Էդվարդ Նալբանդյան. «Ռուսաստանը իրոք կարող է և փորձում է անել այն, ինչ հնարավոր է»
ՀՀ արտգործնախարար Էդվարդ Նալբանդյանի ելույթը և պատասխանները լրագրողների հարցերին ՌԴ ԱԳ նախարար Սեյգեյ Լավրովի հետ համատեղ մամուլի ասուլիսին
Հարգելի Սերգեյ Վիկտորի,
Հարգելի բարեկամներ,
Բարի գալուստ Երեւան:
Մեր հանդիպումները կրում են կանոնավոր և միշտ բովանդակալից ու արդյունավետ բնույթ: Մեր միջեւ առկա է մշտական ինտենսիվ երկխոսություն:
Նախարար Լավրովի այցը Երեւան, մեր այսօրվա հանդիպումը լավ հնարավորություն է` քննարկելու այն պայմանավորվածությունների կատարումը, որոնք ձեռք են բերվել նախագահների միջև Ռուսաստանի Դաշնության նախագահի` Հայաստան կատարած պետական այցի շրջանակներում, ինչպես նաև մեր երկրների ղեկավարների հետագա հանդիպումների ընթացքում։ Նախագահների յուրաքանչյուր հանդիպումը տալիս է մեզ նոր ուղեցույցներ՝ կարճաժամկետ եւ երկարաժամկետ հեռանկարներով:
Մենք Ռուսաստանի իմ գործընկերոջ հետ անդրադարձանք երկկողմ օրակարգի հարցերի լայն շրջանակի: Գոհունակությամբ նշեցինք, որ մեր երկրների միջեւ գոյություն ունեցող դաշնակցային փոխգործակցությունը քաղաքական, տնտեսական, ռազմատեխնիկական, հումանիտար, միջխորհրդարանական, ապակենտրոնացված ոլորտներում ունի դրական դինամիկա:
Բանակցությունների ընթացքում հարցերի առանձին խումբ նվիրված էր եվրասիական ինտեգրացիոն գործընթացներին։ Մենք հանգամանալից քննարկեցինք Հայաստանի` Եվրասիական միությանը անդամակցելու հետ կապված մի շարք հարցեր:
Գոհունակությամբ արձանագրեցինք տնտեսական համագործակցության և ռազմատեխնիկական համագործակցության միջկառավարական հանձնաժողովների, միջխորհրդարանական հանձնաժողովի արդյունավետ գործունեությունը, ապակենտրոնացված փոխգործակցության դրական ընթացքը։ ՌԴ շուրջ յոթանասուն սուբյեկտներ գործընկերային հարաբերություններ ունեն Հայաստանի մարզերի հետ:
Ռուսաստանը հանդիսանում է Հայաստանի առևտրատնտեսական առանցքային գործընկերը: 2013թ. ՌԴ և ՀՀ միջև ապրանքաշրջանառությունը ավելացել է ավելի քան 10%-ով և կազմել է մոտ 1,445 մլրդ. ԱՄՆ դոլար: Ռուսաստանը հանդիսանում է Հայաստանի տնտեսության մեջ կարևոր ներդրող: Ներդրումների ընդհանուր ծավալը գերազանցում է 3,2 մլրդ. ԱՄՆ դոլարը: Այսօր Հայաստանում ռուսական կապիտալով գործում են շուրջ 1300 ձեռնարկություններ: Կան նոր մտահղացումներ, ծրագրեր, և կողմերը նպատակաուղղված աշխատում են՝ դրանք կյանքի կոչելու համար:
ՌԴ միգրացիոն օրենսդրության մեջ փոփոխությունների ուժի մեջ մտնելուց հետո ՀՀ քաղաքացիները բախվեցին որոշակի դժվարությունների հետ, ինչը նույնպես այսօր մեր քննարկումների առարկան էր հանդիսանում:
Իհարկե, հանգամանալից անդրադարձ կատարվեց ղարաբաղյան կարգավորման գործընթացին: Մենք մեր երախտագիտությունն ենք հայտնում Ռուսաստանի Դաշնությանը՝ որպես ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահող երկրի՝ հիմնահարցի բացառապես խաղաղ կարգավորմանն ուղղված հետևողական ջանքերի համար:
Մեկ ամիս առաջ նշեցինք հրադադարի հաստատման 20-ամյակը և լավ ենք հիշում, որ հատկապես ռուսական կողմի ջանքերի, ռուսաստանյան միջնորդի քրտնաջան աշխատանքի շնորհիվ հնարավոր եղավ հասնել Արցախի և Ադրբեջանի միջև հրադադարի ստորագրմանը, որին միացավ նաև Հայաստանը:
Մենք մտքեր փոխանակեցինք տարածաշրջանային և միջազգային արդի թեմաների՝ ուկրաինական ճգնաժամի, Սիրիայում, Իրաքում և, ընդհանուր առմամբ, Մերձավոր Արևելքում տիրող իրավիճակի շուրջ, անդրադարձանք իրանական միջուկային ծրագրի շուրջ ընթացող բանակցություններին:
