Կոչ` Օրհուսի կոնվենցիայի կողմ երկրների հանդիպմանն ընդառաջ
Թեղուտի պաշտպանության քաղաքացիական նախաձեռնությունը կոչ է տարածել՝ ուղղված ՀՀ-ում գրանցված հասարակական կազմակերպություններին, քաղաքացիական նախաձեռնություններին, ՀՀ Ազգային ժողովի պատգամավորներին, գիտության և կրթության ոլորտի ներկայացուցիչներին, Մարդու իրավունքների պաշտպանի գրասենյակին, միջազգային կազմակերպություններին, Հայաստանում հավատարմագրված օտարերկրյա դեսպաններին և Հայաստանում մարդու իրավունքների, կառավարության հաշվետվողականության համար շահագրգռված բոլոր անձանց և կազմակերպություններին:
«Այս տարվա հունիսի 29-ից հուլիսի 2-ը Նիդերլանդների Մաաստրիխտ քաղաքում տեղի է ունենալու Օրհուսի կոնվենցիայի կողմ երկրների հինգերորդ հանդիպումը, որի ընթացքում քննվելու են Հայաստանի կառավարության կողմից Օրհուսի կոնվենցիայի ձախողման և դրա համար պատասխանատվության հիմնահարցերը: Հանդիպմանը մասնակցելու են նաև Հայաստանի բնապահպանական հարցերով շահագրգիռ հանրության անդամները, ովքեր ներկայացնելու են կոնվենցիայի իրականացման հարցում առկա իրական պատկերը:
Հիշեցնենք, որ Դալմայի այգու և Թեղուտի հանքավայրի անօրինական շահագործման առնչությամբ 2008, 2011, և 2013 թվականներին Օրհուսի կոնվենցիայի Համապատասխանության կոմիտեն արձանագրել է, որ Հայաստանի կառավարությունը ձախողել է կոնվենցիայով ամրագրված մարդու իրավունքների ապահովումը և ներկայացրել է համապատասխան առաջարկություններ: Մինչ օրս, սակայն, այդ առաջարկություններից ոչ մեկը չի իրականացվել:
Մաաստրիխտի հանդիպմանը մասնակցող հանրության անդամների կողմից պատրաստվել և Կողմերի հանդիպմանն է ներկայացվելու մի հայտարարություն կոչ, որով հանրությունը Կողմերին առաջարկելու է Հայաստանի կառավարության նկատմամբ կիրառել պատասխանատվության այնպիսի միջոցներ, որոնք կառավարությանը կստիպեն անհրաժեշտ քայլեր ձեռնակել կոնվենցիայի լիարժեք իրականացման համար:
Սույնով, մենք կոչ ենք անում Հայաստանում գործող հասարակական կազմակերպություններին, քաղաքացիական նախաձեռնություններին, գիտության և կրթության ոլորտի ներկայացուցիչներին, ՀՀ Ազգային ժողովի պատգամավորներին, Մարդու իրավունքների պաշտպանի գրասենյակին, միջազգային կազմակերպություններին, Հայաստանում հավատարմագրված օտարերկրյա դեսպաններին և Հայաստանում մարդու իրավունքների, կառավարության հաշվետվողականության համար շահագրգռված բոլոր անձանց և կազմակերպություններին ստորագրել այն հայտարարություն կոչի տակ, որը պետք է ներկայացվի Օրհուսի կոնվենցիայի Կողմերի հանդիպմանը:
Հայտարարությունը ներկայացնում ենք այս Կոչին կից: Հայտարարությանը միանալու համար խնդրում ենք մինչև սույն թվականի հունիսի 28ը գրել [email protected] կամ [email protected] հասցեներով»:

Civil Groups to Raise Armenia's Non-Compliance Issue at Aarhus Convention Gathering in Netherlands
Armenia’s failure to comply with the Aarhus Convention and the consequences thereof will be raised at the fifth meeting of Aarhus Convention’s parties from June 29 to July 2 (Maastricht, Netherlands).
Civil society representatives concerned with Armenia’s environmental issues will be at the meeting to present the actual situation in relation to compliance with the Convention in Armenia.
In 2008, 2011 and 2013 the Compliance Committee of the Aarhus Convention established that on the matters of Dalma Gardens and illegal exploitation of Teghut copper mine, the government of Armenia failed to ensure fulfillment of human rights as prescribed by the Convention and set forth recommendations to the Armenian government. To date, none of these recommendations has been implemented.
Civil society representatives of Armenia participating in the Maastricht meeting will present a statement to the Parties calling upon them to adopt a resolution that will force the Armenian government take concrete steps to fully meet the convention and carry out the previous recommendations.
We are appealing to the civil society organizations (including civic initiatives), representatives of science and education, parliamentarians, office of the Human Rights Defender, international organizations, representatives of foreign diplomatic missions in Armenia and all other entities and individuals concerned with human rights and accountability of Armenian government to join the statement to be presented at the Maastricht meeting.
The statement is attached to this appeal. To join it, please write to [email protected] or [email protected] before June 28.