Լևոն Զուրաբյանը` Գագիկ Խաչատրյանի բիզնեսների մասին
ԱԺ ՀԱԿ խմբակցության ղեկավար Լևոն Զուրաբյանը, կառավարության նոր ծրագրի քննարկման ժամանակ, դիմելով ՀՀ վարչապետ Հովիկ Աբրահամյանին, նկատեց, թե վարչապետը հերքում է իր իսկ հայտարարութունները:
«Այ դուք այսքան խոսում եք մրցակցության, հավասարության, օրենք մասին, մենաշնորհների դեմ պայքարի մասին, բայց ո՞նց կարող եմ հավատալ այդ ամենին, իսկ մենք գիտենք, որ պետք է հավատալ քայլերին, ոչ թե խոսքերին, եթե դուք ձեր առաջին քայլերով հերքում եք ձեր ասածը: Խոսքս Գագիկ Խաչատրյանին սուպերնախարար նշանակելու մասին է, մի մարդու, որը համաձայն «Հետք» հեղինակավոր լրատվամիջոցի, ունի 269 համարի երթուղին, «Անի» տաքսի ծառայությունը, նա ստեղծել է «Ucom» ընկերությունը և այլն: Եվ այս մարդուն դուք տալիս եք հարկային, մաքսային ֆիննանսական ամբողջ համամակարգը և ուզում եք, որ մենք հավատա՞նք, որ չկա շահերի բախում, իշխանութան չարաշահում, հարստություններ դիզելու միտում»,- նշեց Լևոն Զուրաբյանը, ապա հավելեց, որ ինքը առաջիկայում նման մարդկանց ցուցակը կընդարձակի:
ՀՀ վարչապետ Հովիկ Աբրահամյանն էլ պատասխանեց, թե իրեն հավատալ կամ չհավատալը պատգաավորի գործն է, բայց միաժամանակ նշեց. «Դուք դատապարտված եք հավատալու, որովհետև մենք ինչ ասելու ենք, անելու ենք: Մենք ասում են` եկեք միասին աշխատենք: Իսկ եթե դուք հրաժարվում եք, դա ձեր գործն է: Այս դահլիճում նստած են ուժեր, որոնք կհամաձայնեն լավ նախաձեռնություններին աջակցել»:
Ինչ վերաբերում է Գագիկ Խաչատրյանին, ապա Հ. Աբրահամյանը նշեց, թե նա պրոֆեսիոնալ պաշտոնյա է, պետական եկամուտների կոմիտեի համակարգը զարգացնելու առումով էլ անձնանական մեծ ներդրում է ունեցել: «Լինի Աբրահամյան Հովիկը, Խաչատրյան Գագիկը, թե Հարությունյան Դավիթը, բոլորը պետք է հասկանան, որ նշանակումից հետո իրավունք չունեն արտոնություններից օգտվելու: Ես այս մասին իրենց դա ասել եմ նշակումից առաջ: Եթե նման ցանկություն ունեն, ազատվելու են գնան, անփոխարինելի մարդ չկա` ինձնից սկսկած»,- վստահեցրեց ՀՀ վարչապետը:
Դիմելով Լևոն Զուրաբյանին` Հ. Աբրահամյանը նաև նշեց, թե ինքը հասկանում է իր հետ չհամագոծակցելու պատճառը: «Դուք չեք ուզում, որ մենք կայանանք, ձեր խաղաքարտերը խառնվեցին, որ ՀՀ նախագահը ինձ նշանակեց վարչապետ, ու ես դրան ըմբռնումով են մոտենում: Վատ բան կանենք՝ մեզ քննադատեք, փնովեք, բայց մենք աշխատելու ենք վատ բաներ չանենք, լավը անենք»,- ասաց վարչապետ Աբրահամյանը:

Левон Зурабян о бизнесе Гагика Хачатряна
Руководитель парламентской фракции Армянского национального конгресса  Левон Зурабян в ходе обсуждения новой программы правительства, обративгись к премьер-министру Овику Абрамяну, сказал, что он опровергает свои же слова.
“Вы очень много говорите о конкуренции, о равенстве, о законе, о борьбе с монополиями,  но как можно верить всему этому (а мы знаем, что верить надо делам, а не словам), если вы первыми же своими шагами опровергаете собственные высказывания. Я имею в виду назначение Гагика Хачатряна “суперминистром”. Это человек, который, согласно авторитетному изданию “Hetq”, является владельцем  269-го маршрута, службы такси “Ани”, компании “Ucom” и т.д. И этому человеку вы передаете всю налоговую, таможенную, финансовую системы и хотите, чтобы мы верили тому, что нет столкновения интересов, злоупотребления властью, стремления к накоплению богатства?” – поинтересовался Левон Зурабян, добавив, что в ближайшее время он расширит список этих лиц.
В ответ премьер-министр РАОвик Абрамян отметил, что верить или не верить ему – это дело депутатов. Вместе с тем он сказал: “Вы обречены на то,чтобы верить, потому что наши дела будут соответствовать нашим словам. Мы говорим: давайте работать вместе. Но вы отказываетесь, это ваше дело. В этом зале сидят силы, которые согласятся поддержать хорошие инициативы”.
Касаясь личности Гагика Хачатряна, премьер отметил, что он профессиональный чиновник, внес большой личный вклад в дело развития системы Комитета госдоходов. “Независимо от того, будет это Овик Абрамян, Гагик Хачатрян или Давид Арутюнян, все должны понять, что после назначения они не имеют права пользоваться привилегиями. Я заявил им об этом до назначения. Если у них появится такое желание, они должны освободиться от должности и уйти. Незаменимых людей нет, начиная с меня”,- заверил глава правительства РА.
Затем, обратившись к Левону Зурабяну, премьер отметил, что он понимает причину нежелания сотрудничать с ним: “Вы не хотите, чтобы мы состоялись. Когда президент РА назначил меня премьер-министром, это спутало ваши карты. Я с пониманием отношусь к этому. Если мы будет плохо работать, критикуйте нас, ругайте, но мы постараемся ничего плохого в своей работе не допускать. Будем делать хорошие дела”.