Չեն արտագաղթել, չեն կոտրվել և դեռ երեխաներ են լույս աշխարհ բերել
Դարպասը ճռռոցով բացվում է եւ հայտնվում ենք գյուղական աղքատիկ մի բակում: Տան շեմին նստած փոքրիկն անծանոթներին նկատելով՝ վազում է ներս: Դրսում, պատի տակ մի հին մահճակալ է դրված՝ վրան պիտանի եւ անպիտան իրերի խառը դասավորությամբ: Մեր անակնկալ մուտքից վայրկյաններ անց բանջարանոցի կողմից հայտնվում է երիտասարդ մի տղամարդ՝ գոմաղբով լի դույլերը ձեռքին: Տան շեմին երեւում է տանտիրուհին, նրա հետեւից բակ են վազում չորս փոքրիկները՝ բոլորն էլ գրեթե մի հասակի:
«Բոլորը տղա՞ են»,-հարցնում եմ կնոջը: «Այո, աղջիկ էլ ունեմ, բայց տունը չէ, մեր բարեկամի տանն է»,-պատասխանում է զրուցակիցս ու փորձում բռնել ամենափոքրին, որն անընդհատ ճողոպրում է նրա ձեռքից՝ թաքնվելով եղբայրների թիկունքում: Տանտիրուհին մեզ հրավիրում է ներս մտնել եւ այդ պահին նրան հաջողվում է բռնել նաեւ փոքրիկին, բացատրում է. «նոր է քնից զարթնել, բայց չի թողնի օր շորերը փոխեմ»:
Դավթյանների բազմանդամ ընտանիքն ապրում է Շիրակի մարզի Մայիսյան գյուղում: Վեսմիրան եւ Արմենը հանդիպել ու ամուսնացել են 2004 թ-ին մայիսին: Ընտանիքում 5 երեխա է մեծանում՝ փոքրը 2, մեծը՝ 9 տարեկան է: 28-ամյա Վեսմիրան պատրաստվում է սեպտեմբերին լույս աշխարհ բերել եւս երկուսին:
«Բժիշկներն սկզբից հարցրեցին, թե ինչ սեռի երեխեք ունեմ, ասի համ տղա, համ աղջիկ, իրանք էլ ծիծաղելով ասին, թե հըմի երկուսից էլ բդի ունենաս: Գիտենք, օր ջեւիկ (զույգ) պիտի ծնվեն՝ տղա ու աղջիկ»,-ժպտալով պատմում է Վեսմիրան՝ ընթացքում փոխելով երկամյա տղեկի հագուստները:
Արմենը ներողություն խնդրելով՝ հեռանում է, ասում է ավելի ուշ կմիանա մեզ, հիմա պետք է հարեւանի գոմից գոմաղբ բերի, որ ձմեռվա վառելիքը պատրաստի: Դավթյաններն ապրում են ոչ սեյսմակայուն, 4-րդ վթարայնություն ունեցող տանը: Երկու սենյակներից մեկն ընդհանրապես չեն օգտագործում՝ վտանգավոր է, պատերի քարերը խարխլված են, տանիքը փլվելու պատրաստ: Խոհանոց, որպես այդպիսին չնկատելով՝ հարցնում եմ, թե որտեղ է Վեսմիրան ճաշ պատրաստում:
«Ըստեղ էլի,-ցույց տալով փոքրիկ նախասրահը, ասում է երիտասարդ կինը,-կուխնի չունինք, ըստեղ կենենք էփ ու թափը»:
Միակ օգտագործվող սենյակում տեղավորել են մահճակալները, բազմոցը, զգեստապահարանը, աթարի վառարանը եւ հաց եփելու համար գործածվող էլեկտրական վառարանը: Դրանք բոլորը հին են, պատկերավոր ասած՝ «դարն ապրած»: Միակ նոր իրը, որ նպաստի գումարներից խնայելով մեկ ամիս առաջ գնել է Վեսմիրան՝ կիսաավտոմատ լվացքի մեքենան է: Ասում է, որ հոգնել էր երեխաների հագուստները ձեռքով լվանալուց:
Դավթյանների հաջորդ ձեռքբերումն եւս մեքենա է, իհարկե ոչ նոր եւ ոչ էլ կենցաղային հոգսերը հոգալու համար: Արմենը չի ասում, թե որքան գումար է տվել «Զապորոժեց» մակնիշի բոսորագույն մեքենային, միայն նշում է, որ էժան է գնել՝ դաշտից կարտոֆիլ տեղափոխելու նպատակով:
«Դե մեկ էլ երեխեքին մեկ-մեկ քաղաք տանելու համար»,-բացատրում է նա: Ամեն մի իրը ձեռք բերելիս հարկ է լինում մի քանի ամիս, անգամ տարի խնայողություններ կատարել առանց այդ էլ ընտանեկան սուղ բյուջեից:
