Մոտ 100 համայնքներում կձևավորվեն արոտավայրեր օգտագործողների կոոպերատիվներ
Համաշխարհային բանկի գործադիր տնօրենների խորհուրդը 2014թ.-ի հունիսի 20-ին հաստատեց 32,67 մլն ԱՄՆ դոլար ֆինանսավորման հատկացումը Հայաստանի «Համայնքների գյուղատնտեսական ռեսուրսների կառավարման եւ մրցունակության» (ՀԳՌԿՄ) երկրորդ ծրագրին: Համաշխարհային բանկի երեւանյան գրասենյակից տեղեկացնում են, որ ծրագրով նախատեսվում է բարելավել արոտավայրերի եւ անասնապահական համակարգերի արդյունավետությունն ու ինքնաբավությունը մեծածավալ արոտավայրեր ունեցող ութ մարզերի շուրջ 100 համայնքներում:
Հայաստանի գյուղական համայնքներում բնակվող կանանց եւ տղամարդկանց համար գյուղատնտեսությունը շարունակում է մնալ որպես զբաղվածության ու ապրուստ վաստակելու հիմնական միջոց: Գյուղացիական տնտեսությունների արտադրողականության զարգացումը, այդ թվում նաեւ՝ կոոպերատիվների ու միավորումների միջոցով, եւ գյուղատնտեսական ապրանքներ արտադրողների ու սննդի վերամշակման ձեռնարկությունների միջեւ կապերի ամրապնդումը, հույժ կարեւոր են: Շուկայի հասանելիության բարելավման, առեւտրայնացման գործընթացներին աջակցելու եւ աշխատանքային հնարավորություններ ստեղծելու եւ դրանց զուգընթաց շրջակա միջավայրը պահպանելու միջոցով:
«Ծրագրային աշխատանքներից հիմնականում կշահեն արոտավայրեր օգտագործողները, ֆերմերային կոոպերատիվները, ինչպես նաեւ սննդի արտադրությամբ զբաղվողները: Ակնկալվում է, որ առնվազն 50,000 ֆերմերներ կմասնակցեն ծրագրին արոտավայրեր օգտագործողների կոոպերատիվներին (ԱՕԿ) անդամակցելու միջոցով»,- հայտնել է Համաշխարհային բանկի հայաստանյան գրասենյակի ղեկավար Ժան Միշել Հափին:
Ծրագիրը հնարավորություն է տալիս շարունակելու արոտավայրերի հիմքի վրա արդյունավետ ու ինքնաբավ անասնապահությանն ուղղված միջոցառումները: Մոտ 100 համայնքներում կձեւավորվեն արոտավայրեր օգտագործողների կոոպերատիվներ, որոնք առանցքային դերակատարում կունենան արոտավայրերի, անասնապահության կառավարման ինքնաբավ պլանների մշակման եւ դրամաշնորհային միջոցներն ստանալու հարցում (մոտ 200000 ԱՄՆ դոլար ամեն մի ԱՕԿ-ի մասով): Ֆինանսավորումը կարող է ուղղվել հեռագնա արոտավայրեր հասնելու ու դրանք օգտագործելու համար անհրաժեշտ ենթակառուցվածքների ձեւավորմանը, սառեցման սարքավորումներով հագեցած կաթի հավաքագրման կետերի ստեղծմանը, կերարտադրության ու անասնակեր հավաքելու համար անհրաժեշտ գյուղտեխնիկայի ձեռք բերմանը եւ համայնքային նշանակության այլ նպատակներին:
Կանանց ու երիտասարդներին աջակցելու նպատակով նախատեսվում է մեծացնել նրանց ընդգրկվածությունը ԱՕԿ-ներում եւ արոտավայրերի կառավարման հետ կապված համայնքային որոշումների կայացման գործընթացում: Աշխատանքներին զուգընթաց, բիզնեսի զարգացմանը նպաստելու ու շուկայի հասանելիությունն ապահովելու համար առանձնակի ուշադրություն կդարձվի ու քայլեր կձեռնարկվեն այնպիսի պետական հաստատությունների կարողությունների մեծացմանը, ինչպիսիք են մարզային անասնաբուժական ծառայությունների կենտրոնները եւ Սննդի անվտանգության պետական ծառայությունը:

Почти в 100 общинах сформируются кооперативы пользователей пастбищ
Совет исполнительных директоров Всемирного банка утвердил 20 июня 2014 г. выделение 32,67 млн долларов США второй программе Армении “Управление и конкурентоспособность сельскохозяйственных ресурсов общин”. В ереванском офисе ВБ сообщили, что этой программой предусмотрено повысить эффективность и самодостаточность пастбищ и животодноводческих систем почти в 100 общинах восьми областей, где имеются крупные пастбища.
Для проживающих в сельских общинах Армении мужчин и женщин сельское хозяйство продолжает оставаться единственным средством занятости и зарабатывания на жизнь.Повышение производительности крестьянских хозяйств, в том числе посредством кооперативов и объединений, и укрепление связей между производителями сельскохозяйственных товаров и перерабатывающими и пищевыми предприятиями имеют очень важное значение.
“От работ в рамках программы выигрывают в основном пользователи пастбищ, фермерские кооперативы, а также те, кто занимаются производством продуктов питания. Ожидается, что посредством вступления в кооперативы пользователей пастбищ в программе примут участие по меньшей 50 тысяч фермеров”,- сообщил руководитель армянского офиса ВБ Жан-Мишель Хапи.
Примерно в 100 общинах сформируются кооперативы пользователей пастбищ (КПП), которые будут играть ключевую роль в вопросах разработки самодостаточных планов по управлению пастбищами и животноводством и получения грантовых средств (около 200 тысяч долларов США по части каждого КПП). Финансирование может быть направлено на создание инфраструктур, необходимых для использование дальних пастбищ, создание молокосборных пунктов, оснащенных охлаждающим оборудованием, приобретение сельхозтехники для производства и сбора животноводческих кормов.
С целью содействия женщинам и молодежи предусмотрено расширить их вовлеченность в процесс принятия общинных решений, связанных с кооперативами пользователей пастбищ и управлением пастбищами.
Особое внимание будет уделяться повышению потенциала таких государственных организаций, как центры областных животноводческих служб и Госслужба по безопасности пищевых продуктов.