Նորարարական գյուղական զբոսաշրջության խթանում՝ սևծովյան ավազանի տարածաշրջանում
ԵՄ կողմից ֆինանսավորվող Նորարարական գյուղական զբոսաշրջության խթանում ծրագիրը մայիսի 24-ին մասնակցեց Եվրոպայի օրվա տեղեկատվական շաբաթվա շրջանակներում կայացած Եվրոպայի օրվա տեղեկատվական ցուցահանդեսին:
Նորարարական գյուղական զբոսաշրջության խթանում ծրագրի մասնակցությունը ցուցահանդեսին խթանեց ծրագրի վերաբերյալ հանրության իրազեկության մակարդակի բարձրացմանը և ծրագրի տեսանելիությանը: Եվրոպայի օրվա տեղեկատվական ցուցահանդեսի ընթացքում ծրագիրը ներկայացվեց տաղավարում՝ ծրագրի ձեռքբերումների վերաբերյալ հանրության հետ հաղորդակցվելու նպատակով:
Ծրագրի համակարգող տիկին Աննա Առաքելյանը ծրագրի տաղավարի այցելուներին իրազեկեց ծրագրի հաջողության և առաջընթացի վերաբերյալ: Նա ասաց, որ ծրագրի արդյունքում կամրապնդվեն տարածաշրջանային համագործակցությունը և գործընկերական կապերը՝ ֆիզիկական և մարդկային ռեսուրսների ինտեգրացված օգտագործման և փորձի փոխանակման միջոցով, որի նպատակն է բարելավել զբոսաշրջության ոլորտի պրոդուկտների չափանիշները և ծառայությունների մատուցման որակը:
«Եվրոպայի օրվա տեղեկատվական ցուցահանդեսը շատ լավ հնարավորություն է ևս մեկ անգամ ծրագրի վերաբերյալ մարդկանց իրազեկելու և ծրագրի տեսանելության մակարդակը բարձրացնելու համար: Մենք որոշեցինք ծրագրի առաջխաղացման միջոցառումը կազմակերպել Եվրոպայի օրվա տեղեկատվական շաբաթվա ընթացքում, որպեսզի հանրության մեծաքանակ զանգվածների հանդիպենք և կիսվենք նրանց հետ մեր հաջողությունների և վերջին զարգացումների մասին»,-նշեց տիկին Առաքելյանը ծրագրի տաղավարի այցելուների հետ խոսելիս:
Ա.Առաքելյանն ասաց, որ սույն թվականի հունիսի 17-23-ը փորձի փոխանակման այցով Վրաստանից, Թուրքիայից և Բուլղարիայից Հայաստան կգա 15 հոգանոց խումբ՝ կազմված ծրագրի գործընկերներից, զբոսաշրջության ոլորտում ծառայություններ մատուցողներից և զբոսաշրջային գործակալությունների ներկայացուցիչներից: Այցի նպատակն է բացահայտել Հայաստանի գեղեցկությունը, գյուղական տուրիզմը զարգացնելու պոտենցիալը, ինչպես նաև գիտելիքներ քաղել զբոսաշրջության ոլորտում ծառայություններ մատուցողներից և զբոսաշրջային գործակալություններից:
Ծրագիրն ուղղված է միասնական ռեսուրսների հիման վրա սևծովյան ավազանի չորս երկրների (Հայաստան, Վրաստան, Թուրքիա, Բուլղարիա)՝ տնտեսական և սոցիալական զարգացման նպատակով տարածաշրջանային համագործակցության և անդրսահմանային գործընկերության զարգացմանը՝ գյուղական զբոսաշրջության ցանցերի ստեղծման միջոցով՝ միասնական զբոսաշրջության զարգացման նախաձեռնությունները և ավանդական պրոդուկտները խթանելու համար:
Ծրագրի շրջանակներում կստեղծվեն ուսուցում ստացած և հմտություններ ունեցող՝ գյուղական զբոսաշրջության ոլորտում տեղական ծառայություններ մատուցողների և տուրիստական գործակալությունների ցանցեր, որոնք կմշակեն և կվաճառեն եզակի զբոսաշրջային պրոդուկտ՝ «Տարածաշրջանային այցելուի միասնական փաթեթ» «ՏԱՄ» փաթեթ): Այն կխթանի զբոսաշրջիկների ներհոսքը դեպի տարածաշրջան և իր ներդրումը կունենա ներերկրային և ներտարածաշրջանային պետական իշխանավորների միջև աննախադեպ համագործակցության հաստատման հարցում: Ծրագրի շրջանակներում այս պրոդուկտի ստեղծման նպատակն է տարածաշրջանային մակարդակով գյուղական զբոսաշրջության ոլորտում երկարատև արդյունքների ձեռք բերումը:
«Նորարարական գյուղական զբոսաշրջության խթանում» ծրագիրը համաֆինանսավորվում է Եվրոպական միության կողմից՝ 472,923.43 եվրո գումարի չափով Եվրոպական հարևանության և գործընկերության գործիքի միջոցով: Ծրագիրը սկսվել է 2013թ. նոյեմբերին և կտևի 18 ամիս:

Promoting Innovative Rural Tourism in the Black Sea Basin Region
The Promoting Innovative Rural Tourism (PIRT) project partly funded by the EU on May 24 participated in the info fair organized as part of the Europe Day in Armenia week of events in order to raise public awareness and visibility of the project.
Project Coordinator Anna Arakelyan informed visitors to their booth about the project's success and progress. She said that the project will strengthen regional cooperation and partnerships — through an exchange of experience and the integrated use of physical and human resources, which aims to improve tourism product standards and service quality.
"The Europe Day info fair is a great opportunity to once again inform the public and raise the visibility of the project. We decided to organize the project's promotion event during the Europe Day information week so we can meet many members of the public and share with them our successes and recent developments," she said.
Arakelyan said that a group of 15 colleagues, tourism service providers, and travel agency representatives will come to Armenia from Georgia, Turkey, and Bulgaria between June 17–23 for an exchange visit. The purpose of the trip is to discover Armenia's beauty and rural tourism development potential, as well as acquire knowledge from local tourism service providers and travel agencies.
The PIRT project is directed at supporting regional cooperation and cross border partnerships for economic and social development in four Black Sea Basin countries (Armenia, Bulgaria, Turkey, Georgia) based on combined resources through creation of rural tourism networks in order to promote joint tourism development initiatives and traditional products.
"In the framework of the project a network of trained and capable local service providers in rural tourism and travel agencies will be established which will develop and sell a unique touristic product: Single Cross-border Visitor package (SCBV package). The SCBV package will increase the inter-flows of visitors on the regional level and contribute to unprecedented cooperation between national authorities in the region and intra-country, aimed ultimately to sustaining the cross-border impacts of rural tourism," reads a statement issued by Heifer International Armenia, the organization coordinating the project in Armenia.
PIRT is co-financed by the European Union in the amount of 472,923.43 EUR through the European Neighborhood and Partnership Instrument. The project began in November 2013 and will last18 months.