Արամ Մանուկյան. «Հինգ կոճակ քվեարկեց հոսանքի գնի թանկացման օգտին»
Հանրային ծառայությունները կարգավորող հանձնաժողովի այսօրվա նիստում որոշում ընդունվեց էլեկտրաէներգիայի սակագնի թանկացման վերաբերյալ: Օգոստոսի 1-ից էլեկտրաէներգիայի սակագինը կբարձրանա 4 դրամով:
Հանձնաժողովի նիստին մասնակցել են ԱԺ չորս խմբակցությունների ներկայացուցիչները:
ՀԾԿՀ շենքի առջև հավաքված մի խումբ քաղաքացիների, ովքեր փորձում էին ներս մտնել` մասնակցելու քննարկմանը, նիստից հետո ԱԺ ՀԱԿ խմբակցության քարտուղար Արամ Մանուկյանը հայտնեց, որ իրենք հիմնավորել են հանձնաժողովի հինգ անդամներին, թե ինչո՞ւ էլեկտրաէներգիայի գինը չպետք է թանկանա ու չեն լսել որևէ հակափաստարկ հանձնաժողովի անդամների կողմից:
«Մենք բոլորս առանց բացառության հիմնավորել ենք չթանկացնելը: Ասել ենք, որ սա վնաս է, ու ոչ մի հակադարձ փաստարկ չի եղել, հանձնաժողովի անդամներից ոչ մեկը ոչ մի ծպտուն չի արել: Հինգ խմբակցության ներկայացուցիչները հիմնավորել են, որ թանկացում չպետք է լինի, մենք ներկայացրել ենք փաստեր, որոնց մասին ոչ մեկը չգիտեր: Ոչ մեկը, օրինակ, չգիտեր, որ մենք Վրաստանից հոսանք ենք առնում: Մենք ասել ենք, որ և՛ այս տարի և՛ անցյալ տարի, հիմա էլ Վրաստանից մեզ հոսանք են տալիս. սա եղել է գաղտնիք: Ընդ որում՝ այս հանձնաժողովի նիստին ներկա չէին, չէին մասնացում ո՛չ ֆինանսների, ո՛չ էկոնոմիկայի, ո՛չ էներգետիկայի նախարարները, որովհետև թքած ունեն, որովհետև այս հիմնարկին ասել են, հանձնարարել են կոճակի դեր կատարել: Հինգ կոճակ քվեարկեց հոսանքի գնի թանկացման օգտին»,- նշեց Արամ Մանուկյանը:
ՀԱԿ պատգամավորն ասաց, որ ԱԺ չորս խմբակցությունները կոմպրոմիսային, կառուցողական առաջարկ են ներկայացրել հանձնաժողովին՝ ճշտելու որոշ փաստեր Վրաստանի, Որոտանի հէկերի հետ, հասկանալու որոշակի մանրամասներ, սակայն ՀԾԿՀ-ն չի ընդունել այն: «Այս պահին քառյակը չունի որոշում հաջորդ քայլի համար: ՄԵնք կխորհրդակցենք ու տեղյակ կպահենք մեր որոշումների մասին»,- հավելեց նա:

Арам Манукян: “Пять кнопок проголосовали за повышение стоимости электроэнергии”
На сегодняшнем заседании Комиссии по регулированию общественных услуг, на котором обсуждался вопрос повышения стоимости электроэнергии, присутствовали представители четырех парламентских фракций.
Собравшимся перед зданием КРОУ гражданам, которые пытались пройти вовнутрь и присутствовать на заседании, секретарь парламентской фракции Армянского национального конгресса Арам Манукян сообщил, что они представили членам комиссии обоснование того, почему тариф на электроэнергию не должен повыситься, и не услышали от них ни одного контраргумента.
“Мы все без исключения обосновали отсутствие необходимости повысить тариф на электроэнергию, сказали, что это причинит ущерб, но ни одного аргумента против наших обоснований не услышали, никто из членов комиссии не проронил ни слова. Представители пяти фракций объяснили, почему не должно быть подорожание, представили факты, о которых никто не знал. Комиссия, например, не знала, что мы покупаем электроэнергию у Грузии. Мы сказали, что и в прошлом году, и в этом году мы получаем из Грузии электроэнергию. При этом на заседании не присутствовали ни министр финансов, ни министр экономики, ни министр энергетики, потому что им наплевать, потому что они дали указание членам КРОУ выполнить роль кнопок. И пять кнопок проголосовало за повышение стоимости электроэнергии”,- сказал Арам Манукян.
По словам депутата, четыре парламентские фракции представили КРОУ компромиссное конструктивное предложение – уточнить факты, связанные с Грузией и Воротанским каскадом ГЭС, чтобы понять некоторые детали, однако Комиссия не приняла это предложение.
“Четверка парламентских сил пока не приняла решения относительно дальнейших шагов. Мы посовещаемся и сообщим о наших решениях”,- сказал Арам Манукян.