Բախում՝ Գարդաբանիում
Մայիսի 28-ին՝ ուշ գիշերով, ադրբեջանաբնակ Գարդաբանի քաղաքի կենտրոնում անհանգիստ մթնոլորտ էր: Այնտեղ սկսվել է կոնֆլիկտ` վերածվելով ֆիզիկական բախման տեղի ադրբեջանցիների և տեղի սվանների միջև: Այս մասին հայտնում է Վրաստանի հայ համայնքը: Ըստ ականատեսների խոսքերի՝ կոնֆլիկտը սկսվել է տեղի չայխանեներից մեկում, որտեղ մի քանի սվան լեզվակռվի են բռնվել 4 ադրբեջանցու հետ: Ինչից հետո սկսվել է կռիվ մահակների և ձեռքի տակ եղած այլ միջոցների գործածությամբ:
Ականատեսների խոսքերի համաձայն` փոքր կռիվը հաշված վայրկյանների ընթացքում վերածվել է դաժան բախումի, որին մասնակցել է ավելի քան 200 մարդ: Կռվի ընթացքում կողմերը հայհոյել են միմյանց, ինչպես նաև լսվել են քսենոֆոբիական` էթնիկ բովանդակության լուտանքներ:
Ադրբեջանցիների և վրացիների միջև զանգվածային կռիվը տևել է մոտ կես ժամ և դադարեցվել է միայն կռվի վայր ժամանած ոստիկանության և հատուկ ծառայության միջամտությունից հետո: Մայիսի 29-ի առավոտյան Վրաստանի ներքին գործերի նախարարությունը հայտնել է, որ սկսված է համապատասխան հետաքննություն` ըստ Վրաստանի քրեական օրենսգրքի 239-րդ` խուլիգանության հոդվածի:
Զանգվածային կռվի պատճառի մասին նույնիսկ տեղի բնակչության կարծիքներն են տարբեր: Չնայած կռվի մասնակիցները հստակորեն բաժանված էին ըստ ազգային պատկանելության` վրացիներ և ադրբեջանցիներ, տեղի բնակիչների մի մասը, ինչպես նաև «Ազգային շարժում» կուսակցության ներկայացուցիչները գտնում են, որ զանգվածային կռվի պատճառ է դարձել ադրբեջանցիների` «Ազգային շարժում» կուսակցության պատկանելությունը, իսկ հարձակվողները համապատասխանաբար «Վրացական երազանք» կուսակցության անդամներ են եղել: Այդ կերպ փորձ է արվում կռվի պատճառը համարել ոչ թե էթնիկ, այլ քաղաքական բաղադրիչը:
Մայիսի 29-ի առավոտյան Գարդաբանիի կենտրոնում կայացել է բազմամարդ ցույց: Հավաքվելով քաղաքի կենտրոնական հրապարակում` ադրբեջանցիները պահանջել են իշխանությունից կռվի պատճառների անհապաղ հետաքննոթյուն, ինչպես նաև ենթարկել մեղավորներին քրեական պատասխանատվության: Բազմամարդ ցույցին ներկա է եղել նաև Քվեմո Քարթլի շրջանի նահանգապետը, որը խոստացել է հավաքվածներին, որ իրադարձության հետաքննությունը կվերցնի իր հսկողության տակ:
Ամբողջ օրվա ընթացքում Գարդաբանիի փողոցները խստորեն վերահսկվում էին ոստիկանների շարքերով, իսկ դրան զուգահեռ անցկացվում էին տեղի երիտասարդության քայլերթեր: Տեղի ունեցած բախման առնչությամբ արվել են հայտարարություններ, որոնք ներկայացնում ենք ընթերցողին.