Մենք ակտիվ և բարեհաջող համագործակցում ենք տարբեր միջազգային կազմակերպություններում, այդ թվում` ՄԱԿ, ԵԱՀԿ, ԵԽ, ՍԾՏՀԿ: Բնականաբար, սերտ փոխգործակցություն է իրականացվում ՀԱՊԿ և ԱՊՀ շրջանակներում: ԱԳՆ-ների միջև հաստատված է պարբերական խորհրդատվությունների մեխանիզմ: Հաստատված ծրագրի համաձայն` յուրաքանչյուր տարի անցկացվում է շուրջ տասը խորհրդատվություն:
Սա է, ընդհանուր առմամբ, այսօրվա բանակցությունների բովանդակությունը:
Կցանկանայի կրկին ողջունել պարոն Լավրովին և նրան ուղեկցող պատվիրակությանը, և նրան փոխանցել խոսքը:
Հարց. Վլադիմիր Կոստարև, ԻՏԱՌ-ՏԱՍՍ. Պարոն Նալբանդյան, հաշվի առնելով Ռուսաստանի և Թուրքիայի միջև վերջին շրջանում հաստատված լավ հարաբերությունները` ի՞նչ եք կարծում, կարո՞ղ է Ռուսաստանը նպաստել նաև հայ-թուրքական հարաբերությունների բարելավմանը: Շնորհակալություն:
Պատասխան. ՌԴ արտգործնախարարը ներկա էր գտնվում 2009թ. հոկտեմբերին հայ-թուրքական արձանագրությունների ստորագրման արարողությանը, և դա խորհրդանշում էր Ռուսաստանի աջակցությունը հայ-թուրքական հարաբերությունների կարգավորմանը:
Այդ գործընթացին աջակցող Ռուսաստանի և այլ պետությունների դիրքորոշումը արտահայտվել է բազմաթիվ հայտարարություններում, որտեղ ասվել է, որ պետք է առանց նախապայմանների վավերացնել և իրականացնել այն պայմանավորվածությունները, որոնք դրված էին 2009թ. հոկտեմբերին Ցյուրիխում ստորագրված արձանագրությունների հիմքում:
Այնպես որ Ռուսաստանը իրոք կարող է և փորձում է անել այն, ինչ հնարավոր է:
Հարց. News.am, Մարիամ Լևինա. Կապված ֆրանսիական կողմի առաջարկի հետ` կազմակերպելու Հայաստանի և Ադրբեջանի նախագահների հանդիպում Փարիզում` Մամեդյարովը հայտնեց, որ Բաքուն սպասում է հստակության: Ինչի՞ մասին է խոսքը:
Պատասխան. Տարածաշրջան կատարած այցի ընթացքում Ֆրանսիայի նախագահը
ներկայացրել է առավել քան կոնկրետ առաջարկ, այդ թվում և բովանդակային
առումով` Փարիզում Հայաստանի և Ադրբեջանի նախագահների գագաթաժողով կազմակերպելու վերաբերյալ: Երևում է` այդ հստակությունը Բաքվի սրտով չէ, ուստի այնտեղ այլ բանի են սպասում:
Չգիտես ինչու մշտապես Ադրբեջանի սրտով չեն միջազգային հանրության անունից համանախագահող երկրների կողմից արվող առաջարկները, այդ թվում `հրադադարի ռեժիմի ամրապնդման, դիպուկահարների դուրս բերման, միջադեպերի քննության մեխանիզմի ստեղծման վերաբերյալ, սրտով չեն Մինսկի խմբի համանախագահ երկրների ղեկավարների հինգ համատեղ հայտարարություններում որպես մեկ ամբողջություն ներկայացված առաջարկները:
Համանախագահող երկրների կողմից ներկայացվող հակամարտության բացառապես խաղաղ կարգավորմանն ուղղված կոնկրետ առաջարկներին այլընտրանք պարզապես գոյություն չունի:

Oтветы на вопросы в ходе совместной пресс-конференции с министром иностранных дел Российской Федерации Сергеем Лавровым
Уважаемый Сергей Викторович,
Добро пожаловать в Ереван!
Наши встречи носят регулярный и всегда содержательный и плодотворный характер. Между нами существует постоянный интенсивный диалог.
Визит Сергея Викторовича в Ереван, наша сегодняшняя встреча - хорошая возможность обсудить ход выполнения договоренностей достигнутых между президентами наших стран во время государственного визита Президента Российской Федерации в Армению, и последующих встреч глав наших государств.
