Կիպրոսյան ընկերությունն ընդդեմ Վերահսկիչի. «Անճշտությունները պոտենցիալ վնաս են հասցնում մեր ընկերության համբավին»
Կիպրոսում գրանցված «Four Assist Development Consulting Limited» ընկերությունն արձագանքել է ՀՀ վերահսկիչ պալատի հաշվետվությանը և գրությամբ պահանջել ճշգրտումներ մտցնել դրանում: Ընկերության ցանցային համակարգող Մարիա Տասիուլան նամակում թվարկել է անճշտությունները և նշել, որ դրանք ոտնահարում են «Four Assist Development Consulting Limited» ըներության իրավունքները և վնաս պատճառում նրա գործարար համբավին: «Four Assist Development Consulting Limited»-ը ՎՊ-ին ուղղված նամակը տրամադրել է նաև «Հետքին»: Ընկերության բաժնետեր Իրինա Գրիգորյանին ուղղված մեր հարցերին նույնպես պատասխանել է Մարիա Տասիուլան:
Հիշեցնենք, որ Կիպրոսում գրանցված այս ընկերությունը 2012-13թթ. 704 հազար (ներառյալ հարկերը) դոլար է ստացել Հայաստանի Հանրապետության կառավարությունից, որպեսզի իրականացնի հաշվապահական հաշվառման իրավական ակտերի նախագծերի և ձեռնարկի ամբողջական փորձարկման ու հաշվապահական հաշվառման ավտոմատացված համակարգի ներդրման աշխատանքներ: Մինչդեռ Վերահսկիչ պալատը գտել է, որ աշխատանքների ողջ ծավալն իրականացրել է «Փի-Էյջ-Փի Փարթնըրզ» ՓԲԸ հայաստանյան ընկերությունը` ենթակապալառուի պայամանագրով, իսկ «մրցույթով հետաքրքրված տեղական ընկերությունը միտումնավոր ստեղծում է որևէ ոչ ռեզիդենտ ընկերություն կամ կապ է հաստատում համանման ընկերության հետ, որ շահեկան դիրք գրավելու արդյունքում կարողանա հաղթող ճանաչվել մրցույթում և կնքել պայմանագիր: Արդյունքում՝ որոշ ոչ ռեզիդենտների մասնակցությունը պետական գնումներին դառնում է զուտ ձևական, գումարները փոխանցվում են Հանրապետությունից դուրս»:
««Four Assist Development Consulting Limited»-ը միջազգային խորհրդատվական ընկերություն է, որը գործում է 2007-ից, այսինքն՝ Հայաստանում այս ծրագրի իրականացումից դեռևս 5 տարի առաջ: Այս փաստարկն է ներկայացնում ընկերության ներկայացուցիչ Մարիա Տասիուլան մեր հարցերին պատասխանելիս:
ՎՊ-ին ուղղված նամակում էլ համակարգողը նշում է, որ ֆինանսների նախարարության պայմանագրի հայտարարությունը պահանջում էր, որ լիդեր ընկերությունը հանրային հատվածի հաշվապահության միջազգային փորձ ունենա, իսկ «Four Assist Development Consulting Limited»-ը տիրապետում է այդ փորձին՝ ի տարբերություն «Փի-Էյջ-Փի Փարթնըրզ» ՓԲԸ -ի, որի փորձը սահմանափակվում է միայն Հայաստանով: Հետևաբար, աշխատանքների բաշխումով «Four Assist Development Consulting Limited»-ը լիդեր ընկերությունն էր, իսկ «Փի-Էյջ-Փի Փարթնըրզ» ՓԲԸ -ին հանձնարարվել էր աշխատանքների նրանց բաժինը՝ ելնելով հայաստանյան առանձնահատկությունների իրենց գիտելիքներից:
«Հարկ է նշել, որ «Four Assist Development Consulting Limited» ընկերությունը, ի թիվս այլ ծառայությունների, տրամադրել է միջազգային որակավորում ունեցող երկու հաշվապահ (ներառյալ ծրագրի ղեկավարը)՝ ծրագրի իրականացման, որակի վերահսկողության և մի շարք այլ աջակցության ծառայությունների համար»,- գրել է «Four Assist Development Consulting Limited»-ի ներկայացուցիչը: Վերջինս նշել է նաեւ, որ «Փի-Էյջ-Փի Փարթնըրզ»-ը չուներ ֆինանսների նախարարության մի շարք պահանջներին համապատասխան տեխնիկական կարողություններ և միջազգային փորձ՝ այդ ծառայությունները մատուցելու համար:
Մարիա Տասիուլան «Հետքին» պատասխանելիս նշել է, որ «Four Assist Development Consulting Limited»-ի ֆինանսական առաջարկն այս ծրագրի համար գրեթե կես գինն էր՝ երկրորդ լավագույն առաջարկի համեմատությամբ, որով ծրագրի իրականացման համար պահանջվում էր 925 հազար դոլար:
Հարցին, թե ինչու են ծրագրեր իրականացնում Կիպրոսում, այլ ոչ թե ՀՀ-ում գրանցված ընկերությամբ, «Four Assist Development Consulting Limited»-ի ներկայացուցիչը պատասխանել է, որ իրենց բիզնես շահերը գնում են ավելի հեռու, քան Հայաստանն է: Ներկայումս ընկերության ուշադրության կենտրոնում Աֆրիկան է, Ասիան և Արևելյան Եվրոպան, որտեղ, ըստ նրա, հեռանկար կա: «Մենք երբևէ չենք մտածել Հայաստանում մասնաճյուղ բացելու մասին, քանզի բիզնեսի շրջանակն այնտեղ սահմանափակ է»,- ամփոփում է ընկերության համակարգողը:
Մեր հարցին, թե ինչ առնչություն ունեն Կիպրոսում գրանցված ընկերության հայ բաժնետերերը ՀՀ պաշտոնյաների հետ, որի մասին գրվել է հայկական մամուլում, Մարիա Տասիուլան պատասխանել է. «Իրենց միջազգային պրոֆեսիոնալ գործունեության ընթացքում մեր գործընկերները աշխատել են նաև Հայաստանում բազում միջազգային հաջողված ծրագրերի միջոցով: Մեր գործընկերներից որևէ մեկը որևէ առնչություն չունի Հայաստանի պաշտոնատար անձանց հետ` բացի մասնագիտական առնչությունից: Հարկավոր է հստակեցնել, որ մեր գործընկերներից ոչ մեկը երբևէ չի աշխատել որևէ նախարարությունում՝ որպես պետական ծառայող, փոխարենը, ինչպես վերևում նշվեց, նրանք եղել են Հայաստանի կառավարության խորհրդատուներ՝ միջազգային ծրագրերի միջոցով»:
Կիպրոսյան ընկերության ղեկավարներին Վերահսկիչ պալատի «բացահայտումները» մտահոգել են: Բացի դրանից՝ նրանց անհանգստացրել է մեր հրապարակման այն մասը, որտեղ նշել ենք, որ «Four Assist Development Consulting Limited»-ը Իշխան Զաքարյանի բացահայտումներին որևէ պարզաբանում չի տվել:
«Մեզ երբևէ չի ասվել պարզաբանումներ տալ ո́չ աուդիտի և ո́չ էլ ՎՊ-ի հաշվետվության հրապարակումից հետո: Մենք ինքներս ենք իմացել այս ամենի մասին հայկական մամուլից և մայիսի 21-ին նամակ ենք գրել Վերահսկիչ պալատին՝ նշելով բոլոր սխալ հայտարարությունները և խնդրել ենք վերանայել համապատասխան մասերը: Մենք մինչ օրս որևէ պատասխան չենք ստացել»,- գրել է Մարիա Տասիուլան:
«Four Assist Development Consulting Limited»-ը անպատասխան է թողել մեր հարցի այն մասը, թե Հայաստանում իրականացրած յուրաքանչյուր ծրագրի համար որքան ֆինանսավորում է ստացել, միայն նշել է, որ «Four Assist Development Consulting Limited»-ը սահմանափակ գործունեւություն է ծավալում Հայաստանում` համեմատած աշխարհի մյուս երկրների: Իսկ ծրագրերի իրականացումը նրանց ընձեռվել է մրցույթի միջոցով՝ մի շարք տեխնիկական և ֆինանսական չափանիշների համապատասխան մրցունակ տենդերներին մասնակցելու միջազգային դոնորների կանոններին և ընթացակարգերին համահունչ:

Кипрская компания против Контрольной палаты РА: “Неточности причиняют потенциальный ущерб репутации нашей компании”
Зарегистрированная на Кипре компания “Four Assist Development Consulting Limited” откликнулась на отчет Контрольной палаты РА и потребовало письмом внести в него уточнения. Сетевой администратор компании Мария Тасиула представила в письме неточности, отметив, что они нарушают права компании “ Four Assist Development Consulting Limited” и наносят ущерб ее деловой репутации. Письмо, адресованное Контрольной палате, “Four Assist Development Consulting Limited” направила также Hetq.am. На наши вопросы, адресованные акционеру компании Ирине Григорян, ответила опять-таки Мария Тасиула.