«Ուզում եմ դիմել երեկվա կռվի մասնակիցներին` Գարդաբանիի սվաններին: Ինչպես պարզվում է, իրականում, կռվի մասնակիցներից ոչ ոք քաղաքական այս կամ այն կուսակցության անդամ չէ, մինչդեռ, յուրաքանչյուր հակադրություն վնասում է երկրին, վնասում է նախընտրական գործընթացին: Միջգերատեսչական հանձնաժողովի անունից Գարդաբանիի բոլոր բնակիչներին հանգստության կոչ եմ անում», -հայտարարել է Վրաստանի արդարադատության նախարարը` ծագումով սվան Թեա Ծուլուկիանին:
«Այն, ինչ տեղի ունեցավ երեկ Գարդաբանիում, միշտ էլ տեղի է ունեցել: Տեղի է ունենում այսօր և կարող է տեղի ունենալ վաղը, քանի որ տեղական ինքնակառավարման մարմինների ընտրությունները բարդ գործընթաց է, որին մասնակցում են բազմաթիվ մարդիկ: Բնականաբար, փոխհարաբերությունները նման ժամանակահատվածներում սրվում են: Բոլորին հանգստության կոչ եմ անում: Կարևորը, որ պետությունը կանգնած է իր դիրքերում և ամեն ինչ անում է, որպեսզի հակադրություններ չլինեն», -հայտարարել է խորհրդարանական մեծամասնության ներկայացուցիչ Զուրաբ Աբաշիձեն:
«Ադրբեջանցիների վրա հարձակում գործած մարդիկ կապ ունեն «Վրացական երազանք» կուսակցության հետ: Հարձակումը կրում էր քաղաքական բնույթ: Ամենասարսափելին այն է, որ քաղաքական մրցակիցների հանդեպ գործածվել է այնպիսի տերմինաբանություն, որը Վրաստանում չէր հնչել վաղուց` 90-ականներից: Երեկ մենք բոլորս տեսանք և լսեցինք էթնիկական անարգանքներ քաղաքական հակառակորդների հասցեներին: Դա անթուլատրելի է: Մենք պահանջում ենք իշխանությունից, որպեսզի նրանք անհապաղ հետաքննեն տրված փաստերը և պատժեն բոլոր մեղավորներին», -հայտարարել է «Ազգային շարժում» կուսակցության առաջնորդներից մեկը` Թբիլիսիի նախկին քաղաքապետ Գիգի Ուգուլավան:

Столкновения в Гардабани
28 мая, поздно ночью, неспокойно было в центре Гардабани, городка, населенного преимущественно азербайджанцами. Там разгорелся конфликт, переросший в физическое противостояние между местными азербайджанцами и грузинами –так же местными сванами. По словам очевидцев конфликт начался в одной из местных чай-хане, где несколько сванов вступили в словесную перепалку с четырьмя азербайджанцами. После чего началась драка, с использованием дубинок и других подручных средств. По словам очевидцев небольшая драка в считанные минуты переросла в ожесточенное столкновения в котором приняли участие более чем 200 человек. В ходе драки стороны, естественно, использовали ненормативную лексику. А так же слышны были оскорбления ксенофобского содержания –этнические оскорбления.
Массовая драка между азербайджанцами и грузинами длилась около полу часа и была прекращена лишь после прибытия на место драки полиции и спецназа. Утром, 29 мая министерство Внутренних Дел Грузии сообщило, что начато соответствующее расследование по статье № 239 Уголовного Кодекса Грузии –хулиганство.
По поводу причин массовой драки даже среди местного населения мнения различаются. Не смотря на то, что участники драки были четко разделены по национальному признаку –грузины и азербайджанцы, часть местных жителей, а так же представители партии «Национальное движение» считают, что причиной массовой драки стала принадлежность азербайджанцев к партии «Национальное движение», а нападавшие соответственно были членами партии «Грузинская мечта». Таким образом делается попытка объяснить причину драки не этнической, а политической составляющей.
Утром 29 мая в центре Гардабани состоялся многочисленный митинг. Собравшиеся на центральной площади города азербайджанцы требовали от властей начать немедленное расследование причин драки, а так же привлечь виновных к уголовной ответственности. На многочисленный митинг так же прибыл губернатор региона Квемо Картли, который пообещал собравшимся, что возьмет расследование событий gод свой личный контроль. В течении всего дня улицы Гардабани усиленно патрулировались нарядами полиции, а параллельно с этим проходили шествия местной молодежи.
В связи с произошедшим столкновением были сделаны заявления, которые и представляем уважаемому читателю:
«Хочу обратиться к участникам вчерашней драки –к гардабанским сванам. Как выясняется, действительно. Не один из участников драки не является членом какой бы то либо политической партии, однако, любое противостояние вредит стране, вредит предвыборному процессу. От имени межведомственно комиссии призываю всех жителей Гардабани к спокойствию», -заявила министр Юстиции Грузии, сванка по происхождению –Теа Цулукиани.
«То, что произошло вчера в Гардабани –происходило всегда. Происходит сегодня и может произойти и завтра, так как выборы местного самоуправления очень сложный процесс, в котором принимают участие множество людей. Естественно, что температура взаимоотношений в такие периоды повышается. Призываю всех к спокойствию! Главное, что государство стоит на своей высоте и делает все для того, чтобы не было противостояний», -заявил представитель парламентского большинства Зураб Абашидзе.
«Люди, совершившие нападение на азербайджанцев, связанны с партией «Грузинская мечта». Нападение носило политический характер. Самым страшным является то, что по отношению к политическим оппонентам была применена терминология, которая не звучала в Грузии уже очень давно –с 90-ых годов. Вчера все мы увидели и услышали применения этнического оскорбления в адрес политических оппонентов. Это не допустимо! Мы требуем от властей, чтобы они срочно расследовали данные факты и наказали всех виновных», -заявил один из лидеров партии «Национальное движение», бывший мэр Тбилиси –Гиги Угулава.