Մանվել Գրիգորյանի ընկերությունը չի վճարել նույնիսկ նվազագույն վարձավճարը
ԱԺ պատգամավոր, պաշտոնաթող գեներալ Մանվել Գրիգորյանի ընկերությունները չեն վճարում տեղական հարկերն ու տուրքերը եւ հայտնվում են դատարանում: Արշալույս գյուղի համայնքապետ Զարզանդ Գրիգորյանը դեռեւս 2013թ. սեպտեմբերին դիմել էր Արմավիրի մարզի ընդհանուր իրավասության դատարան՝ ընդդեմ Մանվել Գրիգորյանին պատկանող «Արա եւ Այծեմնիկ» ԲԲԸ-ի վարձակալության պայմանագիրը լուծելու, դրա հիման վրա կատարված պետական գրանցումն անվավեր ճանաչելու եւ գումարի բռնագանձման պահանջների մասին հայցով:
Արշալույսի նախկին համայնքապետ Գրիգոր Գրիգորյանի եւ «Արշալույս» ԳԿՏ-ի միջեւ 1999թ. կնքվել է 0.396հա մակերեսով հողամասի վարձակալության պայմանագիր։ Նշված հողամասը գտնվում է գյուղի զոհված ազատամարտիկների հուշարձանի անմիջական հարեւանությամբ եւ, ըստ պայմանագրի, այն հատկացվում է խաղահրապարակ կառուցելու նպատակով:
Գեներալին պատկանող ընկերությանը հողը տրվել է «ցմահ»՝ 1ք-ի համար ընդամենը 3 դրամ վարձավճարով: Տարեկան վարձավճարը կազմում է 11.880 դրամ։ «Արշալույս» ԳԿՏ-ի եւ «Արա եւ Այծեմնիկ» ԲԲԸ-ի միջև 1999թ. կնքվել է ընկերությունների միացման պայմանագիր։ Նշված 0.396հա մակերեսով հողամասի նկատմամբ կատարվել է «Արա և Այծեմնիկ» ԲԲԸ-ի վարձակալության իրավունքի պետական գրանցում, սակայն վերջինս նույնիսկ 11.800 դրամը դժկամությամբ է վճարում համայնքային բյուջե։
Արշալույսի համայնքապետ Զարզանդ Գրիգորյանը «Հետքին» տեղեկացրեց, որ բազմիցս գրավոր դիմել է ընկերությանը՝ պայմանագրային պարտավորությունները կատարելու պահանջով, սակայն Մանվել Գրիգորյանի ընկերությունը անտեսում է իր գրությունները՝ ո́չ հարկերն են վճարում, ո́չ էլ վարձակալած հողատարածքն են ըստ նշանակության օգտագործում:
Համայնքապետը գրություններով տեղեկացրել է «Արա եւ Այծեմնիկ» ընկերության տնօրենին, որ վարձակալած տարածքը չի ծառայում որպես խաղահրապարակ, ինչն ամրագրված է պայմանագրով: Այս բովանդակության գրությունները մի քանիսն են, սակայն մինչ օրս տարածքը չի դարձել խաղահրապարակ: Իհարկե, այնտեղ տեղադրվել են մանկական մի քանի կարուսելներ, սակայն հիմնական տարածքը զբաղեցված է փոքր փայտե տնակներով: Գյուղացիների ասելով՝ այդ տարածքն ավելի շատ գարեջրատուն է, քան հրապարակ, որտեղ երեխաները չեն խաղում:
«Արա եւ Այծեմնիկ» ԲԲԸ-ի տնօրենը դեռեւս 2010թ. համայնքապետին տեղեկացրել է, որ ընկերությունը ծրագրել է հին հրապարակի նորացման աշխատանքներ: Արշալույսցիներն այդպես էլ չտեսան նորացված խաղահրապարակը:
Դատարանը հունիսի 5-ին մասնակի բավարարել է Արշալույսի համայնքապետի հայցադիմումը եւ վճռել է «Արա եւ Այծեմնիկ» ԲԲԸ-ից հօգուտ Արշալույսի գյուղապետարանի բռնագանձել 87.614 դրամ` որպես վարձավճարների գումար։
Դատարանը մերժել է Արշալույսի համայնքապետի՝ պայմանագիրը լուծելու պահանջը` պատճառաբանելով, թե Արշալույսի գյուղապետարանը օրենքով սահմանված կարգով նախապես առաջարկություն չի ներկայացրել «Արա եւ Այծեմնիկ» ԲԲԸ-ին պայմանագիրը լուծելու վերաբերյալ, «ուստի նկատի ունենալով, որ նա չի կատարել իր պարտականությունները, որն իրավունք կվերապահեր հայցվորին` պատասխանող «Արա եւ Այծեմնիկ» ԲԲԸ-ի հետ կնքած պայմանագրերը լուծել դատական կարգով, դատարանը գտնում է, որ հայցվորի պահանջը Արշալույս համայնքի` ի դեմս գյուղապետ Գրիգոր Գրիգորյանի եւ «Արշալույս» ԳԿՏ-ի միջև 09.02.1999թ. կնքված 0.396հա մակերեսով հողամասի վարձակալության պայմանագիրը լուծելու, դրա հիման վրա կատարված վարձակալության իրավունքի պետական գրանցումն անվավեր ճանաչելու պահանջները ենթակա են մերժման»:
«Արա եւ Այծեմնիկ» ընկերության տնօրենի տեղակալ Արթուր Ամիրխանյանը «Հետքի» հետ զրույցում ասաց, որ այս պահին իրենք Արշալույսի համայնքապետարանին պարտք չունեն, վճռից հետո ամբողջությամբ վճարել են հարկերը: «Ինչ վերաբերում է խաղահրապարակին եւ պայմանագրային պարտավորությունները կատարելուն, դիմեք Արշալույսի գյուղապետարան, իրենք մանրամասն կտեղեկացնեն ձեզ: Գյուղապետարանը ցանկանում է այդ հարցը լուծել դատական կարգով, սպասում ենք դատարանի վճռին»,- ասում է Ա. Ամիրխանյանը՝ տեղյակ չլինելով, որ դատարանն այդ հարցի վերաբերյալ արդեն վճիռ կայացրել է:
Հ.Գ. «Հետքն» առաջիկայում կանդրադառնա Մանվել Գրիգորյանի ունեցվածքին եւ ունեցած հարկային պարտավորություններին:

