Հայ պատգամավորները Սիրիայում դիտորդական առաքելություն չեն իրականացնի
Սիրիայի խորհրդարանի նախագահը ՀՀ Ազգային ժողովին հրավեր է ուղարկել ՝ նախագահական ընտրություններում դիտորդական առաքելություն իրականացնելու համար:
Մայիսի 24-ին «Հետքը» ԱԺ նախագահ Գալուստ Սահակյանից հետաքրքրվեց՝ արդյոք ընդունվելու է Սիրիայի խորհրդարանի հրավերը: Ի պատասխան՝ Գալուստ Սահակյանն ասաց, թե հայ դիտորդական խմբի ներկայությունը պատերազմող երկրում որևէ նշանակություն ունենալ չի կարող:
«Ես կարծում եմ, որ մեր դիտորդների ներկայությունն այնտեղ որևիցե նշանակություն չի կարող ունենալ, բայց եթե ցանկություններ կլինեն, բնականաբար... Ուղղակի մենք կարծում ենք, որ պետք է կարողանանք ավելի լուրջ ճանապարհներով օժանդակել հայ համայնքին»,- նշեց նա:
Մեր հարցին, թե առայժմ վերջնական որոշում չկա՞ հրավերն ընդունելու կամ մերժելու մասին, ԱԺ նախագահն այդպես էլ հստակ պատասխան չտվեց. «Բնականաբար, դա ընդունել-չընդունելու խնդիրը չէ: Ես չեմ կարծում, որ պատերազմող երկրում դիտորդները որևիցե նշանակություն կունենան: Իսկ եթե դրա հարկը կլինի, կզգանք, որ մեր դիտորդները կնպաստեն ինչ-որ բանի, բնականաբար, կգնանք»:
«Հետքը» նաեւ գրավոր հարցում էր ուղարկել պարզելու՝ արդյոք պատվիրակություն ուղարկվելո՞ւ է Սիրիա, թե՞ ոչ: ԱԺ հասարակայնության հետ կապերի վարչությունից այսօր մեզ տեղեկացրին, որ Սիրիայի խորհրադարանից հրավեր ստացվել է. խորհրդարանական պատվիրակություն թեև չի մեկնի, բայց պայմանավորվածություն է ձեռք բերվել, որ անհրաժեշտության դեպքում դիտորդական առաքելություն կիրականացնեն Սիրիայում ՀՀ դեսպանատան աշխատակիցները:

Armenian MPs Won't Go on Election Observation Mission to Syria
Syria's parliamentary speaker invited the National Assembly of the Republic of Armenia (RA) to send an observation mission to the presidential election.
On May 24, Hetq asked RA National Assembly President Galust Sahakyan (pictured) whether his Syrian counterpart's invitation will be accepted. In response, Sahakyan said that the presence of an Armenian observer group in a warring country won't have any significance.
"I think, the presence of our observers there won't have any significance, but if there will be wishes [to go], naturally… It's just that we believe we have to be able to support the Armenian community in more serious ways," he said.
Asked whether there is a final decision to accept or reject the invitation, the Armenian parliamentary speaker didn't provide a clear answer. "Naturally, it's not a question of accepting or not accepting. I don't think that observers will have any significance in a warring country. But if it's necessary, [if] we feel that our observers will contribute to something, naturally, we'll go."
Hetq also sent a question in writing to determine whether a delegation will be sent to Syria or not. Staff from the National Assembly public relations department informed Hetq today that an invitation from Syria's parliament was received: though a parliamentary delegation won't be going, an agreement was reached that if necessary, employees of the Embassy of the Republic of Armenia in the Syrian Arab Republic will carry out an observer mission.