Աղվան Վարդանյան. «Սերժ Սարգսյանի հնչեցրած դատողությունները ՀՀԿ-ի դերի մասին չափազանցված են»
- ՀՀ նախագահ Սերժ Սարգսյանը Հանրապետական կուսակցության 15-րդ համագումարում իր հայտարարության մեջ նշեց, թե «չկա մի ուժ, որ Հայաստանում կարող է անել ավելին, քան մենք` հանրապետականներս»: Միաժամանակ հայտարարեց, թե ընդդիմությունն ու իշխանությունը թշնամիներ չեն: Այս գնահատականներն իրականության հետ առնչություն ունե՞ն:
- ՀՀԿ համագումարին, որքան էլ հասկանալի լինեին ՀՀ նախագահի՝ իր կուսակցության վերաբերյալ արտահայտած մտքերը, դատողությունները կուսակցության ձևի, նշանակության, բնույթի մասին, ակնհայտ է, որ այստեղ չափազանցություն կա: ՀՀԿ-ի դերակատարությունն ակնհայտորեն գերկարևորվել է, որովհետև այդ կուսակցության հանդեպ վստահությունը հանրության շրջանում, նրա գործունեության արդյունքները ակնհայտ ցածր են: Բնական է, որ կուսակցության ղեկավարը նման գնահատականներ պետք է հնչեցնի իր կուսակցության հասցեին, բայց տվյալ պարագայում իրականության հետ դրանք քիչ առնչություններ ունեն:
Ես կարևորում եմ ՀՀ նախագահի խոսքի մի քանի այլ բաժիններ, մասնավորապես՝ ընդդիմություն-իշխանություն հարաբերություններն իբրև քաղաքական միասնական համակարգի օղակ դիտարկելու մասին հայտարարությունը: Դարձյալ այստեղ իրականությունն այլ է, բայց զուտ տեսական մակարդակով սա ձևակերպելը կարևոր էր: Ընդդիմության դերի, ընդդիմության հետ աշխատելու, որպես միասնական համակարգի մաս ընդդիմությանը դիտարկելու առաջարկներն ինչ-որ առումով նոր մշակույթի դրսևորում էին:
Ս. Սարգսյանի ելույթի երկրորդ կարևոր մասը կառավարման համակարգին վերաբերող, սահմանադրական բարեփոխումներին առնչվող հատվածներն էին, որտեղ ևս կան դրական, ճշմարիտ գնահատականներ, որակումներ: Թե ի՞նչ կլինի հետո, խոսքը և գործը որքանո՞վ կհամընկնեն, այլ հարց է, բայց որ Ս. Սարգսյանի դիտարկումներն արժանի են մանրամասն ուսումնասիրման, վերլուծության ակնհայտ է:
Հանրապետության նախագահը բավական հետաքրքիր մտքեր հնչեցրեց նաև քաղաքական դաշտի կայացման, քաղաքական ուժերի դերակատարման, քաղաքացիական հասարակության վերաբերյալ: Եվ ես շատ կցանկանայի, որ նրա արտահայտած այս ուշագրավ մտքերը իրականություն դառնային, իրականության մեջ գործեին:
- Ս. Սարգսյանը հայտարարեց, որ ոչ իշխանական ուժերն արդեն սկսկել են 2017-18թթ. համապետական ընտրությունների նախընտրական քարոզարշավը: Ձեզ համար սկսվա՞ծ են ընտրությունները:
- Նման բան, որ մենք քարոզարշավ ենք սկսել, գոյություն չունի: Հայտնի ճշմարտություն է, որ քաղաքական ուժերը ընտրությունների հաջորդ իսկ օրը պետք է զբաղվեն, պատրաստվեն նոր ընտրություններին: Այս առումով ՀՀԿ-ն շատ ավելի քարոզարշավի մեջ է, քան ընդդիմադիր քաղաքական ուժերը, գոնե Դաշնակցությունը:
- Բայց նախագահը նշեց, որ ՀՀԿ-ն իրեն նման ճոխություն, շռայլություն թույլ չի կարող տալ:
- Ճոխություն թույլ կտա, թույլ չի տա… Բնական է, որ իշխանություն են, միակուսակցական իշխանություն, և կարևորը արդյունքներն են: Իսկ դրանք ցույց են տալիս, թե Հանրապետական կուսակցության իշխանության տարիներին մեր պետությունը, մեր հասարակությունը, մեր ժողովուրդը ինչ է շահել, ինչ է կորցրել: Մենք քարոզարշավի մեջ չենք, մենք անում ենք մեր գործը:
- Դաշնակցությունը ողջունո՞ւմ է Ս. Սարգսյանի պատրաստակամությունը` համախմբելու «աջ ու ձախ՝ ընդդիմադիր և իշխանական ձեռքերը՝ կուսակցությունները», ինչպես ասաց նա: Որքանո՞վ եք պատրաստ համագործակցել իշխանության հետ:
- Ընդդիմության դերակատարությանը տրված գնահատակնները մենք ողջունում ենք, դա մեր ասածն է: Մենք տարիներ շարունակ ասել ենք, որ ընդդիմությունն ու իշխանությունը չեն կարող իրար հակընդդեմ, իրար թշնամի, իրար բացառող լինել, դրանք պետք է գործեն մեկ միասնական համակարգի մեջ, լրացնեն միմյանց:
- Կարծիքներ են հնչել, որ ընդդիմությանն ու իշխանությանը համեմատելով մարդու ձեռքերի հետ` Ս. Սարգսյանը հայտնել է իր ցանկությունը ընդդիմությանը վերահսկելու մասին:
- Գնահատականները տարբեր կարող են լինել: Կա աքսիոմատիկ ճշմարտություն. որևէ նորմալ ժողովրդավարական երկրում ընդդիմությունն ու իշխանությունը պետք է միասնական լինեն, կազմեն միասնական քաղաքական համակարգի մասերը: Սա չի նշանակում նույնանալ, նշանակում է ընդունել ընդդիմությանն իբրև պետության մաս և նրան վերապահել գործառույթներ: Սա բացարձակ ճշմարտություն է. ով ուզում է գալ իշխանության ու ընդդիմությանը վերացնել, չեզաքացնել, բացառել, շրջափակել, դառնում է ավտորիտար, գոյություն չունեցող:
Հայտարությունների մակարդակով նախագահի հայտարարությունները դրական, նորմալ են, բայց թե իրական կյանքում դրանք ինչպե՞ս կգործարկվեն` կախված է նաև սահմանադրական բարեփոխումների, ապագա ընտրությունների բնույթից:
- Հաջորդ նախագահական ընտրություններին Դաշնակցությունը մասնակցելո՞ւ է, թե՞ ՀՅԴ դիրքորոշումը՝ չմասնակցել կեղծվող ընտրություններին, ուժի մեջ կմնա:
