Գործարար պատվո հյուպատոսը դուրս է եկել ավիացիայի պետական համակարգից
ՀՀ քաղաքացիական ավիացիայի գլխավոր վարչության (ՔԱԳՎ) պետի տեղակալ Արամ Մարությանը այս տարվա սկզբից դուրս է եկել կառույցից: Վարչության մամլո խոսնակ Նելլի Չերչինյանի փոխանցմամբ՝ Մարությանն աշխատանքից ազատվել է հունվարի 21-ին՝ անձնական դիմումի համաձայն:
Անցյալ տարի առիթ ունեցել էինք անդրադառնալ այս պաշտոնյային, որը «Ատլանտա Յուրոփիան Էյուեյս» ավիաընկերության տերերից մեկն է: Անդրադարձել էինք այն խնդրին, թե ինչպես է սեփական չվերթներ չկատարող այս ընկերությունը ՔԱԳՎ-ից օդանավ շահագործողի վկայական ստացել եւ ինչպես է համատեղ (code-share) թռիչքներ իրականացնում Ավստրիական ու Չեխական ավիաուղիների հետ: Կառավարության մեր աղբյուրը, նշելով Մարությանի եւ նրա վերադաս, ՔԱԳՎ պետ Արտյոմ Մովսեսյանի անունները, ասել էր, որ «բաց երկնքի» քաղաքականության ֆոնին, մասնավորապես, այս պաշտոնյաներն են հայկական ավիացիայի զարգացման խոչընդոտողներից երկուսը:
Մարությանը ավիափոխադրումների եւ տուրիստական բիզնես ունի Հայաստանում, Ավստրիայում եւ Չեխիայում: 2011-ից նա Ավստրիայի պատվո հյուպատոսն է ՀՀ-ում:

Почетный консул-предприниматель вышел из государственной системы авиации
Заместитель начальника Главного управления гражданской авиации (ГУГА) РА Арам Марутян с начала этого года покинул эту структуру. По словам пресс-секретаря ГУГА Нелли Черчинян, Марутян был освобожден от занимаемой должности 21 января по собственному заявлению.
В прошлом году мы имели повод писать об этом чиновнике, который является одним из владельцев компании “Атланта Юропиан Эйюэйс”. В публикации был затронут вопрос о том, каким образом не осуществляющая собственные рейсы компания получила от ГУГА сертификат эксплуатанта и как она осуществляет совместные (code-share) полеты с Австрийскими и Чешскими авиакомпаниями.
Наш источник в правительстве, назвав имена Марутяна и его шефа –  начальника ГУГА Артема Мовсесяна, сказал, что на фоне политики “открытого неба” именно эти два чиновника препятствуют развитию армянской авиации.
Марутян загимается бизнесом в сфере авиаперевозок и туризма в Армении, Австрии и Чехии. С 2011 г. он является почетным консулом Австрии в РА.