Սիրիական ճգնաժամ. քաղաքացիական պատերազմ, գլոբալ սպառնալիք
Սիրիայում տեղի ունեցող սարսափելի պատերազմը շարունակում է վատթարանալ եւ տարածվել սահմաններիցդուրս: Սառը հաշվարկը, թվում է, տիրապետող է դառնում.որ քիչ բան կարելի է անել, բացի կողմերին զինելուց եւ հակամարտության մոլեգնումինհետեւելուց: Միջազգային համայնքնիրավունք չունիՍիրիայի ժողովրդին եւ տարածաշրջանը լքել դաժանության եւ ճգնաժամի անվերջանալի ալիքներում:
Զոհերի ընդհանուր քանակը հնարավոր է, որ զգալիորեն գերազանցի 150,000-ը: Բանտերն ու ձերբակալվածների ժամանակավոր պահման հաստատությունները պայթելու չափ լիքն են տղամարդկանցով, կանանցով եւ անգամ երեխաներով:Համատարած են ինքնադատաստանների արդյունքում մահերը եւ անպատմելի խոշտանգումները: Մարդիկ մեռնում են նաեւ սովից եւ ժամանակին հազվադեպ վարակիչ հիվանդություններից: Որոշ քաղաքային կենտրոններ եւ մարդկության ճարտարապետական ու մշակութային մեծ ժառանգության մի մասը փլատակների են վերածվել: Այսօր Սիրիան ավելի ու ավելի է վերածվում ձախողված պետության:
Միավորված ազգերի կազմակերպությունը շատ ջանք է թափել հակամարտության խորն արմատների ու աղետալի ազդեցության դեմ պայքարելու ուղղությամբ: Մեր մարդասիրական եւ այլ գործունեության արդյունքում կյանքեր են փրկվում եւ նվազեցվում է տառապանքը: Սակայն մեր հիմնարար նպատակը՝ հակամարտության դադարեցումը, շարունակում է չիրականացած մնալ: Խաղաղության աղոտ հեռանկարներն էլ ավելի են խամրել Իրաքում բռնության ալիքի եւ կրոնական խմբավորումների միջեւ լարվածության բռնկումից հետո: Մեկի փոխարեն վտանգված է երկու խոշոր պետության համախմբվածությունն ու ամբողջականությունը:
Հետեւյալ վեց կետերը կարող են գծագրել առաջընթացի սկզբունքային եւ ինտեգրված ուղի:
Առաջին՝ բռնության դադարեցում: Արտաքին ուժերի կողմից անպատասխանատվության դրսեւորում է ռազմական աջակցության շարունակվող տրամադրումը Սիրիայում հակամարտող կողմերին, որոնքվայրագություններ են գործում եւ կոպտորեն խախտում մարդու իրավունքների ու միջազգային իրավունքի հիմնարար սկզբունքները: Ես անվտանգության խորհրդին հորդորել եմ էմբարգո դնել զենքի մատակարարման վրա: Կողմերը պետք է կրկին դեմ առ դեմ նստեն բանակցությունների սեղանի շուրջը: Եվս քանի՞ մարդ պետք է զոհվի, մինչեւ դա տեղի կունենա:
Երկրորդ՝ մարդկանց պաշտպանությունը: Միավորված ազգերի կազմակերպությունը շարունակում է գործունեություն ծավալել մարդասիրական հսկայածավալ օգնության տրամադրման ուղղությամբ: Սակայն կառավարությունը շարունակում է չհիմնավորված ձեւով սահմանափակել օգնությունից օգտվելու՝ մարդկանց հնարավորությունները. այն օգնություն հասցնող շարասյուներից հեռացրել է բժշկական ապրանքները եւ զրկանքների ու կոլեկտիվ պատժի ենթարկել այն համայնքները, որոնց համարում է ընդդիմության համակիր: Նույնկերպ են գործել որոշ ապստամբ խմբավորումներ: Ավելին, միջազգային համայնքը տրամադրել է մարդկանց հումանիտար օգնության համար անհրաժեշտ միջոցների հազիվ մեկ երրորդը: Շարունակում եմ կոչ անել՝ վերջ տալու շրջափակմանը եւ ներքին ճակատային գծի ու միջազգային սահմանների երկայնքով ապահովել մարդասիրական օգնությունից օգտվելուչսահմանափակված հնարավորություններ:
Երրորդ՝ լուրջ քաղաքական գործընթացի մեկնարկ: Պատերազմող կողմերը պարբերաբար արգելափակել են աշխարհի առաջատար դիվանագետներից երկուսի՝ ՔոֆիԱնանի եւ ԼախդարԲրահիմիի աննկուն նախաձեռնությունները: Այս ամիս ավելի վաղ տեղի ունեցած նախագահական ընտրությունը լրացուցիչապտակ էր եւ չէր համապատասխանում վստահելի քվեարկության նվազագույն ստանդարտներին: Շուտով կհրապարակեմ նոր հատուկ բանագնացի անունը՝ հետամուտ լինելու քաղաքական լուծման եւ անցում կատարելու դեպի նոր Սիրիա: Տարածաշրջանի երկրները հատուկ պարտավորություն ունեն՝ օգնելու վերջ տալ այս պատերազմին: Ողջունում եմ վերջին շփումները Իրանի եւ Սաուդյան Արաբիայի միջեւ եւ հուսով եմ՝ նրանք կհաստատեն վստահություն եւ հետ կշրջեն ապակառուցողական մրցակցությունը Սիրիայում, Իրաքում, Լիբանանում եւ այլուր: Սիրիայի քաղաքացիական հասարակության խմբերը համարձակ ջանքեր են գործադրում հասարակական փոխհարաբերություններըպահպանելու եւ համերաշխության ու հաղորդակցության ուղիները բաց պահելու ուղղությամբ:
