Մաքսիմ Հակոբյանը և եղբայրները Սյունիքում հէկեր են կառուցում
Սյունիքի մարզում՝ Ողջի գետի Բաղացջուր վտակի վրա, «Քաջարան մոնտաժ» ՍՊԸ-ն փոքր հէկ է կառուցում: Այս ընկերության բաժնետերերը պաշտոնապես Զանգեզուրի պղնձամոլիբդենային կոմբինատի գլխավոր տնօրեն Մաքսիմ Հակոբյանի եղբայրների կանայք են՝ Դոնարա Բեգլարյանը և Գայանե Ստեփանյանը:
Դոնարա Բեգլարյանը Մաքսիմ Հակոբյանի եղբայր Մեժլում Հակոբյանի կինն է: Մեժլում Հակոբյանը Զանգեզուրի պղնձամոլիբդենային կոմբինատի ֆինանսական գծով տնօրենի տեղակալն է:
Գայանե Ստեփանյանը Հայկ Հակոբյանի կինն է: Վերջինիս տեղացիները ճանաչում են որպես «կոմբինատի հանքավայրի պետ»:
Հայկ և Մեժլում Հակոբյանները, սակայն, 2005-ին եղել են «Քաջարան մոնտաժ» ՍՊԸ-ի բաժնետերերի ցանկում: 2013թ. մասնակիցների փոփոխություն է եղել, և Հայկ և Մեժլում Հակոբյաններն իրենց բաժնեմասերը գրանցել են կանանց անուններով:
Բացի այս հէկից, Ողջի գետի Գեղի վտակի վրա կառուցված Գեղի ջրամբարի ջրթող խողովակաշարի վրա ևս մեկ հէկ է կառուցում Զանգեզուրի պղնձամոլիբդենային կոմբինատը: «Գեղի փհէկ-1» կոչված հէկը 2400 կՎՏ հզորություն է ունենալու:
ՀՀ Հանրային ծառայությունները կարգավորող հանձնաժողովը «Քաջարան մոնտաժ» ընկերությանը լիցենզիա է տրամադրել: «Քաջարան մոնտաժ» ՍՊԸ-ն արդեն բնապահպանական փորձաքննության է ներկայացրել «Ձագեձոր ՓՀԷԿ-2» փոքր հէկի բանվորական նախագծի բնապահպանական հիմնավորումը:
Հէկը կառուցվելու է Սյունիքի մարզի Լեռնաձոր համայնքի վարչական տարածքում: Լեռնաձոր համայնքի ղեկավար Ստեփան Պետրոսյանը մեզ հետ զրույցում ասաց, որ հէկը կառուցվելու է գյուղի վարչական տարածքում, որը, սակայն, հեռու է բնակելի հատվածից: Շինարարությունը դեռ չի սկսվել: Հէկը նախատեսված է կառուցել կոմբինատի պոչամբարի տարածքի շրջագծում՝ պահպանվող գոտում:
Բաղացջուրը կարճ գետ է, 17 կմ երկարություն ունի: Սկիզբ է առնում Մեղրու լեռների հյուսիսային լանջերից և Կավճուտ գյուղից 2 կմ հեռավորությամբ միախառնվում Ողջի գետին: «Բաղացջուր գետից խմելու և ոռոգման ջուր է գալիս Ձագեձոր գյուղի համար»,- ասաց Ս. Պետրոսյանը:
Ըստ Հանրային ծառայությունները կարգավորող հանձնաժողովի ներկայացրած տվյալների՝ 1415 կՎտ հզորություն է ունենալու այն: 1 մ տրամագիծ ունեցող խողովակաշարի երկարությունը լինելու է շուրջ 2.7 կմ: Այլ կերպ ասած՝ գետի 2.7 կմ-ը կմտնի խողովակների մեջ:

Максим Акопян и его братья строят в Сюнике две ГЭС
ООО “Каджаран монтаж” строит на притоке Багацджур реки Вохчи в Сюникской области малую ГЭС. Акционерами этой компании официально являются жены братьев гендиректора Зангезурского медно-молибденого комбината Максима Акопяна – Донара Бегларян и Гаяне Степанян. Межлум Акопян занимает пост директора по финансовой линии ЗММК.
Гаяне Степанян – жена Айка Акопяна, которого местные жители знают как “начальника месторождения комбината”.
В 2005 г. Айк и Межлум Акопяны числились в списке акционеров ООО “Каджаран монтаж”. В 2013-ом участники сменились, и Акопяны зарегистрировали свои акции на имя своих жен.
Кроме того, еще одну ГЭС Зангезурский медно-молибденовый комбинат строит на трубопроводе Гехского водохранилища, которое находится на притоке Гехи реки Вохчи. Мощность “МГЭС Гехи-1” должна составить 2400 квт.
Комиссия по регулировнию общественных услуг РА выдала лицензию компании “Каджаран монтаж”. Последняя уже представила экологическое обоснование рабочего проекта малой ГЭС “МГЭС Дзагедзор-2” для проведения экологической экспертизы
ГЭС будет построена на административной территории общины Лернадзор Сюникской области. В беседе с нами руководитель общины Степан Петросян сказал, что ГЭС будет построена на административной территории села, которая, однако, расположена далеко от жилой зоны.
Строительство пока не началось. ГЭС предусмотрено построить в пределах территории хвостохранилища комбината, в охраняемой зоне.
Протяженность реки Багацджур всего 17 км. Она берет начало на северных склонах Мегринских гор и на расстоянии двух километров от села Кавчут впадает в реку Вохчи. “Из реки Багацджур в село Дзагедзор поступает питьевая и оросительная вода”,- сказал С.Петросян.
Согласно данным КРОУ, ГЭС будет иметь мощность 1415 квт. Протяженность трубопровода шириной один метр составит около 2,7 км. Иными словами, на этом участке река будет протекать через трубы.