Ճանապարհներին տարեցտարի ավելի շատ երեխա է մահանում
Հայաստանում արագաչափ սարքերի և խաչմերուկներում երթևեկությունը վերահսկող տեսախցիկների գաղափարը պաշտպանելիս ոստիկանության ներկայացուցիչները չեն զլանում հիշեցնել, որ իրենց սուրբ պարտքն է մահացության վիճակագրության դեմ պայքարը` բերելով «հաջողված» օրինակների վերաբերյալ վիճակագրական տվյալներ:
Սակայն ցավալին այն է, որ ընդհանուր թվի սղաճին զուգահեռ տարեցտարի ավելանում է վթարների ու վրաերթների հետևանքով մահացած անչափահասների թիվը:
Այսպիսով, համաձայն ՀՀ ոստիկանությունից տրամադրված տեղեկությունների՝ 2012 թվականին վրաերթի հետևանքով մահացել է անչափահաս (իսկ ավելի ճիշտ` 16 տարին չլրացած) 6 երեխա-հետիոտն, իսկ վթարի հետևանքով` ևս 8 երեխա-ուղևոր: 2013 թվականին այս թվերը աճել են` կազմելով համապատասխանաբար 7 և 12:
Այսինքն, 2013 թվականին նախորդ տարվա համեմատ Հայաստանի ճանապարհներին մահացած երեխաների թիվը աճել է 36 տոկոսով:
Դպրոց
Կարիք չկա երկար պատմելու, որ հայկական դպրոցները երեխաներին ռեալ գիտելիքներ չեն տալիս ճանապարհային երթևեկության կանոնների և անվտանգության մասին: Խնդիրը լուրջ է և, իրականում, շատ ավեի լայն է` ներառելով նաև քաղպաշտպանության ոլորտը:
Հարկ է ընդգծել, որ մեր երկրում ճանապարհներին մահացող հետիոտների կեսից ավելին վրաերթի է ենթարկվում արգելված վայրում փողոցը հատելիս, ինչը, որպես կանոն, համապատասխան գիտելիքների ու մշակույթի բացակայության արդյունք է: Եվ եթե մշակույթի ձևավորման համար հարկավոր է ժամանակ, ապա գիտելիքներն այդ ոլորտում պետք է դասավանդվեն դպրոցում: Պետք է ամեն օր երեխաներին սովորեցնել ու վարժեցնել ճիշտ տեղում փողոց անցնել: Եվ, համոզված եղեք, վիճակագրությունը կփոխվի:
Դպրոցական ծրագրից բացակայող այս և բազմաթիվ այլ խնդիրներին մենք կանդրադառնանք առաջիկայում:
Մանկական նստատեղ
Մեկ անգամ չէ, որ գրել ենք, թե որքանով կպակասեր ճանապարհներին մահացության դեպքերը, եթե երթևեկեն ամրակապված ամրագոտիներով: Պարզապես նշենք, որ ուսումնասիրությունների համաձայն մահացած վարորդների և ուղևորների շուրջ կեսը չէր մահանա, եթե լիներ ամրակապված (ընդ որում, խոսքը նաև հետևի նստատեղի ուղևորների մասին է):
Սակայն ցանկացած մեքենայի ցանկացած նստատեղ (դրա ամրագոտու հետ) նախատեսված է չափահաս մարդու չափսերի ուղևորի համար: Որպեսզի ամրագոտին նույնքան արդյունավետ լինի նաև երեխաների համար, դեռևս տասնամյակներ առաջ ստեղծվեցին մանկական ավտոմոբիլային նստատեղերը:
Արդեն մի քանի տասնամյակ է, ինչ բոլոր զարգացած երկրներում 150 սմ-ից ցածրահասակ և 12 տարին չլրացած ուղևորները կարող են երթևեկել միայն հատուկ մանկական նստատեղով: ԱՄՆ-ում կատարված հետազոտությունը վկայում է, որ մանկական նստատեղը (պարզապես ամրագոտիի համեմատ) 43 տոկոսով պակասեցնում է երեխաների մահացության ցուցանիշը, իսկ ծանր մարմնական վնասվածքների ցուցանիշը նվազում է շուրջ 4 անգամ (75 տոկոսով):
Թեև մանկական նստատեղերը արդեն պարտադիր են նաև ոչ միայն Եվրոպայում, այլև հետխորհրդային Ռուսաստանում, Բելառուսում, Ուկրաինայում ու Բալթյան երկրներում, դրանց մասին Հայաստանում դեռ չեն խոսում: Դե, խոսքը մի երկրի մասին է, ուր վարորդներն ամրագոտու փոխարեն սև ժապավեն են գցում ՃՈ-ին խաբելու համար, իսկ հետևի նստատեղի ամրագոտիները ապամոնտաժում են:
Ավելին, այժմ շատերը կհակաճառեն, որ մանկական նստատեղի գինը սկսվում է 15-20 հազար դրամից և այս ազգի սոցիալական վիճակում այն պարտադիր դարձնելը կարող է բողոք առաջացնել: Սակայն եթե ծնողը, ով մեքենայի համար փող ունի, բայց 15-20 հազար դրամ խնայելով՝ վտանգում է իր երեխայի կյանքը, պետությունը պետք է «խելք սովորեցնի»:
Ճանապարհային ոստիկանությունը պետք է իրականացնի իրական բարեփոխումներ, ինչպիսիքն են տեխզննության ինստիտուտի վերականգնումը (ինչի մասին մենք խոսել ենք), վտանգավոր ռեցեդիվ ունեցող վարորդներին վարորդական իրավունքից զրկումը (դրան էլ ենք անդրադարձել), հանրության իրազեկվածության բարձրացումը, ամրագոտիների նկատմամբ վերաբերմունքի խստացումը և, իհարկե, մանկական նստատեղերի պարտադիր ինստիտուտի ներդրումը:

Tragic Trend: Child Traffic Fatalities on the Rise in Armenia
Official statistics do not back up the boastful claims by Armenian traffic police that the installation of speed cameras and other monitoring equipment has made a significant impact in decreasing road fatalities in the country.
Sadly, as traffic fatalities rise, so too are the number of children killed in such accidents.
According to figures released by the Armenian police, 6 children pedestrians under the age of 16 were killed in traffic accidents, and another 8 died as passengers. These numbers rose to seven and twelve in 2013, respectively. This amounts to a 36% rise in child fatalities overall.
It goes without saying that schools in Armenia do not teach pupils about the need to heed traffic signs and road safety awareness.
It is noteworthy that over half of all pedestrian fatalities are due to either jaywalking or crossing streets were its not permissible. This, as a rule, results from a lack of knowledge and a disregard of basic traffic safety laws.
While it will take some time to get people used to obeying the law, such skills must be taught in schools starting today.
I have already written at length about how the wearing of seat belts would significantly decrease the number of road fatalities. Let me simply state that, according to studies on the matter, the number of drivers and passengers killed would be cut in half. Here, I am also talking about passengers in the rear also wearing seat belts.
Seat belts alone will not safeguard small children riding as passengers. The belts must be used in conjunction with specially designed child car seats that have been on the market for years.
In the developed world, children under 150 centimeters (4’, 9”) in height and under the age of 12 must ride in such a car seat. A U.S, study has shown that the use of a car seat reduces child fatalities by 43% when compared with using only a seat belt. Serious injuries are reduced by 75%.
Even though child safety seat are obligatory in Europe and the post-Soviet nations of Russia, Belarus, Ukraine and the Baltic States, Armenia has yet to even raise the issue. This is not surprising in a country where many drivers, instead of buckling up, drape a piece of black ribbon over their chest merely to deceive traffic cops. The seat belts in the rear are simply removed as a nuisance.
Many argue that drivers in Armenia just can’t afford the 15,000 – 20,000 AMD (US$36 -48) price tag of the cheapest car seats, and that to mandate their usage would merely set off a wave of protest. Naturally, this is a false argument. Anyone who can afford to buy a car, even a used clunker, can afford to shell out another $40 to protect their children.
Here, it’s up to the government to get people to start using their brains.
The traffic police in Armenia must start a program of real reforms – revoking the licenses of perpetual offenders, launching traffic safety classes, greater monitoring of seat belt use and, of course, the mandatory use of child safety seats.