Ո՞ւմ համար է ոչնչացվում Ուսանողական այգին
«Մենք ենք այս քաղաքի տերը» քաղաքացիական նախաձեռնությանը հայտնի է դարձել, որ Ուսանողական այգում Տերյան փողոցի կողմից կառուցվող հսկայական շինությունը պատկանում է ՀՀ Նախագահ Սերժ Սարգսյանի թիկնազորի պետ Վաչե Ղազարյանի կնոջը՝ Ռուզաննա Բեգլարյանին:
Ըստ ՀՀ արդարադատության նախարարության իրավաբանական անձանց պետական ռեգիստրի գործակալության տեղեկանքի (առդիր)՝ Ռուզաննա Բեգլարյանը Ուսանողական այգին կառուցապատող «Արմեն» ՍՊԸ-ի հիմնադիրն է դարձել 2009թ.-ին: Այդ նույն ժամանակահատվածում այգում մեծ թափ սկսեցին ստանալ ծառահատումներն ու շինարարությունը:
Տարիներ շարունակ այգու տարածքում գործող թեթև սրճարանը դարձել է մի քանի հարկանի բետոնապատ շինություն՝ գրավելով մոտ երկու անգամ ավելի մեծ տարածք, քան Երևանի քաղաքապետարանի կողմից տրամադրված ճարտարապետահատակագծային առաջադրանքում նշված մակերեսը: Չնայած որ սրճարանը կառուցվում է պատմամշակութային հուշարձանների պահպանության գոտում, այն սահմանված կարգով չի համաձայնեցվել ՀՀ մշակույթի նախարարության հետ:
Կառուցապատման արդյունքում խախտվել են քաղաքացիների առողջ և բարենպաստ շրջակա միջավայրում ապրելու ու հանգստի սահմանադրական իրավունքները, ՀՀ մի շարք օրենքների պահանջներ ու միջազգային պարտավորություններ:
ՀՀ Նախագահը, գլխավոր դատախազը և Երևանի քաղաքապետարանն անտեսել են 20.000 քաղաքացու կողմից նրանց ուղղված դիմումները, ՀՀ բոլոր ատյանների դատարանները մերժել են 116 քաղաքացու հայցը: ՀՀ Սահմանադրական դատարանը մերժել է նաև քննության առնել «Մենք ենք այս քաղաքի տերը» քաղաքացիական նախաձեռնության ներկայացուցիչների դիմումը:
Այս բացահայտմամբ պարզ դարձավ՝ ում հովանավորության պատճառով էր, որ ՀՀ քաղաքացիներին չհաջողվեց օրինական հիմքերով և եղանակներով կանխել Ուսանողական այգու ոչնչացումը: Փաստորեն, ՀՀ Նախագահը դարձել է Երևանում հանրային տարածքների գրավման ու անօրինական կառուցապատումների փաստացի «տանիք»:
19-ը հոկտեմբերի 2011թ.
Հերիք կտրեք մեր ծառերը ..... ես ձեր տիրոջ մերը Լսեք,հիշեք մեր բառերը՝ Մենք ենք այս քաղաքի տերը... Ն.Ա:30.11.10.Հայֆա,Իսրայել:

Для кого уничтожается Студенческий сад?
Инициативе “Мы – хозяева этого города“ стало известно, что строящееся в Студенческом саду со стороны улицы Терьяна огромное сооружение принадлежит Рузанне Бегларян, жене начальника службы охраны президента РА Ваче Казаряна.
Согласно справке Агентства госрегистра юридических лиц Министерства юстиции РА, в 2009 г. Рузанна Бегларян стала учредителем ООО “Армен“, застройщика Студенческого сада. Тогда же с большим размахом начали осуществляться вырубка деревьев и строительство.
Летнее кафе, действовавшее на территории сада на протяжении нескольких лет, превратилось в бетонное сооружение из нескольких этажей, захватив территорию примерно вдвое больше площади, указанной в архитектурно-плановом задании, которое предоставила мэрия Еревана. И хотя кафе строится в зоне охраны культурно-исторических памятников, строительство не было в установленном порядке согласовано с Министерством культуры РА.
В результате застройки были нарушены конституционные права граждан на жизнь и отдых в здоровой благоприятной среде, требования ряда законов и международные обязательства.
Президент РА, генпрокурор и мэрия Еревана проигнорировали заявления, которые направили им 20 тысяч граждан. Все судебные инстанции РА отклонили иск 116 граждан. Рассмотреть заявление представителей гражданской инициативы “Мы – хозяева этого города“ отказался и Конституционный суд.
После этого разоблачения стало понятно, чья протекция не позволила гражданам РА на законных основаниях и законными методами пресечь уничтожение Студенческого сада. Фактически «крышей» захвата общественных территорий и незаконных застроек в Ереване стал президент РА.