Աղվան Վարդանյան. «Թող տհաճություն զգար Նազարբաևը»
ԱԺ ՀՅԴ խմբակցության քարտուղար Աղվան Վարդանյանի համոզմամբ՝ ՀՀ նախագահ Սերժ Սարգսյանի հայտարարությունը, թե Մաքսային միությանն անդամակցելը նպաստում է Լեռնային Ղարաբաղի խնդրի լուծմանը, պարզաբանման կարիք ունի: Հիշեցնենք, որ ՀՀ նախագահ Սերժ Սարգսյանը, պատասխանելով Ղազախստանի նախագահ Ն. Նազարբաևի՝ Ադրբեջանի նախագահ Ի. Ալիևի կողմից ուղղարկված նամակին, ասել է, որ միանշանակ է՝ Մաքսային միությանն անդամակցելը նպաստում է Լեռնային Ղարաբաղի խնդրի լուծմանը:
«Այն, ինչ Հանրապետության նախագահն ասել է սահմանների հետ կապված, մյուս հարցերի հետ կապված, հիմնականում նորմալ է, ճշգրիտ է, եթե իսկապես նման խնդիրներ չեն եղել ոչ ՄԱԿ-ում, ոչ ԱՀԿ-ում: Բայց մի քանի հարց է առաջանում. նախագահը երեկ ասաց, որ համոզված է՝ ՄՄ-ի մեջ մտնելը նպաստելու է Ղարաբաղյան հարցի կարգավորմանը: Այս միտքը լրացուցիչ, հավելյալ պարզաբանման կարիք ունի: Ինչպե՞ս է նպաստելու, ինչո՞ւ է նպաստելու, եթե հարցի կարգավորման ձևաչափը Մինսկի խումբն է: Հանրությունն այս հարցում ավելին իմանալու կարիք ունի»,- «Հետքի» հետ զրույցում ասաց Աղվան Վարդանյանը:
Ինչ վերաբերում է նախագահի գնահատաանին, թե Նազաբաևի հնչեցրածը տհաճ էր, բայց որևէ վնաս մեզ չի կարող տալ, ապա Աղվան Վադանյանը նշեց. «Գուցե այդպես է, բայց եթե տհաճ էր, թերևս արժեր արձագանքել հենց Աստանայում՝ ասելով, թե ի՞նչ կապ ունի Ադրբեջանն այս տնտեսական միության հետ, ինչո՞ւ է այդ հարցն այստեղ բարձրացվում ու թող այդ տհաճությունը Նազարբաևը զգար»: ՀՅԴ պատգամավորն ասաց, թե նախագահը պետք է հստակ ասի, որ Հայաստանի և ԼՂՀ միջև մաքսային անցակետ չի դրվելու:
Մեր հարցին, թե արդյոք հստակության բացակայությունն այս հարցում խոսո՞ւմ է այն մասին, որ հնարավոր է և անցակետ դրվի, Աղվան Վարդանյանը պատասխանեց. «Չեմ կարծում, ես ուղղակի կողմնակից չեմ չափից ավելի դիվանագիտական, նալբանդյանական զգուշավոր ու չեզոք դիրքորոշումներին: Տեղեր կան, որ պետք է հստակ դիրքորոշում հայտնել»:

Агван Варданян: “Пусть Назарбаеву было бы неприятно”
Секретарь парламентской фракции АРФ Дашнакцутюн Агван Варданян убежден, что заявление президента РА Сержа Саргсяна о том, что членство в Таможенном союзе будет способствовать урегулированию карабахской проблемы, нуждается в разъяснении. Напомним, что Серж Саргсян, касаясь письма президента Азербайджана Ильхама Алиева президенту Казахстана Нурсултану Назарбаеву, сказал, что членство в Таможенном союзе однозначно будет способствовать урегулированию проблемы Нагорного Карабаха.
“То, что президент сказал относительно границ и других вопросов, в основном нормально и правильно, если такие проблемы не ставились ни в ООН, ни в ВТО. Но при этом возникает несколько вопросов. Вчера президент выразил убежденность, что вхождение в ТС будет способствовать урегулироуванию карабахской проблемы. Эта мысль нуждается в дополнительном разъяснении. Как будет способствовать, почему будет способствовать, если форматом урегулирования проблемы является Минская группа? Общественность нуждается в большей информации по этому вопросу”,- сказал в беседе с Hetq.am Агван Варданян.
Что касается заявления президента о том, что высказывания Назарбаева не были приятны, но никакого вреда не могут нам причинить, Агван Варданян отметил: “Может и так. Но если это было неприятно, то, наверное, стоило отреагировать прямо в Астане, сказав следующее: какое отношение имеет Азербайджан к этому экономическому союзу, почему этот вопрос поднимается здесь? И пусть тогда Назарбаеву было бы неприятно”.
По словам депутата, президент должен четко заявить о том, что между Арменией и Нагорно-Карабахской Республикой не будет таможенного пункта.
На вопрос, не свидетельствует ли отсутствие четкости в этом вопросе о том, что таможенный пункт все же будет установлен, Агван Варданян ответил: “Не думаю. Я просто не являюсь сторонником чересчур дипломатичных, по-налбандяновски осторожных и нейтральных позиций. Есть ситуации, когда нужно четко высказывать позицию”.