- Դուք մեր մոտեցումը պարտավոր եք իմանալ: Մենք կողմնակից ենք անցում կատարելու խորհրդարանական կառավարման համակարգին: Եվ եթե մենք կարողանանք քաղաքական ուժերով, հասարակությունով համախմբվել ու այս պահանջն իրականացնել, ապա 2018 թվականին նախագահական ընտրություններ տեղի չեն ունենա: Իսկ այսօր կա համախմբվելու շանս և անցում կատարելու խորհրդարանական կառավարման համակարգին, մանավանդ, որ մասնագիտական հանձնախումբը երկու տարբերակ է առաջարկել: Քանի այս փուլը չենք ավարտել, խոսել նախագահական ընտրություններից…

Агван Варданян: “Высказанные Сержем Саргсяном суждения о роли РПА преувеличены”
На вопросы Hetq.am отвечает секретарь фракции АРФ Дашнакцутюн Национального Собрания РА Агван Варданян
- В своем выступлении на 15-ом съезде правящей Республиканской партии Армении президент Серж Саргсян отметил: “нет такой силы, которая может сделать в Армении больше того, что делаем мы, республиканцы”. В то же время Саргсян заявил, что оппозиция и власть не враги. Объективны ли эти оценки?
- Как ни понятны высказанные президентом Саргсяном на създе РПА мысли об этой партии, суждения о ее значении и характере, очевидно, что они преувеличены. Роли РПА придана явно чрезмерная важность, потому что доверие к этой партии со стороны общества, результаты ее деятельности однозначно низкие. Естественно, что руководитель партии должен высказывать в ее адрес такие оценки, но в данном случае они мало соответствуют действительности. Для меня важность представляют несколько других положений речи президента РА и в частности его заявление о необходимости рассматривать отношения оппозиция-власть как звено в единой политической системе. Здесь также реальность заключается в другом, но на сугубо теоретическом уровне эта формулировка очень важна. Предложения касательно роли оппозиции, работы с ней, характеристика оппозиции как части единой системы в каком-то плане представляют собой проявления новой культуры. Важное значение имели разделы, посвященные системе управления, конституиоцнным реформам, в которых также содержались положительные, объективные оценки. Что будет потом, совпадут ли слова с делами, другой вопрос. Но совершенно очевидно,что суждения Сержа Саргсяна достойны тщательного изучения.
- Серж Саргсян заявил, что невластные силы уже начали предвыборную кампанию по общегосударственным выборам 2017-2018 гг. Это действительно так?
- Ничего подобного. Есть известная фраза: политические силы должны начать готовиться к новым выборам на следующий же день после выборов. В этом плане агитационную кампанию проводит именно РПА, а не оппозиционные политические силы, а тем более Дашнакцутюн.
- Приветствует ли партия Дашнакцутюн готовность Сержа Саргсяна объединить, как он выразился, “правую и левую руки”, то есть оппозиционные и властные силы”? Готовы ли вы сотрудничать с властью?
- Мы приветствует оценки, данные роли оппозиции. На протяжении многих лет мы говорили, что оппозиция и власть не могут быть врагами, не могут отрицать друг друга. Они должны действовать в единой системе, дополнять друг друга.
- Звучат высказывания о том, что Серж Саргсян, сравнив оппозицию и власть с руками, -выразил желание контролировать оппозицию.
- Оценки могут быть разными. Существует аксиоматическая истина: в любой нормальной демократической стране оппозиция и власть должны быть едины, должны составлять части единой политической системы. Это значит признавать оппозицию как часть государства и возлагать на нее функции. Это абсолютная истина. Тот, кто хочет придти к власти и ликвидировать оппозицию, нейтрализовать и исключить ее, становитсяа втоританым деятелем. Заявления президента можно расценивать как положительные, нормальные, но то, как они будут претворены в жизнь, зависит уже от характера конституционных реформ и будущих выборов.
- Примет ли Дашнакцутюн участие в следующих президентских выборах или ее позиция  не участвовать в сфальсифицированных выборах – останется в силе и в будущем?
-Вы обязаны знать о нашем подходе. Мы являемся сторонниками перехода на парламентскую систему правления. И если мы вместе с политическими силами, вместе с обществом сумеем консолидироваться и выполнить это требование, то в 2018 году президентские выборы не состоятся. А сегодня есть шанс консолидироваться и совершить переход к парламентской системе правления, тем более что специальная комиссия предложила два варианта. Поскольку этот этап мы пока не завершили, то говорить о президентских выборах…