Каждая встреча президентов наших стран дает нам новые ориентиры, направленные на работу на ближайшую и долгосрочную перспективу.
Мы с Сергеем Викторовичем, коснулись широкого круга вопросов двусторонней повестки дня. С удовлетворением отметили, что союзническое взаимодействие между нашими странами имеет позитивную динамику в политической, экономической, военно-технической, гуманитарной, межпарламентской, межрегиональной областях.
На переговорах отдельный блок вопросов был посвящен интеграционным процессам на евразийском пространстве, мы подробно обсудили вопросы вступления Армении в Евразийский Союз.
Мы с удовлетворением отметили, что успешно работают межправкомиссия по экономическому сотрудничеству, межправительственная комиссия по военно-техническому сотрудничеству, межпарламентская комиссия, в позитивном ключе развиваются отношения между регионами. Порядка 70 субъектов Российской Федерации имеют партнерские отношения, сотрудничают с армянскими регионами.
Россия является ключевым внешнеэкономическим партнером Армении. В 2013 г. товарооборот между Россией и Арменией увеличился более чем на 10%-ов и составил около 1,445 млрд. долларов. Россия является важным инвестором в экономику Армении, общий объем инвестиций превышает 3,2 млрд долл., сегодня действуют порядка 1300 предприятий с участием российского капитала. Есть новые наработки, новые проекты и стороны целенаправленно работают на их претворение в жизнь.
После вступления в силу изменений российского миграционного законодательства граждане Армении столкнулись с определенными трудностями, что сегодня также явилось предметом наших обсуждений.
Конечно же, мы подробно обсудили процесс нагорно-карабахского урегулирования. Мы благодарны России за последовательные усилия в качестве сопредседателя Минской группы ОБСЕ, направленные на исключительно мирное разрешение вопроса.
Месяц назад мы отметили 20-летие установления режима прекращения огня, и хорошо помним, что именно благодаря усилиям российской стороны, кропотливой работе российского посредника удалось согласовать перемирие между Карабахом и Азербайджаном, к которому присоединилась также Армения.
Мы обменялись мнениями относительно актуальных региональных и международных вопросов: украинского кризиса, ситуации в Сирии, в Ираке, и в целом, на Ближнем Востоке, коснулись переговоров по иранской ядерной программе.
Мы активно и успешно взаимодействуем в различных международных организациях - ООН, ОБСЕ, Совет Европы, ОЧЭС. Естественно самое тесное сотрудничество и взаимодействие - в рамках ОДКБ и СНГ. Между министерствами иностранных дел налажен механизм регулярных консультаций. В соответствии с утвержденным планом ежегодно проводятся порядка десяти консультаций.
Вот в целом содержание наших сегодняшних переговоров.
Хотел бы еще раз поприветствовать Сергея Викторовича и сопровождающую его делегацию, и передать ему слово.
Вопрос: Владимир Костарев, ИТАР-ТАСС. Эдвард Агванович, учитывая хорошие отношения, установившиеся между Россией и Турцией в последнее время, как Вы считаете, может ли Россия способствовать также и улучшению Армяно-турецких отношений? Спасибо.
Ответ: Сергей Викторович присутствовал в октябре 2009 года на церемонии подписания армяно-турецких протоколов, и это символизировало поддержку Россией нормализации армяно-турецких отношений.
Позиция России и других стран, которые поддерживали этот процесс, была выражена в многочисленных заявлениях, где было сказано, что нужно без предварительных условий ратифицировать и реализовать те договоренности, которые были заложены в протоколах, подписанных в Цюрихе в октябре 2009 года. Так что Россия действительно может, и пытается делать то, что может.
Вопрос: Ньюс.ам, Мариам Левина. По поводу предложения французской стороны организовать встречу президентов Армении и Азербайджана в Париже, Мамедьяров заявил, что Баку ждет конкретики. О чем идет речь?
Ответ: Президент Франции в ходе визита в регион сделал более чем конкретное предложение, в том числе и по содержанию, относительно организации саммита президентов Армении и Азербайджана в Париже. Видимо эта конкретика не по душе Баку, поэтому там ждут другой конкретики.
Азербайджану почему-то все время не по душе предложения, которые делаются от имени международного сообщества странами-сопредседателями в том числе по укреплению режима прекращения огня, отводу снайперов, созданию механизма по расследованию инцидентов, не по душе предложения, представленные как единое целое и содержащиеся в пяти заявлениях президентов стран-сопредседателей Минской группы ОБСЕ.
Конкретики - альтернативной тому, что предлагают страны сопредседатели, что направлено на исключительно мирное урегулирование конфликта, просто-напросто нет.