Եվրոպական բանկի տարեկան հանդիպումը՝ ոստիկանության խիստ հսկողության ներքո
Վարշավայի ազգային ստադիոնն այս պահին խիստ վերահսկողության տակ է։ Ոստիկանության մի քանի մեքենաներ հսկում են ստադիոնի շուրջը, իսկ ներսում կարող ես հայտնվել միայն անվտանգության գոտին անցնելուց հետո։ Այստեղ քիչ առաջ տեղի ունեցավ Վերակառուցման եւ զարգացման եվրոպական բանկի (EBRD) տարեկան հանդիպման բացման արարողությունը։ Այս բանկը ներդրումներ է կատարում հետխորհրդային զարգացող երկրների (այդ թվում նաեւ` Հայաստանի) տնտեսություններում՝ հանքարդյունաբերության, հէկերի կառուցման եւ այլ ոլորտներում։
Ոստիկանության խիստ հսկողությունը սահմանված է կանխելու բնապահպան ակտիվիստների (Bankwatch) բողոքի ցույցերը։ Հանդիպմանը ներկա են նաեւ բարձրաստիճան պաշտոնյաներ եւ Եվրոպական բանկի կառավարիչների խորհուրդը։
Հանդիպմանը հրավիրված են պատվիրակություններ եւ լրագրողներ մոտ 60 երկրներից։ Հայաստանի պատվիրակության կազմում են ՀՀ կենտրոնական բանկի նախագահի տեղակալ Ներսես Երիցյանը եւ ՀՀ նախագահի աշխատակազմի ղեկավարի առաջին տեղակալ Վարդան Արամյանը։ «Հետքի» թղթակիցը նույնպես ներկա է բանկի տարեկան հանդիպմանը։

Ежегодное собрание ЕБРР проходит под усиленным контролем полиции
В эти минуты Национальный стадион в Варшаве находится под усиленным контролем полиции. Вокруг стадиона патрулируют полицейские машины, а внутрь можно попать только пройдя через зону безопасности. Немногим ранее здесь состоялась церемония открытия ежегодного собрания Европейского банка реконструкции и развития (ЕБРР, EBRD). Этот банк осуществляет инвестиции в экономику постсоветских развивающихся стран (в том числе Армении): горно-добывающая промышленность, строительство ГЭС и другие сферы.
Усиленный полицейский контроль призван предотвратить акции протеста активистов-экологов (Bankwatch). Во встрече участвуют высокопоставленные чиновники, члены Совета управляющих ЕБРР, а также делегации и журналисты из 60 стран.
В состав делегации Армении входят заместитель председателя Центрального банка РА Нерсес Ерицян и первый заместитель руководителя администрации президента РА Вардан Арамян.