«Վեց երեխա ունենալն հանցագործությու՞ն է, որ ինձ աշխատանքի չեն ընդունում»
Բուժքրոջ մասնագիտություն ունեցող երիտասարդ կինը պատրաստ է ցանկացած աշխատանք կատարել՝ ընտանիքի սուղ բյուջեն թեկուզ փոքր, բայց այնքան անհրաժեշտ գումարով լրացնելու համար: Մեկ տարի առաջ, երբ Հովունի գյուղի բուժամբուլատորիայի բուժքույրը ազատվեց աշխատանքից՝ հիվանդ որդուն Ֆրանսիա տանելու պատճառով, թափուր աշխատատեղի համար Հայկանուշն անմիջապես դիմեց տնօրենին:
«Ամբուլատորիայի վարիչը՝ Ավետիսյան Յուղաբերը մերժեց ինձ, ասելով, թե դու գնա երեխեքիդ մեծացրա,-պատմում է Հայկանուշը,- բայց չէ որ էդ երեխեքին պահելու համար ինձ աշխատանք է պետք: Կարո՞ղ է օդով կսնվին կամ կհագնվին իմ երեխեքը: Վեց երեխա ունենալն հանացագործությու՞ն է, որ ինձ աշխատանքի չեն ընդունում, չեմ հասկանում: Հետո վարիչն իհարկե մեկին ընդունեց Մայիսյան գյուղից: Բայց վա՞տ կլիներ, որ աշխատողը տեղից լիներ: Մայիսյանից բուժքույրը ժամը 9-ին գալիս 13-ին գնում է, իսկ օրվա երկրորդ կեսին, որ գյուղում մեկը վատանա, սրսկում պետք լինի կամ ճնշում չափելու կարիք, մարդ չկա, որ անի»:
Գրիգորյանների բազմանդամ ընտանիքը Շիրակի մարզի Հովունի գյուղում հաստատվել է 5 տարի առաջ: Մինչ այդ ապրել են Գյումրիում, այնուհետեւ՝ Մայիսյան գյուղում: Քանի որ երկրաշարժին Գյումրիում բնակարան էին կորցրել, Գրիգորյաններին «Բնակարանների գնման վկայական» ծրագրով 4.000 ամն դոլար գումար են հատկացրել, որով էլ կարողացել են Հովունի գյուղում չորս սենյականոց տուն գնել:
Երեք տղա եւ երեք աղջիկ են մեծանում Գրիգորյանների ընտանիքում: Ապրում են երեխաների համար տրվող 55 հազար նպաստով եւ ընտանիքի հոր՝ Արտյոմի պատահական վաստակի հաշվին: «Ամուսինս ծեփագործ է, մշտական աշխատանք չունի: Լինում է, որ տարվա մեջ երկու ամիս է աշխատանք ունենում, բայց երբեք արտագնա աշխատանքի չի մեկնում,-ասում է Հայկանուշը,-գերադասում է ընտանիքի կողքին լինել»:
Երեխաներից ավագ դուստրն ու տղան սովորում են Գյումրու թիվ 12 մշակութային վարժարանում: Շաբաթվա հինգ օրը Գոհարն ու Դավիթն ապրում են մորաքրոջ տանը: Գրիգորյանները նման ընտրության առաջ կանգնել են դպրոցի յուրահատկության պատճառով: Մայրը բացատրում է, որ եթե երեխաները սովորեին գյուղի դպրոցում, ապա ինքը հնարավորություն չէր ունենա նրանց նկարչական կամ երաժշտական դպրոց ուղարկելու: «Իսկ էդ դպրոցը, քանի որ կոչվում է մշակութային, դասերից հետո երեխեքը նկարչություն ու երաժշտություն են պարապում: Երկուսն էլ նկարում են, Դավիթս նաեւ շատ լավ երգում է»:
12-ամյա Գոհարն երազում է դիզայներ դառնալ, իսկ 11-ամյա Դավիթը՝ ատամնաբույժ: «Քանի գնում պահելը դժվարանում է,-նկատում է 35-ամյա կինը,-փոքր ժամանակ ես գործում հագցնում էի, հիմա արդեն մեծացել են, մեկը մյուսի շորը դժվարությամբ է հագնում: Մենք էլ էժանն ենք առնում՝ չի դիմանում, շատ-շատ մի քանի ամիս: Դպրոցում հարցնում են մեկը մյուսին, թե սա քո անցած տարվա շորը չէ՞, ինչի ես էս տարի էլ հագել: Դե աղջիկ երեխա է, ազդվում է, լավ չէ՞ր էն ժամանակները, որ բոլորը նույն ֆորմայով էին դպրոց գնում»:
Դժվար, բայց շատ պատասխանատու է վեց երեխա նման պայմաններում մեծացնելը, խոստովանում են Գրիգորյանները:
Ասում է, որ շատ երեխա ունենալը մի կողմից երջանկություն է, մի կողմից պատասխանատվություն, մյուս կողմից էլ հարկ է բազմաթիվ դժվարություններ հաղթահարել: Օրինակ ինքը որքան էլ բացատրում է, որ ծխելը վատ բան է, տղաներից ավագն ընդունում է, փոքրը՝ չէ: Հասկանում է, որ կյանքն իր սրբագրումներն անելու է, սակայն առայժմ փորձում է վերահսկել եւ փոքրիկների մեջ միայն լավն ու դրականը սերմանել:

“Неужели иметь шестерых детей преступление, если меня не берут на работу?”
