«Ադրբեջանցիք մեր հետ էդ տեխնիկան կիսելու են»
«Թող վաճառեն, փող ունի, առնում ա, հետո մեր հետ կիսվելու ա»,- անդրադառնալով Հայաստանի ռազմավարական գործընկեր Ռուսաստանի կողմից Ադրբեջանին 100 Т-90С տանկ վաճառելու հանգամանքին՝ ասաց ԱԺ ՀՀԿ խմբակցության պատգամավոր, գեներալ Մանվել Գրիգորյանը:
Պատասխանելով «Հետքի» հարցին, թե ինչ նկատի ունեք «կիսվել» ասելով, երբ է դա լինելու, գեներալը պատասխանեց. «Ադրբեջանցիք մեր հետ էդ տեխնիկան կիսելու են: Երբ կռիվը սկսի, հանկարծ փորձեն օգտագործել, երբ որ ուզենան մեր վրա օգտագործեն, մենք իրանց հետ կկիսվենք»: Գրիգորյանը հայտնեց, որ ինքը, որպես ԵԿՄ նախագահ, այս թեմայի շուրջ խոսել է ՀՀ պաշտպանության նախարար Սեյրան Օհանյանի հետ. «Ասել եմ նախարարին լավ մասնագետներ բերեն, Т-90С-ի մասնագետներ պատրաստեն, որ պատերազմ սկսի թուրքերի հետ, կիսվենք: Իրանք փող ունեն, առնում են, բայց հետո մեր հետ կկիսվեն»:
Նա նշեց, որ չկա որևէ երաշխիք, որ պատերազմ չի սկսվի, բայց շեշտեց, որ հայկական բանակն իր մարտունակությամբ կպահի ՀՀ անկախությունը: «Ոչ մեկն այս երկիր մոլորակի վրա գառանտիա չունի՝ կռիվ կլինի՞, թե՞ չի լինի: Մենք եթե լավ լինենք, հզոր լինենք, միասնական լինենք, անկախությունը կպահենք: Իսկ եթե պառակտվեցինք, թուլացանք, գաղթվեցինք, իրար չհասկացանք, միշտ վատը տեսանք, վատից խոսացինք, հնարավոր ա՝ վտանգներ լինեն: Դե, որ սենց վերցնենք Նոստրադամուսն էլ չի կարա պատասխանի… Հենա, Ուկրաինայի պես երկիրը իրա սաղ տեխնիկան ծախեց սրան-նրան, բայց էսօր ինքն ընկել ա կռվի մեջ, տեխնիկա էլ չունի»,- նշեց նա:

“Азербайджанцы поделятся с нами этой техникой”
“Пусть продают, деньги есть – покупают, но потом Азербайджан поделится с нами этой техникой”,- заявил депутат парламентской фракции Республиканской партии Армении, генерал Манвел Григорян, касаясь продажи Азербайджану стратегическим партнером Армении, Россией, 100 танков Т-90С.
Отвечая на вопрос Hetq.am, что он имеет в виду, говоря “поделятся”, и когда это произойдет, генерал ответил: “Азербайджанцы поделятся с нами этой техникой. Если начнется война и они решат использовать эту технику против нас, то им придется поделиться с нами этой техникой”.
Григорян также сказал, что он как председатель Союза ополченцев “Еркрапа” говорил на эту тему с министром обороны РА Сейраном Оганяном: “Я посоветовал министру пригласить хороших инструкторов и подготовить специалистов для этих танков, чтобы в случае начала войны поделить с азербайджанцами эту технику. У них есть деньги, вот и покупают, но потом они с нами поделятся”.
По словам депутата, нет никакой гарантии, что война не начнется, но вместе с тем он подчеркнул, что армянская армия защитит независимость Республики Армения. “Если мы будем сильны и консолидированы, то сохраним нашу независимость. А если будем расколоты и слабы, то могут возникнуть угрозы. Например, такая страна, как Украина, продавала всем свою технику, но сегодня она сама ведет военные действия, а техники у нее нет”,- отметил М.Григорян.