Компания Манвела Григоряна не уплачивает даже минимальную плату за аренду
Компании депутата Национального Собрания, генерала в отставке Манвела Григоряна не уплачивают местные налоги и пошлины, в связи с чем оказываются в судах. Староста села Аршалуйс Зарзанд Григорян еще в сентябре 2013 г. обратился в суд общей юрисдикции Армавирской области с иском против принадлежащего Манвелу Григоряну ОАО “Ара и Айцемник”. Староста требовал расторгнуть договор об аренде, признать недействительной госрегистрацию на основе этого договора и взыскать установленную сумму.
В 1999 г. между бывшим старостой села Григором Григоряном и компанией “Аршалуйс” был заключен договор об аренде земельного участка площадью 0.396 га. Указанный участок находится рядом с памятником погибшим в Арцахскую войну сельчанам и, согласно договору, был выделен под строительство детской площадки.
Принадлежащей генералу компании земля была выделена “пожизненно”, плата за аренду составила всего 3 драма за 1 кв.метр. В год получается 11.880 драмов РА. В 1999 г. между компанией “Аршалуйс” и ОАО “Ара Айцемник” был заключен договор о слиянии компаний. В отношении указанного земельного участка площадью 0.396 га была осуществлена госрегистрация права на аренду ОАО “Ара и Айцемник”, однако эта организация с трудом перечисляет в общинный бюджет даже 11.800 драмов.
Староста Аршалуйса Зарзанд Григорян сообщил Hetq.am, что не раз письменно обращался в компанию с требованием выполнять договорные обязательства, однако компания Манвела Григоряна игнорирует эти обращения, при этом ни налоги не уплачивает, ни арендованный земельный участок не использует по назначению.
Староста обратился в компанию “Ара и Айцемник” с письмом, в котором сообщил, что арендованная территория не служит детской площадкой, как это прописано в договоре. Письма с таким содержанием были отправлены несколько раз, однако по сей день детская площадка на указанной территории не создана. Правда, там есть несколько каруселей, однако на основной части территории установлены небольшие деревянные домики. По словам старосты, территория служит больше для распития пива, нежели в качестве детской площадки.
Директор ОАО “Ара и Айцемник” еще в 2010 г. проинформировал главу общины о том, что компания планирует обновить площадку, однако аршалуйсцы так и не увидели ее обновленной.
5 июня суд частично удовлетворил иск ОАО “Ара и Айцемник” и принял решение взыскать в пользу компании 87.614 драмов в качестве платы за аренду.
Суд отклонил требование старосты Аршалуйса расторгнуть договор, сославшись на то, что администрация общины не представила в установленном законом порядке предложение ОАО “Ара и Айцемник” о расторжении договора.
Поэтому “с учетом того, что администрация не выполнила свои обязанности, что позволило бы истцу расторгнуть в судебном порядке договор с ОАО “Ара и Айцемник”, суд решил, что требование истца о расторжении договора об аренде земельного участка площадью 0.396 га, заключенного между общиной Аршалуйс в лице старосты Григора Григоряна и компанией “Аршалуйс” 09.02.1999 г., а также требования о признании недействительной основанной на этом договоре госрегистрации права на аренду подлежат отклонению”.
В беседе с Hetq.am заместитель директора компании “Ара и Айцемник” Артур Амирханян сказал, что на данный момент у них нет долгов перед администрацией села Аршалуйс, после решения они полностью уплатили налоги. “Что касается игровой пощадки и выполнения договорных обязательства, то по этим вопросам обращайтесь в администрацию села Аршалуйс, где вас подробно проинформируют. Администрация хочет решить этот вопрос в судебном порядке. Ждем решения суда”,- сказал А.Амирханян, не зная, что решение по данному вопросу уже принято.
В ближайшее время Hetq.am расскажет об имуществе Манвела Григоряна и выполнении им налоговых обязательств.