ԱՄՆ դեսպանատունը հայտարարում է ՀՀ քաղաքացիների որոշ խմբերի համար հարցազրույցի պահանջի վերացման մասին
Այս պահից սկսած Հայաստանում  վերացվում է ԱՄՆ մուտքի ոչ ներգաղթային արտոնագրերի (վիզաների) տրամադրման համար հարցազրույց անցնելու պարտադիր պահանջը մինչև 10 տարեկան երեխաների ու 79 տարեկանից բարձր անձանց համար, ինչպես նաև արտոնագիրը երկարաձգելու որոշ դեպքերում*:
Հարցազրույցի պահանջի վերացմամբ ՀՀ-ում ԱՄՆ դեսպանատունը փորձում է տարեց քաղաքացիների, երեխաների հետ ճանապարհորդող ընտանիքների ու հաճախակի ճանապարհորդողների համար առավել արագ ու պարզ դարձնել մուտքի արտոնագրի ստացման գործընթացը:
Այս մասին հայտարարելիս հյուպատոս Ջորջ Լինն ասաց. «Հարցազրույցի պահանջի վերացումը կհանգեցնի Հայաստանի և Միացյալ Նահանգների միջև մշակութային, կրթական, առևտրային շփումների ավելացմանը, առավել կամրապնդի մեր ժողովուրդների միջև կապերը: Այս նոր մոտեցումը կդյուրացնի օրինական ուղևորությունները դեպի Միացյալ Նահանգներ՝ միաժամանակ ապահովելով մուտքի արտոնագրերի գործընթացի թափանցիկությունն ու ազգային անվտանգության երաշխիքները»:
Հյուպատոսական պաշտոնյաները դեռևս կարող են իրենց հայեցողությամբ հարցազրույցի հրավիրել դիմողներին, նույնիսկ եթե նրանք հիշյալ խմբերին են պատկանում: Բացի այդ, նախատեսվում է նշված խմբերից, երբեմն, պատահական ընտրությամբ որոշ մարդկանց հրավիրել հարցազրույցի:
Հարցազրույցի պահանջի վերացման, առցանց դիմում ներկայացնելու վերաբերյալ մանրամասն տեղեկությունների համար կարող եք այցելել https://usvisa-info.com/ էջը, որտեղից անցում կատարելով Հայաստանի ենթաէջին՝ “Personal Appearance Waiver” (Անձամբ ներկայանալու պահանջից հրաժարում) կամ “Visa Renewal” (Վիզայի նորացում) բաժիններում կգտնեք անհրաժեշտ բոլոր մանրամասները:
Սա վերաբերում է այն դիմողներին, ովքեր նորացնում են իրենց մուտքի  վիզան և բավարարում են հետևյալ ԲՈԼՈՐ պահանջներին.
• Դուք դիմում եք նույն դասակարգման վիզայի համար (ԾԱՆՈԹՈՒԹՅՈՒՆ։ Միայն B1/B2, D, F, I, J, M, O, և Q կատեգորիաների համար դիմողները, F կատեգորիայի համար դիմողներին չի վերաբերում, եթե նրանք փոխում են և ծրագիրը, և կրթական հաստատությունը: J կատեգորիայի համար դիմողներին չի վերաբերում, եթե փոխել են իրենց SEVIS-ի նույնացման համարը), և
• Կենսագրական տվյալները չեն փոխվել (անուն-ազգանուն, ծննդավայր և ծննդյան ամսաթիվ-տարեթիվ), և
• Նախորդ վիզան ունեցել է վիզայի տվյալ դասի համար առկա վավերության լրիվ ժամկետը (սովորաբար բազմակի մուտքի, 12-ամսյա վավերություն) և
• Նախորդ վիզան ներկայումս վավեր է կամ ժամկետը լրացել է վերջին 12 ամսվա ընթացքում:
Ուրեմն ԱՄՆ Դեսպանատունը Հայաստանի և Միացյալ Նահանգների միջև մշակութային, կրթական, առևտրային շփումների ավելացումը ,միջերկրային կապերի ամրապնդումը կապում է միմիայն մեր երկրի մինչև 10 տարեկան և 79 տարեկանից բարձր անձանց հետ , այ քեզ զավեշտ...

Effective immediately, the U.S. Embassy no longer requires visa interviews for residents of Armenia who are applying for a non-immigrant visa and are under the age of 10, over the age of 79, or certain applicants* who are renewing their visas.
With the implementation of the Interview Waiver Program, Embassy Yerevan seeks to make the visa application process quick and simple for elderly applicants, families traveling with young children, and frequent travelers.
In announcing the program, Consul George Lynn said, “The Interview Waiver Program will result in increased cultural, educational, and commercial interaction between Armenia and the United States, further strengthening the bonds between our nations. This program facilitates legitimate travel to the United States while maintaining the integrity of the visa application process and national security safeguards.”
Consular officers still have the discretion to require an interview from any applicant, even if they qualify for an interview waiver. In addition, a small number of qualified Interview Waiver Program applicants will be randomly selected for interviews.
To read more about Interview Waiver Program requirements and apply online, applicants should visit https://usvisa-info.com/. After navigating to the Armenia page, applicants should click “Personal Appearance Waiver” or “Visa Renewal” for all the details.
*Applicants who are renewing a visa and meeting ALL of the following qualifications are eligible:
- You are applying for the same visa classification as your previous/current visa (NOTE: Only B1/B2, D, F, I, J, M, O, and Q applicants are eligible. F applicants are not eligible if they are changing both their program AND their school. J applicants are not eligible if they have changed their SEVIS ID number); and
- The bio data has not changed (name, place of birth and date of birth); and
- The previous visa had the full validity available for the visa class (normally multiple entry, 12-month validity); and