Կուտակային կենսաթոշակների մասին նոր օրինագիծն ընդունվեց
«Կուտակային կենսաթոշակների մասին օրենքի նախագծում լրացումներ ու փոփոխություններ կատարելու մասին» նախագիծը 67 կողմ, 18 դեմ և 29 ձեռնպահ ձայների հարաբերակցությամբ քիչ առաջ երկրորդ ընթերցմամբ ընդունվեց Ազգային ժողովի կողմից:
Կառավարության կողմից բերված նախագծին դեմ քվեարկեցին ՕԵԿ, «Ժառանգություն» և ՀԱԿ խմբակցությունները՝ բացառությամբ ՀԱԿ պատգամավոր Հրանտ Բագրատյանի, ով քվեարկեց ձեռնպահ: ԲՀԿ և ՀՅԴ խմբակցությունները ևս քվեարկեցին ձեռնպահ, բացառությամբ ԲՀԿ երկու պատգամավորների, ովքեր դեմ քվեարկեցին օրենքին, իսկ ԲՀԿ-ական Վարդան Օսկանյանը չմասնակցեց քվեարկությանը, թեև ներկա էր դահլիճում:
Նշենք, որ կառավարության ներկայացրած ծրագիրը նախատեսում է չմասնակցել կուտակային պարտադիր բաղադրիչին գործատուին դիմում գրելու և համակարգից հրաժարվելու պարագայում:

Принят новый проект закона “О накопительной пенсии”
Несколько минут назад 67-ю голосами “за”, 18-ю “против” при 29 воздержавшихся Национальное Собрание приняло во втором чтении проект закона “О внесении изменений и дополнений в закон РА “О накопительной пенсии”.
Против представленного правительством законопроекта проголосовали фракции “Оринац еркир”,”Наследие” и Армянского наационального конгресса, за исключением депутата Гранта Багратяна, который воздержался от голосования. Аналогичным образом поступили и депутаты фракций “Процветающая Армения” и АРФ Дашнакцутюн, за исключением двух депутатов “ПА”, которые проголосовали против. А представитель “Процветающей Армении” Вардан Осканян, хотя и присутствовал в зале, но не принял участия в голосовании.
Отметим, что представленный правительством законопроект предусматривает неучастие в обязательном накопительном компоненте в случае представления работодателю соответствующего заявления.