Չորրորդ՝ լուրջ հանցանքների համար պատասխանատվության ենթարկելը: Անցյալ ամիս Անվտանգության խորհրդում չընդունվեց բանաձեւը, որի նպատակն էր հակամարտությունը հանձնել Միջազգային քրեական դատարանի քննությանը: Խնդրանքս ուղղում եմ այն անդամ պետություններին, որոնք «ոչ» են ասում ՄՔԴ-ին, սակայն կողմ են Սիրիայում պատասխանատվությանը. առաջարկեք վստահելի այլընտրանքներ: Սիրիայի ժողովուրդը իրավունք ունի արդարադատության եւ անպատժելիության դեմ ուղղված գործողությունների:
Հինգերորդ՝ Սիրիայում քիմիական զենքի ոչնչացման ավարտը: Միավորված ազգերի կազմակերպությունը եւ Քիմիական զենքի արգելման կազմակերպությունը համատեղ աշխատել են՝ վերացնելու կամ երկրից հեռացնելու երբեմնի մեծ զինանոցի բոլոր հայտարարված նյութերը: Անդամ պետություններից շատերը վճռական միջոցներ եւ աջակցություն են ուղղել այս բարդ առաջադրանքին, որն իրականացվում էր պատերազմական ակտիվ գոտում եւ այժմ ավարտին կհասցվի Սիրիայից դուրս գտնվող ոչնչացման տարբեր հաստատություններում: Թեպետ Սիրիայում գրեթե բոլոր սպանությունները կատարվում են սովորական զինատեսակներով, կարեւոր էր քիմիական զենքի արտադրությունն ու կիրառումն արգելող համաշխարհային իրավական նորմերիամրապնդումը:
Վեցերորդ՝հակամարտության տարածաշրջանային դրսեւորումներին,այդ թվում՝ ծայրահեղականության վտանգին անդրադառնալը: Երկու կողմերում էլ գործում են օտարերկրյա մարտիկներ՝ մեծացնելով բռնության մակարդակը եւ սանձազերծելով ատելությունկրոնական հողի վրա: Կուրորեն չընդունելով սիրական կառավարության կողմից ընդդիմության դիվականացումը որպես ահաբեկիչներ՝ մենք չպիտի աչք փակենք նաեւ Սիրիայում ահաբեկիչների ներկայացրած իրական վտանգի առջեւ: Աշխարհը պետք է համախմբվի՝ դադարեցնելու ֆինանսավորումը եւ այլ աջակցությունը Ջաբհաթ ալ-Նուսրա եւ «Իրաքի ու ալ-Շամիիսլամական պետություն» խմբավորումներին:ԻՇԻՊ-ը վտանգ է նաեւԻրաքի բոլոր համայնքների համար. չափազանց կարեւոր է, որ տարածաշրջանի քաղաքական եւ կրոնական առաջնորդները կոչ անենզսպվածություն հանդես բերել եւ խուսափել հարձակման ու բռնաճնշումներիկրկնվող շրջափուլերից:
Այս պահի դրությամբ Սիրիայի պատերազմին վերջ տալու ամենամեծ խոչընդոտը այն պատկերացումն է, թե հնարավոր է ռազմական ճանապարհով հաղթանակի հասնել: Ես մերժում եմ ներկայիս մեկնաբանությունը, թե Սիրիայի կառավարությունը «հաղթում է»: Տարածքի գրավումը խիտ բնակեցված թաղամասերի օդային ռմբահարումների միջոցով հաղթանակ չի կարող լինել: Շրջափակված համայնքները սովի մատնելը հաղթանակ չէ: Նույնիսկ եթե կողմերից մեկը գերազանցություն է ունեցել կարճաժամկետ կտրվածքով, մահվան դեպքերի աղետալի քանակը հետագա հակամարտության սերմեր նետած կլինի:
Կրոնական հողի վրա վտանգավոր լարվածությունները, փախստականների զանգվածային տեղաշարժերը, ամենօրյա վայրագությունները եւ անկայունության տարածումը Սիրիայի պատերազմը դարձնում են գլոբալ սպառնալիք: Բոլոր այն արժեքները, որոնց համար մենք պայքարում ենք, եւ բոլոր այն պատճառները, որոնց համար գոյություն ունի Միավորված ազգերի կազմակերպությունը, վտանգված են աղետյալ մի տարածքում, ինչպիսին այսօրվա Սիրիան է: Վաղուց եկել է ժամանակը, որ միջազգային համայնքը, մասնավորապես Անվտանգության խորհուրդը, կատարի իր պարտականությունները:

Secretary-General of the United Nations
The horrific war in Syria continues to worsen and bleed beyond its borders. A cold calculation seems to be taking hold: that little can be done except to arm the parties and watch the conflict rage. The international community must not abandon the people of Syria and the region to never-ending waves of cruelty and crisis.