Դավթյանների տանը հյուրընկալվել ենք Մայիսյանի համայնքապետ Հակոբ Բաղդասարյանի հետ: Համայնքապետն ասում է, որ այս ընտանիքի ամենամեծ երազանքը նոր բնակարան ունենալն է: Հաշվառված են երկրաշարժից անօթեւան դարձած բնակիչների ցուցակում: Վերջին երեք տարին սպասում են, թե երբ է «Գլենդել հիլզ» շինարարական կազմակերպությունը կառուցելու խոստացած առանձնատունը:
Այս ընտանիքի նկատմամբ պետությունն իր ստանձնած պարտավորությունը որերրորդ տարին է չի կատարում: Դավթյանների ընտանիքում 4 ապագա զինվոր է մեծանում, մեկն էլ շուտով ծնվելու է ու կարելի է ասել, որ նրանք իրենց պարտքը հայրենիքի նկատմամբ ամենայն բարեխղճությամբ են կատարել՝ չեն արտագաղթել, աղքատության ճիրաններում գտնվելով՝ չեն կոտրվել եւ դեռ երեխաներ են լույս աշխարհ բերել:
«Շատ երեխա ունենալն իմ ու Արմենի ցանկությունն է: Մեր ընտանիքում 9 երեխա է մեծացել՝ 8 աղջիկ եւ մեկ տղա: Ես սովոր եմ մեծ ընտանիքի»,-ասում է Վեսմիրան, ամուսինն էլ իր հերթին է հավելում, որ երեխաներն իր ուրախությունն ու երջանկությունն են:
31-ամյա Արմենը 3-րդ կարգի հաշմանդամ է: Զինվորական ծառայության ժամանակ վնասել է աչքը: Դավթյաններն ապրում են երեխաների համար տրվող 51 հազար ընտանեկան նպաստով եւ Արմենի 24 հազար դրամ թոշակով:
Արմենին գյուղում սիրում են: Մայիսյանցիները գովեստով են խոսում նրա մասին: Համայնքապետ Հակոբ Բաղդասարյանն ասում է, որ գյուղում ով չի հասցնում կատարել գյուղատնտեսական աշխատանքները՝ օգնության է կանչում Արմենին: «Վարձով գործեր է անում, բանվորական, գյուղատնտեսական ու շատ կոկիկ, բարեխիղճ աշխատող է: Ամեն ինչ անում է, որ մի քանի կոպեկ ավել գումար աշխատի՝ ընտանիքը պահելու համար: Շատ համեստ տղա է մեր Արմենը, բայց նաեւ շատ խիստ, մի քիչ էլ խանդոտ ու նաեւ թասիբով»,-ծիծաղելով ասում է համայնքապետը:
Հարցին, թե ինչի՞ կարիք ունեն Դավթյաններն եւ ինչ կցանկանային առաջնահերթ ձեռք բերել, ամուսինները մի պահ լռում են, հետո միաբերան ասում. «նոր բնակարան»: Փոքրիկ տղաներն եւս որեւէ ցանկություն չեն հայտնում, նոր խաղալիք չեն պահանջում: Նրանցից ամենափոքրը վազում ու սենյակից բերում է տանն եղած մի քանի խաղալիքը: Նկատում եմ, որ այնտեղ բացակայում են ժամանակակից խաղալիք մեքենաները, որոնցով սովորաբար սիրում են խաղալ այդ տարիքի տղեկները:
Մայիսյանցի բազմազավակ ընտանիքի ամենամեծ երազանքը՝ նոր բնակարանի տեսքով, այս տարի էլ իրականություն չի դառնա: Շիրակի մարզի Գյումրի քաղաքում եւ գյուղական համայնքերում «Գլենդել հիլզի» կողմից իրականացվելիք բնակարանաշինությունը դադարեցվել էր 2013 թ-ին: Չնայած ոչ այնքան հաճելի նորությանը, Դավթյանները հույս ունեն, որ երկվորյակների ծնունդով իրենց կյանքում նոր փոփոխություն կլինի, գուցեեւ տան տեսքով:

Не эмигрировали, не сломились, да еще и детей рожают
Ворота со скрипом открылись, и мы оказались во дворике бедного сельского дома. Сидевший на пороге малыш, при виде незнакомцев побежал в дом. Через несколько секунд со стороны огорода появился молодой мужчина, держа в руках ведра с навозом. Сразу после этого из дома вышла хозяйка с четырьмя детьми – все почти одного возраста.
