ԵԱՀԿ զեկույցը կոչ է անում բարելավել վկաների պաշտպանությունը Հայաստանում
Այսօր Երևանում ԵԱՀԿ աջակցությամբ հանրությանը ներկայացված ուսումնասիրության թեման էր վկաների պաշտպանության միջազգային չափորոշիչները, նախաքննության և դատաքննության ընթացքում կիրառվող պաշտպանության միջոցները և վկաների պաշտպանության բարելավման գործնական առաջարկները:
Ուսումնասիրությունը ներկայացնում է միջազգային չափորոշիչների և Մարդու իրավունքների եվրոպական դատարանի նախադեպային իրավունքի համատեքստում` ազգային օրենսդրական մանրակրկիտ վերլուծություն և գործնական իրականացման ամփոփ նկարագիր: Այն պատրաստվել է Հելսինկյան քաղաքացիական ասամբլեայի Վանաձորի գրասենյակի կողմից` ԵԱՀԿ երևանյան գրասենյակի աջակցությամբ:
«Վկայի` առանց ահաբեկման վախի ցուցմունք տալու կամ իրավապահ մարմինների հետ համագործակցելու կարողությունը կենսական է` օրենքի գերակայությունն երաշխավորելու համար,- ասաց ԵԱՀԿ երևանյան գրասենյակի մարդու իրավունքների հարցերով պատասխանատու Վլադիմիր Չունտուլովը:- Այն հանցագործությունների բացահայտման էական գործոն է»:
Հելսինկյան քաղաքացիական ասամբլեայի Վանաձորի գրասենյակի նախագահ Արթուր Սաքունցը հավելեց. «Անհրաժեշտ է ավելի մեծ ուշադրություն դարձնել Հայաստանում վկաների պաշպանությանը, ինչպես նաև երաշխավորել, որ նրանց իրավունքներն ըստ պատշաճի հարգվեն: Այս ուսումնասիրությունն օգտակար է` բացահայտելու այս ոլորտում առկա խնդիրները: Հայաստանում վկաների պաշտպանության համակարգի բարելավումը կբարձրացնի վկաների վստահությունը քրեական արդարադատության համակարգի նկատմամբ և ըստ այդմ կօգնի կանխել մարդու իրավունքների խախտման դեպքերն ու կոռուպցիոն դրսևորումները»:
Զեկույցում ներկայացված առաջարկները ներառում են անվճարունակ վկաների համար հնարավորություն` օգտվելու հանրային պաշտպանի ծառայությունից, անհրաժեշտության դեպքում վկաների պաշտպանության միջոցների կիրառման շրջանակների ընդլայնում, և վկաների` քննչական բաժիններ այցելությունների արձանագրում:
Առաջարկությունները հիմնված են քննիչների և փաստաբանների հարցումների ուսումնասիրության արդյունքների վրա, ինչպես նաև փաստաբանների կողմից ավարտված գործերի վերլուծությունների: Այցելություններ են կատարվել նաև Շիրակի, Լոռու և Տավուշի մարզերի ոստիկանության բաժիններ` դիտորդելու դատավարական իրավունքների պաշտպանությունը:

OSCE report calls for improved witness protection in Armenia
International standards for the protection of witnesses, procedural measures during investigation and adjudication processes, and practical recommendations for improvement of witness protection are in the subject of an OSCE-supported report presented today inYerevan.
The study provides a thorough analysis of national legislative arrangements in the light of international standards and theEuropean Courton Human Rights case-law, and provide an overview of its practical implementation. It was prepared by the Helsinki Citizens’ Assembly Vanadzor Office with the support of the OSCE Office inYerevan.
“The ability of a witness to give testimony or to co-operate with law enforcement bodies without fear of intimidation is essential to maintaining the rule of law,” said Vladimir Tchountoulov, the Human Rights Programme Officer of the OSCE Office inYerevan. “It is an essential factor for ensuring effective investigation and prosecution of crimes”.
Artur Sakunts, the Chairman of the Helsinki Citizens’ Assembly Vanadzor Office added: "There is a need to pay more attention to the conditions of witnesses inArmenia, their protection, as well as to make sure that their rights are properly respected. This study helps to reveal the existing problems in this area. Improving the witness protection system inArmeniawill raise witnesses’ trust in criminal justice system and hence will help prevent cases of human rights violations and corruption”.
The report’s recommendations include enabling witnesses with limited financial resources to make use of the services of the public defender during the preliminary investigation, widening the scope of the application of witness protection measures when necessary, and registering witnesses’ visits to investigative departments.
The recommendations drew on the findings of a survey of investigators and advocates as well as an analysis of relevant cases handled by the advocates. On-site visits to police stations in Shirak, Lori and Tavush regions ofArmeniawere also conducted to observe the adherence to procedural rights.