The death toll may now be well over 150,000. Prisons and makeshift detention facilities are swelling with men, women and even children. Deaths by summary executions and unspeakable torture are widespread. People are also dying from hunger and once-rare infectious diseases. Whole urban centres and some of humankind’s great architectural and cultural heritage lie in ruins. Syria today is increasingly a failed state.
The United Nations has tried hard to address the conflict’s deep roots and devastating impact. Our humanitarian and other efforts are saving lives and reducing suffering. But our fundamental objective -- an end to the conflict – remains unmet. The bleak prospects for peace have darkened further with the flare-up of violence and sectarian tensions in Iraq. The cohesion and integrity of two major countries, not just one, is in question.
The following six points can chart a principled and integrated way forward.
First, ending the violence. It is irresponsible for foreign powers to give continued military support to parties in Syria that are committing atrocities and flagrantly violating fundamental principles of human rights and international law. I have urged the Security Council to impose an arms embargo. The sides will have to sit across from each other again at the negotiating table. How many more people must die before they get there?
Second, protecting people. The United Nations continues to manage a huge humanitarian relief effort. But the Government continues to impose unconscionable access restrictions; it has removed medical supplies from aid convoys and deliberately starved and collectively punished communities it regards as sympathetic to the opposition. Some rebel groups have acted similarly. Moreover, the international community has provided barely a third of the funding needed for the relief effort. I continue to appeal for an end to the sieges and for unfettered humanitarian access across internal frontlines and international borders.
Third, starting a serious political process. The warring parties systematically blocked the relentless initiatives of two of the world’s leading diplomats, Kofi Annan and LakhdarBrahimi. The presidential election earlier this month was a further blow, and failed to meet even minimal standards for credible voting. I will soon name a new Special Envoy to pursue a political solution and a transition to a new Syria. Regional countries have a special responsibility to help end this war. I welcome recent contacts between Iran and Saudi Arabia and hope that they will build confidence and reverse a destructive competition in Syria, Iraq, Lebanon and elsewhere. Syrian civil society groups are making courageous efforts to maintain the fabric of society and keep open channels of solidarity and communication.
Fourth, ensuring accountability for serious crimes. Last month, a resolution that aimed to refer the conflict to the International Criminal Court failed to pass the Security Council. I ask those Member States that say no to the ICC, but say they support accountability in Syria, to come forward with credible alternatives. The Syrian people have a right to justice and action against impunity.
Fifth, finishing the destruction of chemical weapons in Syria. The United Nations and the Organization for the Prohibition of Chemical Weapons have worked together to destroy or remove from the country all of the declared materials in a once-large arsenal. Many Member States have provided critical resources and support for this challenging task, which was undertaken in an active war zone, and which will now be completed at various destruction facilities outside Syria. While almost all of the killing in Syria is being done with conventional weapons, it has been essential to reinforce the global norm banishing the production and use of chemical weapons.
Sixth, addressing the regional dimensions of the conflict, including the extremist threat. Foreign fighters are in action on both sides, increasing the level of violence and exacerbating sectarian hatreds. While we should blindly accept the Syrian Government demonization of all the opposition as terrorists, neither should we be blinded to the real threat of terrorists in Syria. The world must come together to eliminate funding and other support for Jabhat al-Nusra and the Islamic State of Iraq and al-Sham. The ISIS is also a threat to all communities in Iraq; it is crucial for the region’s leaders -- political and religious -- to call for restraint and avoid a spiral of attack and reprisal.
For the moment, the greatest obstacle to ending the Syria war is the notion that it can be won militarily. I reject the current narrative that the Government of Syria is “winning”. Conquering territory through aerial bombardments into densely populated civilian neighbourhoods is not a victory. Starving besieged communities into surrender is not a victory. Even if one side were to prevail in the short term, the devastating toll will have sown the seeds of future conflict.
Dangerous sectarian tensions, massive movements of refugees, daily atrocities and spreading instability make the civil war in Syria a global threat. All the values for which we stand, and all the reasons for which the United Nations exists, are at stake across the devastated landscape that is Syria today.The time is long past for the international community, in particular the Security Council, to uphold its responsibilities.