«Սեւանը լավ քաղաք ա, մեղք ա, պիտի զարգացնել»
Սիրիահայ բժիշկ Վրեժ Սահակը շատ է սիրում իր մասնագիտությունը, քանի որ, ինչպես ինքն է ասում, կարողանում է օգնել մարդկանց: Վրեժն աշխատում է Սեւանի պոլիկլինիկայում, նա մաշկաբան-մաշկավեներոլոգ է: Նրան դիմողները շատ են, դիմում են մաշկային տարբեր հիվանդությունների, սեռավարակների հարցերով:
«Հայաստան առաջին այցս 1999թ.-ին էր, եկա ուսում ստանալու նպատակով: Սովորեցի Երեւանի Մխիթար Հերացու անվան պետական բժշկական համալսարանում, ստացա առաջին մասնագիտությունս` ընդհանուր վիրաբուժություն, այնուհետեւ վերադարձա Սիրիա»,- պատմում է 34-ամյա Վրեժը:
Մեկուկես տարի հետո դարձյալ վերադառնում է Հայաստան, մասնագիտանում երկրորդ` մաշկաբան-մաշկավեներոլոգ մասնագիտության մեջ: Ավարտելուց հետո առողջապահության նախարարությունը նրան գործուղում է Սեւանի պոլիկլինիկայում աշխատելու:
Վրեժ Սահակը ոգեւորությամբ է խոսում իր արմատների մասին: Հայրական կողմը Արեւմտյան Հայաստանի Բիթլիս քաղաքից է, մայրական կողմը` Մուշից: «Ծնողներս եւ մենք Սիրիայում ենք ծնվել` 2 քույր եւ մեկ եղբայր ունեմ»,- ասաց Վրեժը:
Նրա ընտանիքն ապրում է Սիրիայի Կամիշլի քաղաքում: Մեր հարցին, թե Սիրիայում տեղի ունեցող կռիվների ժամանակ կարողանո՞ւմ էր կապ հաստատել ընտանիքի ու հարազատների հետ, Վրեժը պատասխանեց, որ Կամիշլին միակ քաղաքն է, որտեղ մինչ օրս կռիվներ ու բախումներ չեն եղել:
Վրեժը Սիրիա վերադառնալու ցանկություն չունի, ուզում է մնալ Հայաստանում, քանի որ սովորել է այստեղի կյանքին: «Վերջիվերջո, սա իմ հայրենիքն է, ես իմ կամքով եմ եկել: Ոչ էլ հարազատներս են ցանկանում գալ Հայաստան, քանի որ այնտեղ աշխատանք ունեն եւ այսօրվա դրությամբ վտանգ չկա, եթե լինի ստիպված կգան»,-ասում է նա:
34-ամյա մաշկաբան-մաշկավեներոլոգը Սեւանում վարձով է բնակվում: «Սեւանը, որպես զբոսաշրջային քաղաք, մեղք ա, պիտի զարգացնել, էս քաղաքը լավ քաղաք ա: Աշխատանք պիտի լինի, որ մարդիկ աշխատեն, թե չէ երկրից հեռանում են, իմ հիվանդներից էլ են գնացել: Արտագաղթի պատճառներից հիմնականն այն է, որ մարդը տեսնում է նույն փողոցը, նույն փոսը, զզվում է: Որպես հայրենասեր մարդ, որպես բժիշկ, որպես քաղաքացի չեմ ցանկանում, որ իմ երկիրը դատարկվի, որովհետեւ դատարկության վրա ոչինչ չես կարող անել»,- նշում է բժիշկը:
Վրեժի պատմելով` Սիրիայի Քամիշլի քաղաքը, որտեղ ծնվել ու մեծացել է ինքը, այդքան էլ բարեկարգ չէ, բայց աշխատանք կա: «Սիրիան մեծ երկիր է, փող կա, գործ էլ կա: Սեւանում պիտի զարգացնել զբոսաշրջությունը, այգիները սիրունացնել, ներդրումներ պիտի արվեն, սրճարաններ, ռեստորաններ պիտի կառուցվեն: Կարեւորն այն է, որ բոլորը լավ ապրեն»,- զբոսաշրջային քաղաք ունենալու իր տեսլական է ներկայացնում Վրեժ Սահակը:

“Севан – хороший город, жалко, его надо развивать”
Врач из Сирии, армянин Вреж Саак очень любит свою профессию, поскольку, как он сам говорит, она дает возможность помогать людям. Вреж работает дерматологом-венерологом в поликлинике города Севан. К нему многие обращаются с кожными заболеваниями, различными половыми инфекциями.
“Впервые я приехал в Армению в 1999 году учиться. Окончил Государственный медицинский университет имени Мхитара Гераци, получил свою первую специализацию – общий хирург, потом вернулся в Сирию”,- рассказывает 34-летний Вреж.
Спустя полтора года он вновь приехал в Армению и получил вторую специализацию – дерматолог-венеролог, после чего министерство здравоохранения направило его работать в поликлинику Севана.
Вреж Саак с гордостью говорит о своих корнях: отцовская сторона из города Битлис в Западной Армении, материнская – из Муша. “Мои родители и я родились в Сирии. У меня две сестры и брат”,- рассказал Вреж.
Его семья живет в городе Камышлы. На вопрос, удавалось ли ему во время боев в Сирии устанавливать связь с семьей, Вреж ответил, что Камышлы – единственный город, где до сих пор не было боев и столкновений.
Вреж не хочет возвращаться в Сирию, он решил остаться в Армении, так как привык к здешней жизни. “В конце концов, это моя родина, я приехал по своей воле. Но мои родные не хотят приезжать, там у них есть работа и на сегодняшний день пока неопасно. Но если возникнет опасность, то они вынуждены будут приехать”,- говорит Вреж.
34-летний врач живет в Севане на съемной квартире. “Севан – туристический город, жалко, он должен развиваться. Это очень хороший город. Здесь должна быть работа, чтобы люди работали, а не уезжали из страны. Я как патриот, как врач, как гражданин не хочу, чтобы моя страна опустошалась, потому что тогда ничего нельзя будет сделать”,- считает врач. По его словам, Камышлы, где он родился и вырос, не очень благоустроенный город, но работа есть.
“Сирия – большая страна, там есть деньги, есть работа. В Севане надо развивать туризм, приводить в порядок парки, осуществлять вложения, открывать кафе, рестораны. Главное, чтобы все жили хорошо”,- говорит Вреж.