Երվանդ Զախարյանը խուսափում է «Նաիրիտի» մասին խոսելուց
ՀՀ էներգետիկայի և բնական պաշարների նախարար Երվանդ Զախարյանին «Հետքը» հունիսի 5-ին գրավոր հարցեր էր ուղարկել «Նաիրիտ գործարանի» շուրջ վերջին զարգացումների վերաբերյալ տեղեկությունները տրամադրելու խնդրանքով:
Երվանդ Զախարյանին հետևայլ հարցերն էինք ուղարկել.
- ի՞նչ ընթացք են ստացել «Նաիրիտ գործարանը» նոր կառավարչի հանձնելու և աշխատեցնելու բանակցությունները:
- ինչպե՞ս ավարտվեցին «Ռոսնեֆտ» և «ԻՏԵՐԱ» ընկերությունների հետ ՀՀ կառավարության բանակցություններն այս հարցում:
- որպես նոր նախարար՝ ի՞նչ քայլեր եք ձեռնարկում «Նաիրիտ գործարանն» աշխատեցնելու ուղղությամբ:
- Ինչպե՞ս է մտադիր գործարանը և ՀՀ կառավարությունը, ի դեմս գործարանի 10 տոկոսի բաժնետեր ՀՀ էներգետիկայի և բնական պաշարների նախարարության, փակել Մոսկվայում պարտված գործերի՝ վճռով նախատեսված գումարները:
- Ինչպե՞ս են տնօրինվել «Մեգատեքս գրուպի» բաժնետոմսերը` վաճառվել են արդեն, թե դեռևս պահվում են «Արդշինինվեստբանկ»-ում: Եթե վաճառվել են, ապա որքա՞ն գումարով:
- Այս պահի դրությամբ որքա՞ն են կազմում «Նաիրիտ գործարանի» պարտավորությունները:
Հունիսի 19-ին ստացանք նախարարության պատասխանը, որտեղ մեր հարցերից որևէ մեկին Երվանդ Զախարյանը չէր պատասխանել: «Ի պատասխան Ձեր գրության՝ տեղեկացնում ենք, որ ձեզ հետաքրքրող հարցադրումների ներկայումս քննարկումներ են ընթանում ՀՀ կառավարության և շահագրգիռ կազմակերպությունների մասնակցությամբ: Ձեր հարցերին հնարավոր կլինի պատասխանել քննարկումների ավարտից հետո»,- պատասխանել է նախարարի տեղակալ Արա Սիմոնյանը:
Մինչդեռ մեր հարցերից մի քանիսը ենթադրում էին փաստացի հանգամանքների վերաբերյալ պատասխաններ և ըստ էության կապ չունեն կառավարության և շահագրգիռ կազմակերպությունների հետ ընթացող քննարկումներին: Ըստ այդմ՝ երկրորդ հարցումն ուղարկեցինք նախարարին՝ խնդրելով պատասխանել, թե՝
- ինչպե՞ս են տնօրինվել «Մեգատեքս գրուպի» բաժնետոմսերը` վաճառվել են արդեն, թե դեռևս պահվում են «Արդշինինվեստբանկ»-ում: Եթե վաճառվել են, ապա որքա՞ն գումարով,
- այս պահի դրությամբ որքա՞ն են կազմում «Նաիրիտ գործարանի» պարտավորությունները,
- այս պահի դրությամբ որքա՞ն է կազմում «Նաիրիտ գործարանի» պարտքը «Հայաստանի էլեկտրական ցանցերին» (ՀէՑ) ՓԲԸ-ին, «Երևան ՋԷԿ» ՓԲԸ-ին, «Որոտանի հէկերի համակարգ» ՓԲԸ-ին,
- որտեղի՞ց է մինչ օրս վճարվում գործարանի աշխատակիցների աշխատավարձը:
- ե՞րբ են ավարտվելու ՀՀ կառավարության և շահագրգիռ կազմակերպությունների մասնակցությամբ քննարկումները:
Այսօր նախարարությունը նույնաբովանդակ ևս մեկ պատասխան ուղարկեց. ««Նաիրիտ գործարան» ՓԲԸ-ին առնչվող ֆինանսական հարցադրումները ևս ուսումնասիրվում են: Ուսումնասիրման ավարտից հետո, հնարավորին սեղմ ժամկետում, կպատասխանենք ձեր հարցադրումներին»:

Ерванд Захарян избегает отвечать на вопросы о “Наирите”
5 июня Hetq.am направил министру энергетики и природных ресурсов РА Ерванду Захаряну письмо с просьбой предоставить сведения о последних процессах вокруг завода “Наирит”.
Мы адресовали Ерванду Захаряну следующие вопросы:
- Как продвигаются переговоры по вопросам передачи завода “Наирит” новому управляющему и задействования предприятия?
- Чем закончились переговоры правительства РА с компаниями “Роснефть” и “ИТЕРА”?
- Какие шаги предпринимает Е.Захарян как новый министр в направлении запуска завода?
- Как собираются завод и правительство РА в лице министерства энергетики и природных ресурсов, владеющего 10 процентами акций, выплатить суммы по проигранным в Москве судебным искам?
- Как использованы акции “Мегатекс Групп” – уже проданы или все еще хранятся в “Ардшининвестбанке”? Если проданы, то за какую сумму?
- Какую сумму на данный момент составляют обязательства завода “Наирит”?
19 июня мы получили письмо из министерства, которое не содержало ответов Ерванда Захаряна ни на один из заданных нами вопросов. В письме отмечалось следующее: “В ответ на вашу записку сообщаем, что в настоящее время по интересующим вас вопросам ведутся обсуждения с участием правительства РА и заинтересованных организаций. Ответить на ваши вопросы можно будет по завершении обсуждений”,- написал заместиель министра Ара Симонян.
Между тем некоторые наши вопросы предполагали ответы на фактические обстоятельства и, по сути, не имели отношения к обсуждения между правительством и заинтересованными организациями. Исходя из этого мы направили министру второй запрос, которым просили ответить:
- Как распорядились акциями “Мегатекс Групп” – они уже проданы или все еще хранятся в “Ардшининвестбанке”? Если проданы, то за какую сумму?
- Каков на данный момент размер задолженности завода “Наирит” ЗАО “Электросети Армении”?
- Из какого источника до сих пор выплачивается зарплата работникам завода?
- Когда завершатся обсуждения с участием правительства РА и заинтересованных организаций?
Сегодня министерство прислало ответ аналогичного содержания: “Финансовые вопросы, касающиеся ЗАО “Завод “Наирит”, тоже находятся в процессе изучения. По его завершении мы ответим на ваши вопросы в максимально сжатые сроки”.