Հայրենական մեծ պատերազմի հայ մասնակիցները. Հակոբ Պողոսյանի լուսանկարչական ցուցահանդեսը
«2013թ. փետրվարից նկարում եմ մեր վետերաններին, այցելել եմ պատերազմի մոտ 700 մասնակցի: Երբ ՀՀ «Վետերանների միության» նախագահ Լեւոն Եսայանն ինձ տրամադրեց Հայրենական պատերազմի մասնակիցների ցուցակը, նրանք 1920-նն էին: Ցավալի է, բայց այսօր նրանցից ողջ է միայն 1300-ը: Երեւի հենց այն փաստի գիտակցումը, որ նրանց շարքերը գնալով նոսրանում են, ստիպեց ինձ ցուցադրել լուսանկարներս: Մինչ այդ նրանց լուսանկարները հրապարակել էի ֆոտոշարքով Hetq.am կայքում»,- պատմում է լուսանկարիչ Հակոբ Պողոսյանը:
Մայիսի 12-ին, ժամը 14.00-ին «Մոսկվայի տուն» մշակութային կենտրոնում, նույն կենտրոնի աջակցությամբ, կկայանա Հակոբ Պողոսյանի «Թանկագին ծերեր» խորագրով լուսանկարների ցուցահանդեսը` նվիրված Հայրենական մեծ պատերազմի 69-րդ տարելիցին: Կցուցադրվի 100 լուսանկար: Ցուցահանդեսին կմասնակցի նաեւ Հայրենական պատերազմի 100 մասնակից:
47-ամյա Հակոբ Պողոսյանը նաեւ ղարաբաղյան շարժման եւ արցախյան պատերազմի վավերագրողներից է: 1990-1994 թթ. մասնակցել է արցախյան պատերազմին, պատերազմի դաշտում նրա անցած ուղին բավականին երկար է. Երասխավան, Նոյեմբերյան, Իջեւան, Գորիս, Գետաշեն, Հադրութ, Ղարադաղլու, Կրկժան, Մալիբեյլի, Խոջալու, Աղդամ, Շուշի... Այս ուղին նա անցել է Ժիրայր Սեֆիլյանի գլխավորած Շուշիի առանձնակի գումարտակի, Ռոմիկի, Բորիսի, իրանահայ Արմիկի, Շահեն Մեղրյանի, Սասուն Միքայելյանի, Վիտյա Այվազյանի «Խալդ», Հակոբ Հակոբյանի «Մալաթիա», «Արաբո» ջոկատների հետ` ֆոտոխցիկով ու տեսախցիկով վավերացնելով հիշարժան պահերը, այդ թվում` մարտական գործողությունները: Այժմ Հ. Պողոսյանի արխիվում ավելի քան 1000 լուսանկար ու 90 ժամ ընդհանուր տեւողությամբ 25 հատ տեսաժապավեն կա:
Լուսանկարիչը 1984-2003 թթ. աշխատել է Պետական (այնուհետ` Ազգային, Հանրային) հեռուստատեսությունում: Հիմա լուսանկարչատուն ունի, հիմնականում զբաղվում է լուսանկարչությամբ: Տեսանյութերով օգնել է «Խոնարհ հերոսներ» ֆիլմաշարի ստեղծմանը, հիմա էլ շարունակում է կադրեր տրամադրել տարբեր հաղորդաշարերի: Բայց ամենակարեւորը արխիվի պահպանումն է, ինչը մեծ ֆինանսներ է պահանջում:
Հ. Պողոսյանի նկարներից մի քանիսը ցուցադրվում են «Մայր Հայաստան» թանգարանում եւ Ռազմական ինստիտուտում, մի քանի նկար էլ գտնվում է Ստեփանակերտի թանգարանում:

Армянские участники Великой Отечественной войны: фотовыставка Акопа Погосяна
“С февраля 2013 года я фотографирую наших ветеранов. Посетил около 700 участников Великой Отечественной войны. Когда председатель Союза ветеранов РА Левон Есаян передал мне список ветеранов ВОВ, в нем числилось 1920 человек. Очень больно, но сегодня в живых осталось лишь1300. Наверное, именно осознание того факта, что их ряды постепенно редеют, заставило меня организовать выставку их фотографий. До этого эти фотографии я разместил на сайте Hetq.am”,- рассказывает Акоп Погосян.
12 мая в 14.00 в культурном центре “Дом Москвы” при содействии этого же центра состоится фотовыставка Акопа Погосяна “Дорогие старики”, посвященная 69-ой годовщине Великой Отечественной войны. Будут показаны 100 фотографий. В выставке примут участие и 100 ветеранов ВОВ.
47-летний Акоп Погосян является также документалистом карабахского движения и арцахской войны. В 1990-94 гг. он участвовал в арцахской войне, прошел на полях боев довольно долгий путь: Ерасхаван, Ноемберян, Иджеван, Горис, Геташен, Гадрут, Карадаглу, Кркжан, Малибейли, Ходжалу, Агдам, Шуши… Свой боевой путь он прошел в составе отдельного Шушинского батальона под командованием Жирайра Сефиляна вместе с отрядами Ромика, Бориса, иранского армянина Армика, Шагена Мегряна, Сасуна Микаеляна, “Халд” Вити Айвазяна, “Малатия” Акопа Акопяна, “Арабо” , запечетлевая на фото- и видеокамеру наиболее памятные моменты, в том числе боевые действия. Сейчас в архиве Акопа Погосяна более 1000 фотографий и 25 кинолент, общий хронометраж которых составляет 90 часов.
В 1984-2003 гг. фотограф работал на Государственном (в дальнейшем Национальном и Общественном) телевидении. Сейчас у Акопа Погосяна своя фотостудия, он занимается в основном фотографией. Своими видеоматериалами Погосян оказал большую помощь созданию цикла фильмов “Смиренные герои”. Он и сейчас продолжает предоставлять кадры для создания различных передач. Однако самое важное – это сохранение архива, что требует значительных финансовых средств.
Некоторые фотографии Акопа Погосяна демонстрируются в ереванском музее в парке Победы и Военном институте, еще несколько снимков находятся в музее Степанакерта.