«Սեւանը լավ քաղաք ա, մեղք ա, պիտի զարգացնել»
Սիրիահայ բժիշկ Վրեժ Սահակը շատ է սիրում իր մասնագիտությունը, քանի որ, ինչպես ինքն է ասում, կարողանում է օգնել մարդկանց: Վրեժն աշխատում է Սեւանի պոլիկլինիկայում, նա մաշկաբան-մաշկավեներոլոգ է: Նրան դիմողները շատ են, դիմում են մաշկային տարբեր հիվանդությունների, սեռավարակների հարցերով:
«Հայաստան առաջին այցս 1999թ.-ին էր, եկա ուսում ստանալու նպատակով: Սովորեցի Երեւանի Մխիթար Հերացու անվան պետական բժշկական համալսարանում, ստացա առաջին մասնագիտությունս` ընդհանուր վիրաբուժություն, այնուհետեւ վերադարձա Սիրիա»,- պատմում է 34-ամյա Վրեժը:
Մեկուկես տարի հետո դարձյալ վերադառնում է Հայաստան, մասնագիտանում երկրորդ` մաշկաբան-մաշկավեներոլոգ մասնագիտության մեջ: Ավարտելուց հետո առողջապահության նախարարությունը նրան գործուղում է Սեւանի պոլիկլինիկայում աշխատելու:
Վրեժ Սահակը ոգեւորությամբ է խոսում իր արմատների մասին: Հայրական կողմը Արեւմտյան Հայաստանի Բիթլիս քաղաքից է, մայրական կողմը` Մուշից: «Ծնողներս եւ մենք Սիրիայում ենք ծնվել` 2 քույր եւ մեկ եղբայր ունեմ»,- ասաց Վրեժը:
Նրա ընտանիքն ապրում է Սիրիայի Կամիշլի քաղաքում: Մեր հարցին, թե Սիրիայում տեղի ունեցող կռիվների ժամանակ կարողանո՞ւմ էր կապ հաստատել ընտանիքի ու հարազատների հետ, Վրեժը պատասխանեց, որ Կամիշլին միակ քաղաքն է, որտեղ մինչ օրս կռիվներ ու բախումներ չեն եղել:
Վրեժը Սիրիա վերադառնալու ցանկություն չունի, ուզում է մնալ Հայաստանում, քանի որ սովորել է այստեղի կյանքին: «Վերջիվերջո, սա իմ հայրենիքն է, ես իմ կամքով եմ եկել: Ոչ էլ հարազատներս են ցանկանում գալ Հայաստան, քանի որ այնտեղ աշխատանք ունեն եւ այսօրվա դրությամբ վտանգ չկա, եթե լինի ստիպված կգան»,-ասում է նա:
34-ամյա մաշկաբան-մաշկավեներոլոգը Սեւանում վարձով է բնակվում: «Սեւանը, որպես զբոսաշրջային քաղաք, մեղք ա, պիտի զարգացնել, էս քաղաքը լավ քաղաք ա: Աշխատանք պիտի լինի, որ մարդիկ աշխատեն, թե չէ երկրից հեռանում են, իմ հիվանդներից էլ են գնացել: Արտագաղթի պատճառներից հիմնականն այն է, որ մարդը տեսնում է նույն փողոցը, նույն փոսը, զզվում է: Որպես հայրենասեր մարդ, որպես բժիշկ, որպես քաղաքացի չեմ ցանկանում, որ իմ երկիրը դատարկվի, որովհետեւ դատարկության վրա ոչինչ չես կարող անել»,- նշում է բժիշկը:
Վրեժի պատմելով` Սիրիայի Քամիշլի քաղաքը, որտեղ ծնվել ու մեծացել է ինքը, այդքան էլ բարեկարգ չէ, բայց աշխատանք կա: «Սիրիան մեծ երկիր է, փող կա, գործ էլ կա: Սեւանում պիտի զարգացնել զբոսաշրջությունը, այգիները սիրունացնել, ներդրումներ պիտի արվեն, սրճարաններ, ռեստորաններ պիտի կառուցվեն: Կարեւորն այն է, որ բոլորը լավ ապրեն»,- զբոսաշրջային քաղաք ունենալու իր տեսլական է ներկայացնում Վրեժ Սահակը:

Syrian-Armenian Physician Loves Sevan: "It's a great town that needs to be developed"
Vrej Sahag, a Syrian-Armenian physician loves his profession because, as he says, it allows him to help people.
Vrej works at the Sevan Polyclinic as a dermatologist and a specialist in sexually transmitted infections. There are many who come to him for his special kind of assistance.
“I first came to Armenia in 1999 to continue my education. I enrolled at the Yerevan State Medical University and received my first degree in general surgery. Afterwards I returned to Syria,” says the 34 year-old native of Qamishli.
Vrej returned to Armenia one and a half years later and received a degree in dermatology and sexually transmitted infections. After graduating, the Ministry of Health sent him to Sevan to work.
The young physician speaks proudly about his roots that go back to western Armenia. His father’s side of the family hails from Bitlis and his mother’s kin from Moush.
“My parents, my two sisters and my brother were born in Syria,” he tells me.
The rest of Vrej’s family has stayed on in Qamishli, which, according to Vrej hasn’t been affected by the civil war raging in Syria. He says he can still contact them by phone.
Vrej has no desire to return to Syria. He’s already acclimatized to life in Armenia.
“This is my homeland and I came here willingly. But my relatives don’t want to come because they have work over there and there is no immediate danger facing them. If that changes, they will be forced to come,” Vrej says.
He says that in order to turn Sevan into a true destination spot for tourists much needs to be done.
“This is a great town. But there must be job creation for people to stay. Staff members from my hospital have left. The prime reason for the exodus is that people see the same street and same pothole. It infuriates them. As a patriot, a physician and a citizen, I don’t want to see the country emptied. You can’t build anything on mere emptiness.”
Vrej says that life in his native town of Qamishli might not be the best, but there is work.
“Syria is a large country. There is money and jobs. They must spur tourism in Sevan. Beautify the gardens, invest, and open cafes and restaurants. What’s vital is that everyone lives well,” concludes Vrej.