Արագածոտնի մարզպետարանը 97 միլիոն դրամի պայմանագիր է կնքել մարզպետի եղբոր ընկերության հետ
Արագածոտնի մարզպետ Սարգիս Սահակյանը պետբյուջեի միջոցներով անարգելք շարունակում է հարստացնել իր եղբորը՝ «Ես և Նա» ՍՊԸ-ի հիմնադիր և տնօրեն Նաիրի Սահակյանին:
Հունիսի 12-ին Արագածոտնի մարզպետարանի կարիքների համար կապալային աշխատանքների կատարման պետական գնման միանգամից երկու պայմանագիր է կնքվել մարզպետի եղբոր ընկերության հետ, որպեսզի վերջինս մինչեւ նոյեմբերի 30-ը վերանորոգի Վ. Բազմաբերդ համայնքի դպրոցը, իսկ մինչեւ դեկտեմբերի 10-ը վերանորոգի և ամրացնի Եղնիկ համայնքի դպրոցը:
Վ. Բազմաբերդ գյուղի դպրոցի վերանորոգման աշխատանքներն արժեն 31 միլիոն 100 հազար դրամ, իսկ Եղնիկինը՝ 66 միլիոն դրամ:
Առաջին դեպքը չէ, երբ Արագածոտնի մարզպետն իր պաշտոնական դիրքն օգտագործելով հարստացնում է եղբորը: «Հետքն» անդրադարձել է այդօրինակ դեպքերին: «Ժառանգություն» խմբակցության նախկին պատգամավոր Անահիտ Բախշյանը տարիներ առաջ ևս ահազանգում էր, որ Արագածոտնի մարզպետի եղբոր` Նաիրի Սահակյանի շինարարական կազմակերպությունը, ով նույնպես մշտական տենդեր շահողներից է, դպրոցի վերանորոգումներն իրականացնում է թերի եւ անորակ: Այս ընթացքում ոչինչ չի փոխվել:
Նշենք, որ վերը նշված երկու դեպքում էլ պայմանագրերը կնքվել են բանակցային ընթացակարգով՝ առանց գնումների հայտարարությունը նախապես հրապարակելու:

Администрация Арагацотна заключила с компанией брата губернатора договор на сумму 97 миллионов драмов
Губернатор Арагацотнской области Саркис Саакян продолжает обогащать за счет госбюджета своего брата – учредителя и директора ООО “Ес ев На”.
12 июня с компанией брата губернатора было заключено сразу два договора о госзакупках для выполнения подрядных работ на нужды администрации Арагацотна: до 30 ноября ООО “Ес ев На” должно отремонтировать школу в общине Верин Базмаберд, а до 10 декабря – отремонтировать и укрепить здание школы в общине Ехник.
Стоимость работ по ремонту школы в В.Базмаберде составляет 31 млн 100 тыс. драмов, в Ехнике – 66 млн драмов.
Это не первый случай, когда губернатор Арагацотна, используя свое должностное положение, обогащает своего брата. Hetq.am уже писал о таких случаях. Несколько лет назад бывший депутат фракции “Наследие” Национального Собрания РА Анаит Бахшян тоже сигнализировала о том, что строительная организация брата губернатора Арагацотнской области Наири Саакяна, которая постоянно выигрывает тендеры, отремонтировала здание школы некачественно и с недоделками. За это время ничего не изменилось. Отметим, что в упомянутых выше обоих случаях договоры были заключены в результате переговоров, без предварительной публикации заявления о госзакупках.