Հանրակացարանից պիտի գարշահոտ փչի
«Էս հոտը լուկից է, միշտ կա, դե հանրակացարան է, բա ի՞նչ եք ուզում, պայմանները նորմալ չեն»,- ասում է չորս երեխաների մայր Անուշը` շատ բնական ընդունելով Սեւան քաղաքի 9 հարկանի հանրակացարանի բակից փչող գարշահոտությունը:
Անուշն իր անչափահաս երեխաների հետ բնակվում է Նալբանդյան 42 հասցեի հանրակացարանի 3-րդ հարկում, երկսենյականոց բնակարանում: Ամուսինը մեկ տարի առաջ է մահացել` ընտանիքին բավականին մեծ պարտքեր «կտակելով»: Անուշ Սմբատյանի ամուսինը երեխաներից միայն մեծի հայրությունն է ճանաչել, մնացած երեքինը չի հասցրել: Անուշը դիմել է դատարան 3 երեխաների հայրությունը ճանաչելու պահանջով:
«Քանի տարի խոպան էր գնում, բայց էդքան փող չէր ուղարկում, մենակ մի տարի 300 դոլար ուղարկեց ու վերջ: Շատերին ենք պարտք»,- ընտանիքի սոցիալական վիճակն է ներկայացնում 30-ամյա Անուշը:
Անուշը սովորել է Սեւանի բժշկական ուսումնարանում, այնուհետեւ ծրագրավորման, դիզայներության դասերի է հաճախել, բայց այդ մասնագիտություններով չի աշխատում, որովհետեւ երեխաներին խնամող չկա: «Մանր-մունր գործեր եմ անում, որ երեխաներիս պահեմ, պատուհան, տուն եմ մաքրում, մի խոսքով` մաքրության գործ եմ անում, ամռան սեզոնին գնում եմ ծովի ափերը, դոմիկներում մաքրություն եմ անում: Էս տարի չգիտեմ` կկանչե՞ն, թե՞ չէ: Տուն մաքրելու համար 2-3 հազար դրամ են տալիս»,- ասում է նա: Անուշն անկեղծանալով ասում է, որ երեխաներին նույնիսկ մանկատուն հանձնելու մտադրություն է ունեցել, որ աշխատի ու պարտքերը վճարի:
Անուշի 8-ամյա ավագ որդին դպրոց է հաճախում, 6-ամյա աղջիկը` նախակրթարան, իսկ փոքր աղջիկն ու տղան մանկապարտեզ չեն հաճախում, քանի որ վարձավճարը բարձր է: Ընտանիքը 45.800 դրամ ընտանեկան նպաստ է ստանում եւ որպես ծնողազուրկներ`երեխաներին մոտ 20.000 դրամ թոշակ է տրվում:
Նրա ասելով` բնակարանի պատերը ձմռանը սառցակալում են: «Ձմռանը երեխուս հետ ճամփեքից չիչխանի ճյուղեր ենք բերում, վառում: Բաղնիքում երեխաներին մի կերպ եմ լողացնում, մրսում-հիվանդանում են: Մինչեւ գարուն երեխեքը հիվանդանոցից տուն չեն գալիս»,- պատմում է Անուշը: Ասում է, որ գազ շատ են օգտագործել, որի դիմաց 50 հազար դրամի պարտք են կուտակել, գործը հասել է դատարան: «Հետո տուգանք էկավ վրեն, հարազատներս տվեցին: Մեր տան գազօջախը հին էր ու ջարդված, գազը լցվում էր տուն, գալիս տուգանում էին, հարկադրված ապառիկով նոր գազօջախ գնեցի»,- պատմում է Անուշը:

От общежития должно нести зловонием
“Этот запах постоянно есть, он идет из люка. А что вы хотите, это же общежитие, здесь нет нормальных условий”,- сказала Ануш Смбатян, у которой четверо детей. То, что со двора 9-этажного общежития в городе Севане несет зловонием, Ануш считает вполне естественным.
30-летняя женщина живет в двухкомнатной квартире на третьем этаже вместе с несовершеннолетними детьми. Муж умер год назад, оставив семье в “наследство” долги. Он признал отцовство лишь старшего сына, остальных не успел, поэтому Ануш пришлось обратиться по вопросу в суд.
“Он много лет ездил на заработки, но денег присылал мало. Только один раз прислал 300 долларов и все. Мы многим задолжали”,- говорит Ануш,  представляя социальное положение семьи.
Она окончила Севанский медицинский техникум, потом училась на курсах программирования, дизайна, но по этим специальностям не работает, потому что смотреть за детьми некому. Сейчас Ануш перебивается случайной работой – моет окна, делает в квартире уборку. “За это платят 2-3 тысячи драмов, но я не знаю, в этом году кто-нибудь позовет меня или нет”,- сказала Ануш, добавив, что она даже собиралась отдеть  детей в детский дом, чтобы устроиться на работу и заплатить долги.
Ее 8-летний сын ходит в школу, 6-летняя дочь – в детсад, двое младших дома, так как на детсад уже денег не хватает. Семья получает пособие в 45.800 драмов, да еще детям как не имеющим одного родителя выплачивается пособие в размере 20 тыс. драмов.
Зимой в квартире бывает так холодно, что стены покрываются льдом, поэтому дети часто болеют и до весны постоянно попадают в больницу. Из-за того, что семья использовала много газа, образовался долг в 50 тысяч драмов, дело дошло до суда. “Потом набежал еще и штраф. Родные заплатили. Кроме того, наша плита была очень старой и сломанной, пропускала газ, и нас за это штрафовали, поэтому пришлось купить в кредит новую плиту”,- рассказала Ануш.