«Զվարթնոցի» շենքը կպաշտպանեն լեհ կինեմատոգրաֆիստները և ռոբոտները (տեսանյութ)
«Մենք ենք այս քաղաքի տերը» քաղաքացիական նախաձեռնությունը խնդրել է լեհ կինեմատոգրաֆիստներին աջակցել «Զվարթնոց» օդանավակայանի արժեքավոր շենքի պահմանման գործում։ Հայտնի է, որ 80-ականներին «Զվարթնոցի» եզակի ֆուտուրիստական շենքում է նկարահանվել լեհական «Պան Կլյաքսայի արկածները» ֆանտաստիկ կինոնկարը (ռեժիսոր Քշիշտոֆ Գրադովսկի)։ Կից տեսանյութում ներկայացված է մասնավորապես ռոբոտների մարշը «Զվարթնոցի» տարածքում։
Այն ժամանակ «Զվարթնոցի» շենքն ընտրվել է նկարահանումների համար՝ որպես նմանը չունեցող և առանձնահատուկ տիեզերական հմայք ունեցող կառույց։
Եվրոպացի մասնագետները զարմանքով են իմացել շենքը քանդելու ծրագրերի մասին և դիմելու են եվրոպական մշակութային ժառանգության պահպանման մարմիններին՝ «Զվարթնոցի» քանդումը թույլ չտալու համար։
«Զվարթնոց» օդանավակայանի հին շենքը Հայաստանի նորագույն պատմության եզակի ճարտարապետական նմուշներից է և մասնագետները բազմիցս խոսել են դրա նշանակության մասին։ Բացի այդ, շենքի քանդման համար բացի ֆինանսական արդարացումներից չկա որևէ օրինական հիմք։
«Մենք ենք այս քաղաքի տերը» քաղաքացիական նախաձեռնությունը հայտնում է, որ կտրականապես դեմ է «Զվարթնոցի» աշտարակի քանդմանը և ամեն ջանք կգործադրի, որպեսզի հայ մշակութային ժառանգության այս անգնահատելի օրինակը պահպանվի։

Польские кинематографисты и роботы защитят здание аэропорта “Звартноц” (видео)
Гражданская инициатива “Мы – хозяева этого города” попросила польских кинематографистов оказать содействие делу защиты представляющего ценность старого здания ереванского аэропорта “Звартноц”. Как известно, в 80-х годах прошлого века именно в этом здании снимался польский фантастический фильм “Приключения пана Кляксы” (режиссер Кшиштоф Градовски). В видеоматериале представлен марш роботов в здании “Звартноца”.
Тогда оно было выбрано местом для съемок как сооружение, не имеющее аналогов и обладающее космической привлекательностью.
Европейские кинематографисты с удивлением узнали о планах по сносу здания и решили обратиться в европейские органы по защите культурного наследия с тем, чтобы не допустить его демонтажа.
Это сооружение – один из уникальных образцов архитектуры новейшего периода в истории Армении, о значении которого специалисты говорили неоднократно. Для сноса старого здания “Звартноца” никаких законных оснований, кроме финансовсых причин, нет.
Гражданская инициатива “Мы – хозяева этого города” сообщает, что категорически против сноса башни “Звартноца” и приложит все усилия, чтобы сохранить это уникальный образец армянского культурного наследия.