենտրոն ՀԿ
- Խոսքի ազատության պաշտպանության կոմիտե
- «ԷկոԼուր» տեղեկատվական ՀԿ
- Ուրբան հիմնադրամ
- «Տրտու» ՀԿ
- Տարածաշրջանային հետազոտությունների կենտրոն
- Նաիրա Առաքելյան
- «Հայ Ձմեռ պապ» բարեգործական հիմնադրամ
- Աշոտ Հովհաննիսյան
- Իրական աշխարհ, իրական մարդիկ
- Մարդու իրավունքների եվ ժողովրդավարության ինստիտուտ
- Արփինե Գինոսյան
- Ռուբեն Մեհրաբյան
- Արվեստի քննադատների ազգային ասոցիացիա
- Զառա Հովհաննիսյան
- Արտակ Եղիազարյան
- Մենուա Բրուտյան
- Աննա Շահնազարյան
Հայտարարությունը բաց է, անհատները, քաղաքացիական խմբերը եւ կազմակերպությունները կարող են միանալ դրան, այդ մասին հայտարարելով:

Ambassador Volinkin must be alert and vigilant to comprehend and respect the Constitution of the RA
Mr. Volinkin, the Russian Federation Ambassador to Armenia, declared a “persona non grata”[1] by Georgian authorities and exiled from the country for carrying out intelligence activities against their state, made the following statement during an interview with the “Noyev Kovcheg” periodical: “I believe that Russia should remind of its own presence in Armenian informational sphere. There’s no doubt about it. However, additional methods should also be used in order to neutralize the NGOs which are striving to drive a wedge between the Russian-Armenian relations. Russia, in fact, has adopted a law that clearly regulates the NGO activity. The outcome is quite obvious: those who have targeted their activities against the Armenian-Russian friendship don’t wish prosperity either to Russia or Armenia.”[2] Earlier on April 12, 2014 in Yerevan Volinkin himself announced that Russia would prevent any aggressive intervention in the home affairs of its ally states to be implemented under the "pretext of disseminating ideas that are alien to our minds and hearts."[3] These evaluations have not received a proper response by the RA authorities so far.
We consider such kind of statements a violation of diplomatic norms, as well as gross interference in the home affairs of Armenia and a regular attempt to attack the sovereignty of the Republic of Armenia. Ambassador Volinkin must be alert and vigilant to comprehend and respect the Constitution of the RA and realize that Armenia is a sovereign and a democratic state, governed by the rule of law. Volinkin thus abuses his authority by coming up with such statements. We demand that the RA Government attend to the behavior of the RF Ambassador Volinkin by ensuring that he is either removed from office or makes a proper apology to the citizens of Armenia.
Meanwhile, by declaring that there are no NGOs in Armenia that undertake activities against the Armenian-Russian friendship, we’d recommend that Ambassador Volinkin organize such a witch hunt beyond the Republic of Armenia.
- Journalists’ Club Asparez
- Helsinki Citizens’ Assembly Vanadzor Office
- Transparency International Anti-Corruption Center
- Open Society Foundations – Armenia
- Collaboration for Democracy NGO
- “We Plus” Social NGO
- Arena of Educational NGO
- Goefon
- Dialogue for Peace
- Rights Informational Center
- Human Rights and Conflicts Research Institute
- Hayk Nazaryan
- Hasmik Knyazyan
- New Generation NGO
- Guarantee Center of Civil Society
- David Shahnazaryan
- Shirak Center
- Public Journalism Club
- Gevorg Ter-Gabrielyan
20. Vanadzor and Twinning Cities
21. Civic initiative center Free Citizen
22. Victims of State Needs
23. Ara Nedolyan
24. “Development of Gyumri”
25. Vahagn Antonyan
26. Women’s Resource Center
27. Goris Press Club
28. Women’s Support Center
29. Helsinki Committee of Armenia
30. Armenian Constitutional Rights Protection Center
31. Civic Forum
32. SKIL Foundation
33. Public Information and Need of Knowledge
34. Analytical Centre on Globalization and Regional Cooperation
35. National Citizens' Initiative
36. “Khoran Ard” Intellectual Center
37. Committee to Protect Freedom of Expression
38. “EcoLur” Informational NGO
39. Urban Foundation
40. «Trtu» NGO
41. Regional Studies Center
42. Naira Arakelyan
43. "Hay Dzmer Pap" Charitable Trust
44. Ashot Hovhannisyan
45. Real World, Real People
46. Institute for Democracy and Human Rights
47. Arpine Ginosyan
48. Ruben Mehrabyan
49. National Association of Art Critics
50. Zara Hovhannisyan
51. Artak Yeghiazaryan
- Menua Brutyan
- Anna Shahnazaryan
07 May, 2014
Organizations, unions and civil initiatives sharing this opinion are welcome to join the announcement.