«Կոտայքում ԲՀԿ-ական են, Երևանում էլ՝ ՀՀԿ-ական, ի՞նչ ա եղել որ»
Կոտայքի մարզի Կոտայք գյուղում գյուղապետի թեկնածություն են առաջադրել ԲՀԿ-ական Սահակ Հարությունյանը և անկուսակցական Ֆելիքս Հարությունյանը: Վերջինս եվրոպատուհանների արտադրամաս ունի գյուղում: Գործող գյուղապետի աշխատանքից գոհ է, բայց ինքն էլ ցանկանում է որոշ աշխատանքներ իրականացնել. «Գյուղացիներին սարեր-ձորեր չեմ խոստացել, բայց ինչ-որ գործեր կանեմ, օրինակ առաջին հերթին խաղահրապարակ կկառուցեմ»:
Երբ մոտեցանք գործող գյուղապետ, ԲՀԿ-ական Սահակ Հարությունյանին, ձևացրեց, թե ինքը գյուղապետը չէ: «Գյուղապետը գնացել ա, ես էլ համար չունեմ իրենից»,- ասաց գյուղապետը: Քիչ անց Հարությունյանը որոշեց «բացահայտել» իր ինքնությունը:
Գործող գյուղապետ Սահակ Հարությունյանը             Անկուսակցական թեկնածու Ֆելիքս Հարությունյանը
Նա գյուղը ղեկավարում է 2006թ-ից, ցորենի արտեր և հողատարածքներ ունի Կոտայքում: Գյուղապետը նորմալ է վերաբերվում իր անկուսակցական մրցակցին. «Մարդն ուզում ա աշխատի գյուղի համար, ինքն էլ գործեր անի»,-ասաց նա:
«Հետքի» հարցին, թե ինչով է պայմանավորված Կոտայքի մարզում գյուղապետերի հիմնականում ԲՀԿ-ական լինելը, Սահակ Հարությունյանը պատասխանեց. «Երևանում էլ բոլորը հանրապետական են, ի՞նչ ա եղել որ»:
Ժամը 17:25-ի դրությամբ 1230 ընտրողներից 445-ը մասնակցել է ընտրություններին: Հանձնաժողովի ՀՀԿ-ական նախագահ Արթուր Գրիգորյանն ընտրությունների ընտրությունների պասիվ մասնակցությունը պայմանավորեց գյուղացիների արտագնա աշխատանքով. «Գյուղի  30-40 %-ը արտագնա աշխատանքի են»:
Գյուղապետ Հարությունյանն էլ արտագաղթը համարեց ողջ Հայաստանի և նախկին ԽՍՀՄ երկրների խնդիրը՝ նշելով, որ եթե վիճակն այսպես շարունակվի, ինքն էլ կգնա:

Elections: Why are Village Mayors in Kotayk Mostly Prosperous Armenia Party Members?
Asked why is it that village mayors in Kotayk Province are mainly Prosperous Party of Armenia (BHK) members, Kotayk village mayor and BHK member himself Sahak Harutyunyan replied: "And in Yerevan all are Republican — what's the big deal?"
As of 5:25 pm on June 8, election day for rural community leaders in Armenia, only 445 of 1,230 registered voters in the village of Kotayk had voted. Head of the electoral commission, Republican Party of Armenia member Artur Grigoryan explained the low turnout by the high rate of labor migration: "30–40% of the village is working abroad," he said.
Harutyunyan, one of two candidates in Kotayk village, considers emigration a problem of Armenia and other former Soviet Union countries, saying if the situation continues this way, he too will leave.
The other candidate, Felix Harutyunyan (no party affiliation), runs a window workshop in the village. He is happy with the current mayor's work, but he wants to carry out some of his own work. "I haven't promised the villagers mountains, but I'll do some things; for example, first of all, I'll build a playground."
When Hetq approached the incumbent, Harutyunyan, he pretended not to be the mayor. "The village mayor has left, and I don't have his number," he said. Shortly after, he decided to "reveal" his identity.
Harutyunyan has been in charge of the village since 2006. He has wheat fields and plots of land in Kotayk, and a normal attitude toward his non-party opponent. "The man wants to work for the village, and do work himself," he said.