“Мальчики?” – спросила я хозяйку. “Да, - ответила моя собеседница, пытаясь поймать самого младшего, который постоянно вырывался из рук матери. - У меня и дочка есть, но она сейчас у родственников”. Затем хозяйка пригласила нас в дом.
Многодетная семья Давтянов живет в селе Маисян Ширакской области. Весьмира и Армен встретились и поженились в мае 2004 года. В семье пятеро детей: старшему 9 лет, младшему – два года. А в сентябре у 28-летней Весьмиры родятся еще двое.
“Врачи спросили, какого пола у меня дети. Я ответила, что есть и мальчики и девочка. Они, засмеявшись, сказали, что теперь будут и мальчик, и девочка. Знаем, что должны родиться близнецы”,- улыбаясь, сказала Весьмира, по ходу поменяв младшему одежду.
Армен извинился и ушел, сказав, что присоединится к нам позже, а пока должен привезти из соседнего села навоз, заготавливает на зиму. Давтяны живут в доме, имеющем 4-ю степень аварийности. Одна из двух комнат не используется, находиться там опасно – крыша в любой момент может обвалиться. Не увидев нигде кухни, я спросила Весьмиру, где она готовит.
“Вот здесь,- ответила она, показав в сторону небольшой прихожей. – Кухни у нас нет, приходится готовить здесь”.
В единственной используемой комнате поместились кровати, диван, платяной шкаф, печка, которую отапливают кизяком, и электрическая духовка для выпечки хлеба. Все вещи очень старые. Единственная вещь, которую Весьмира купила месяц назад на сэкономленные средства, это стиральная машина-полуавтомат. Говорит, что устала стирать вручную детскую одежду.
Следующее приобретение Давтянов – автомобиль “Запорожец”, который Армен купил очень дешево для перевозки с поля картофеля. “Ну еще и для того, чтобы иногда отвозить детей в город”,- добавил он. Каждый раз, приобретая новую вещь, семье приходится месяцами, а иногда и год экономить и без того скудный семейный бюджет.
В гости к Давтянам мы пришли вместе со старостой села Акопом Багдасаряном. По словам старосты, самой большой мечтой этой семьи является новое жилье. Давтяны числятся в списке лиц, лишившихся дома в результате землетрясения. Последние три года они ждут, когда строительная организация “Глендел хиллз” построит обещанный им коттедж.
Уже который год государство не выполняет свои обязательства перед этой семьей. У Давтянов растут четыре будущих солдата, а один вот-вот родится, так что можно сказать, что свой долг перед родиной они выполнили: не эмигрировали, живя в тяжелых социальных условиях, не сломились, да еще и детей рожают.
“Иметь много детей – это наше с Арменом желание. В нашей семье было 9 детей – 8 девочек и один мальчик. Я привыкла к большой семье”,- говорит Весьмира. А муж добавляет, что дети – его радость и счастье.
31-летний Армен – инвалид 3-ей группы, во время военной службы повредил глаз. Давтяны живут на полагающееся детям пособие в 51 тысячу драмов и пенсию Армена в 24 тысячи драмов.
В селе Армена любят. Сельчане с похвалой отзываются о нем. Староста говорит, что его на помощь зовут все, кто не успевают управиться с сельскохозяйственными работами. “Он работает за плату, выполняет сельскохозяйственную и прочую работу. Очень аккуратный и добросовестный работник, делает все, чтобы заработать неколько копеек для семьи. Наш Армен очень скромный, но и очень строгий, в меру ревнивый и честолюбивый”,- смеется староста.
На вопрос, в чем нуждаются Давтяны и что они хотели бы приобрести в первую очередь, супруги, замолчав на секунду, в один голос ответили: “Новый дом”. Дети тоже не выразили никакого желания, не попросили новых игрушек. Я заметила, что в доме нет современных игрушечных машин, которыми обычно любят играть мальчики в этом возрасте.
Самая большая мечта многодетной семьи из села Маисян – иметь новый дом – не осуществится и в этом году. Жилищное строительство, которое организация “Глендел хиллз” осуществляет в городе Гюмри и сельских общинах Ширакской области, в 2013 году было прекращено. Несмотря на эту не очень приятную новость, Давтяны надеются, что рождение близнецов приведет к переменам в их жизни, возможно даже в виде дома.