35-летняя Айкануш Григорян, у которой шестеро детей, не может устроиться на работу. Молодая женщина, имеющая специальность медсестры, готова выполнять любую работу, лишь бы с помощьнемного пополнить скудный семейный бюджет. Год назад, когда медсестра амбулатории  села Овуни уволилась, чтобы повезти больного сына на лечение во Францию, Айкануш сразу обратилась к заведующей медучреждением. “Заведующая амбулаторией Юхабер Аветисян отказала мне, посоветовав заняться уходом за детьми,- рассказала Айкануш. – Но ведь для того, чтобы растить детей, мне нужна работа, их нужно кормить, одевать. Неужели иметь шестерых детей преступление, если меня не берут на работу? Потом заведующая взяла на место медсестры жительницу села Маисян. Но разве было бы плохо, если бы работник был из местных? Медсестра из Маисяна приходит в 9 и уходит в 13 часов, а если во второй половине дня кому-то в селе станет плохо, то некому будет померить давление или сделать укол...”
Многодетная семья Григорянов обосновалась в селе Овуни Ширакской области пять лет назад. До этого они жили в Гюмри, потом в селе Маисян. Поскольку во время землетрясения семья потеряла квартиру в Гюмри, то по программе “Сертификат на покупку квартиру” Григорянам выделили 4.000 долларов. На эту сумму они смогли купить четырехкомнатный дом в селе Овуни.
У Григорянов трое мальчиков и три девочки. Живут на детское пособие в 55 тысяч драмов и случайный заработок отца семейства Артема. “Мой муж штукатурщик, постоянной работы у него нет. Бывает, что в году работает два месяца, но никогда не уезжает на заработки, предпочитает оставаться рядом с семьей”,- говорит Айкануш.
Старшие сын и дочь учатся в 12-ой гимназии культуры города Гюмри. Пять дней в неделю Гоар и Давид живут у тети. Перед этой проблемой Григоряны встали из-за специфики учебного заведения. По словам Айкануш, если бы дети учились в сельской школе, она бы не имела возможность отправить их учиться рисованию и музыке. “А поскольку эта гимназия с уклоном культуры, то после уроков дети занимаются рисованием и музыкой. Оба рисуют, а Давид еще и хорошо поет”,- рассказывает Айкануш.
12-летняя Гоар мечтает стать дизайнером, а 11-летний Давид – стоматологом. “Чем дальше, тем труднее их содержать,- признается молодая женщина. – В детстве они носили связанные мной вещи, но сейчас, когда они уже выросли, то нехотя одевают одежду страших. Мы покупаем дешевые вещи, но они быстро изнашиваются. Бывает, что в школе их спрашивают: разве это не твоя прошлогодняя одежда, почему ты и сейчас ее носишь? Дочка из-за этого расстраивается. Хорошо было, когда все ходили в школу в одинаковой форме”.
В таких условиях растить шестерых детей очень трудно, но и ответственно, признаются Григоряны. По их словам, иметь много детей с одной стороны счастье, а с другой – ответственность, а также постоянное преодоление трудностей. Отец пытается удержать сыновей от вредных привычек, объясняет, что курить вредно. Старший сын это признает, а младший – нет. Несмотря на это, он пытается прививать детям только положительные качества.