Напомним, что в 2012-2013 гг. зарегистрированная на Кипре компания получила от правительства Республики Армения 704 тысяч долларов (включая налоги) на осуществление работ по внедрению автоматизированной системы бухгалтерского учета и полной экспертизы проектов правовых актов бухгалтерского учета. Между тем Контрольная палата решила, что весь объем работы осуществила армянская компания – ЗАО “Пи Эйдж Пи Партнерз” на основании субподрядного договора, а “заинтересованная в тендере местная компания умышленно создает нерезидентную компанию или устанавливает связь с аналогичной компанией, чтобы в результате этого добиться выгодной позиции, суметь выиграть тендер и заключить договор. В результате участие в госзакупках некоторых нерезидентов получает сугубо формальный характер, а суммы перечисляются из Республики”.
“Four Assist Development Consulting Limited” – международная консалтинговая компания, которая начала действовать с 2007 г., то есть за пять лет до реализации этой программы в Армении. Этот факт представитель компании привела, отвечая на наши вопросы.
В адресованном КП письме координатор отмечает, что объявление министерства финансов о договоре требовало, чтобы лидирующая компания имела международный бухгалтерский опыт в общественном секторе, а “Four Assist Development Consulting Limited” такой опыт имеет в отличие от ЗАО “Пи Эйдж Пи Партнерз”, опыт которого ограничивается только Арменией. Следовательно в плане распределения работ “Four Assist Development Consulting Limited” была лидирующей компанией, а “Пи Эйдж Пи Партнерз” было поручено выполнить свою часть работ с учетом знания армянской специфики.
“Следует отметить, что компания “Four Assist Development Consulting Limited”, в числе других услуг, предоставила двух бухгалтеров, имеющих международную квалификацию (включая руководителя программы), для осуществления программы, контроля за качеством и ряда других услуг”,- сообщила представитель “Four Assist Development Consulting Limited”. Она также отметила, что “Пи Эйдж Пи Партнерз” не имела технических навыков, соответствовавших ряду требований министерства финансов, и международный опыт оказания этих услуг.
Отвечая на вопросы Hetq.am, Мария Тасиула отметила, что финансовое предложение “Four Assist Development Consulting Limited” для этой программы предусматривало почти половину стоимости второго лучшего предложения, по которому на осуществление программы требовалось 925 тыс. долларов.
На вопрос, почему программы осуществляются на Кипре, а не с помощью зарегистрированной в РА компании, Мария Тасиула ответила, что интересы их бизнеса не ограничиваются Арменией. В настоящее время в центре внимания компании находятся Африка, Азия и Восточная Европа.
На вопрос, какое отношение имеют армянские акционеры зарегистрированной на Кипре компании к должностным лицам РА, о чем было написано в армянской прессе, представитель “Four Assist Development Consulting Limited” ответила: “В процессе своей международной профессинальной деятельности наши партнеры работали также в рамках многих успешных международных программ в Армении. Никто из наших партнеров не имеет какого-либо отношения к должностным лицам Армении, за исключением профессионального отношения. Следует уточнить, что никто из наших коллег никогда не работал в каком-либо министерстве в качестве госслужащего. Вместо этого они, как было отмечено выше, были советниками правительства Армении в рамках международных программ”.
“Разоблачения” Контрольной палаты РА вызвали обеспокоенность у руководителей кипрской компании. Их также встревожила та часть нашей публикации, в которой мы отмечали, что “Four Assist Development Consulting Limited” не представила никаких объяснений по поводу разоблачений Ишхана Закаряна.
“Нам никогда не предлагали представить объяснения ни после публикации аудита, ни после публикации отчета КП. Мы сами узнали об этом из армянской прессы и 21 мая отправили письмо в Контрольную палату, указав на все ошибочные заявления и попросив пересмотреть соответствующие части. Однако до сих пор мы никакого ответа не получили”,- пишет Мария Тасиула.
“Four Assist Development Consulting Limited” не ответила на наш вопрос о том, какой размер финансирования она получила за каждую реализованную в Армении программу. Было лишь отмечено, что по сравнению с другими странами в Армении компания осуществляет ограниченную деятельность. Что касается права на реализацию программ, то оно было предоставлено в результате тендера, проведенного по установленным международными донорами правилам участия в международных тендерах, соответствующих ряду технических и финансовых критериев.