Ռուսական վարկի կասկածելի շղարշի մասին
Ազգային ժողովում քննարկվում է «Հայաստանի Հանրապետության 2013թ. պետական բյուջեի կատարման մասին» տարեկան հաշվետվությունը: ՀՀ ֆինանսների փոխնախարար, գլխավոր գանձապետ Ատոմ Ջանջուղազյանը, ներկայացնելով բյուջեն, նշեց, որ 2013 թվականին գրանցվել է 3.5 տոկոս տնտեսական աճ, գնաճը այդ տարի կազմել է 5 տոկոս: 2013 թվականի համար նախատեսված է եղել ապահովել 1 տրիլիոն 33 մլն եկամուտ, ապահովվել է 1 տրիլիոն 74 մլն դրամի եկամուտ: Ծախսերի համար նախատեսված թիվը եղել է 1 տրիլիոն 153 միլիարդ դրամ, բայց ծախսվել է 1 միլիարդ 258 միլիարդը:
ԱԺ ԲՀԿ խմբակցության քարտուղար Նաիրա Զոհրաբյանը Ատոմ Ջանջուղազյանին հարցրեց, թե քանի որ սպառողական զամբյուղի մեծ տոկոսը պարենային ապրանքներն են կազմում, որքա՞ն գնաճ է արձանագրվել առաջին կենսաապահովման մթերքների մասով: ԲՀԿ-ական պատգամավորը հետաքրքրվեց նաև ռուսական 500 մլն վարկի վերաբերյալ՝ նշելով, որ վարկի վերաբեյալ բավական մութ ու կասկածելի պատմություններ կան: Զոհրաբյանը հետաքրքրվեց, թե, ի վերջո, ինչի՞վրա է սպառվել այդ վարկը:
Ա. Ջանջուղազյանը նախ անդրադարձավ սպառողական զամբյուղին՝ ասելով, որ չի կարող պատասխանել պատգամավորի հարցին, որովհետև ձեռքի տակ չունի տվյալներ, բայց կարող է դրանք հետո տրամադրել պատգամավորին:
Ինչ վերաբերում է ռուսական վարկին, ապա Ջանջուղազյանը հարցրեց. «Ի՞նչ մութ անկյունների մասին է խոսքը»: Նաիրա Զոհրաբյանը մանրամասնեց. «Խոսքն այն մասին է, որ վարկերը տրվել են գործարարներին, մերձավորներին…»:
Ջանջոջղազյանը պատասխանեց, թե վարկի օգտագործման վերաբերյալ տեղեկանքը ներառված է եղել 2009 թվականի հաշվետվության մեջ, որտեղ մանրամասն ներկայացված է, թե ի՞նչ ուղղություններով է բաշխվել այն:
Լրագրողների հետ զրույցում Նաիրա Զոհրաբյանը նշեց, որ վարկի պատմությունը դարձել է բազմաչարչար. «Երբ այն բերվեց խորհրդարան, ԲՀԿ-ն չքվեարկեց, որովհետև մեզ ասվեց, թե դուք քվեարկեք, որ 500 մլն դոլարի վարկ ենք վերցնելու, հետո կներկայացնենք բացվածքը, թե ի՞նչ ուղղություններով է ծախսվելու վարկը: Բայց խորհրդարան ծախսերը չբերվեցին, ու բնականաբար որոշակի կասկածելի շղարշով պատվեց այդ վարկի էպոպեան»:
ԲՀԿ խմբակցության քարտուղարն ասաց, թե վարկը տրվել է ռուսաստանաբնակ հայ գործարարներին: «Այսօր էլ, ես հղում անելով մամուլին, որտեղ հրապարակվեց, որ վարկից լրջագույն գումարներ տրվել են ռուսաստանաբնակ հայ գործարարների՝ նախորդ կառավարության ինչ-որ մի անհասկանալի որոշմամբ, որի իրավունքը, մասնագետների պնդմամբ, չունեին: Այսինքն՝ Ռուսաստանից եկած փողի որոշակի հատված նորից հետ է հանվել Ռուսաստան: Ուստի վարկի հետ կապված անորոշություններն այդպես էլ մնացին»,- նշեց պատգամավորը:

О таинственной завесе над российском кредитом
В Национальном Собрании обсуждается ежегодный отчет “О выполнении госбюджета Республики Армения 2013 года”. Заместитель министра финансов РА, главный казначей Атом Джанджугазян, представляя бюджет, отметил, что в 2013 г. был зарегистрирован рост экономики на 3,5%, в том же году рост цен составил 5%. В 2013 г. было предусмотрено обеспечить доходы в размере 1 трлн 33 млн драмов, но было обеспечено 1 трлн 74 млрд драмов, расходы были запланированы в размере 1 трлн 153 млрд драмов, но было израсходовано 1 млрд 258 млн.
Секретарь фракции “Процветающая Армения” Наира Зограбян поинтересовалась у г-на Джанджугазяна: в связи с тем, что в потребительской корзине большой процент составляют продовольственные продукты, сколько составил рост цен на жизненно важные продукты питания? Депутат также задала вопрос о российском кредите в 500 млн долларов, отметив, что с ним связаны довольно темные и сомнительные истории. В конце концов, на что был потрачен этот кредит? – спрсила Наира Зограбян.
Атома Джанджугазян сперва коснулся потребительской корзины, сказав, что не может ответить на вопрос депутата, поскольку не имеет под рукой соответствующих данных, но может предоставить их потом.
Говоря о российском кредите Джанджугазян уточнил: “О каких темных историях Вы говорите?” “Речь идет о том, что кредиты были предоставлены предпринимателям, близким людям…”,- ответила Наира Зограбян.
По словам замминистра финансов, справка об использовании кредита были включена в отчет 2009 г., в котором подрбно представлено, для каких направлений был использован кредит.
В беседе с журналистами Наира Зограбян отметила: “Когда вопрос кредита обсуждался в парламенте, фракция “Процветающая Армения” не проголосовала, поскольку было сказано: вы проголосуйте, чтобы мы взяли кредит в 500 млн долларов, а потом уже представим, в каких направлений его израсходуем. Однако расходы так и не были представлены в парламенте, и эпопея этого кредита оказалась под завесой таинственности”.
Секретарь фракции “Процветающая Армения” также отмети ла, что кредит был предоставлен проживающим в России армянским предпринимателям. “Я и сегодня хочу сослаться на прессу, которая написала о том, что непонятным решением предыдущего правительства значительные суммы из этого кредита были выделены армянским предпринимателям из России, на что, по утверждению специалиста, правителоьство не имело право. То есть определенная часть полученных от России денег вновь была передана России. Так что неопределенности, связанные с этим кредитом, остались до сих пор”,- отметила Н.Зограбян.