Ոստիկանությունը հանցագործություն կատարած անձանց անունները գիտի, սակայն իր համար մեղադրյալն «անհայտ է»
Նորա Անանյան
Արդեն 3 տարի է Սամվել Հովհաննիսյանը փորձում է վերականգնել իր հողատարածքի սեփականության գրանցման իրավունքը: Կոտայքի մարզի Պտղնի գյուղում 1995թ. գնած 0.0994 հա հողամասը նա սեփականաշնորհել է 2004թ., իսկ հետագայում պարզել, որ ինքը միակ սեփականատերը չէ:
«2008թ. ես տեսա, որ իմ հողատարածքում շինարարական աշխատանքներ են տարվում: Անմիջապես դիմեցի Աբովյանի տարածքային ստորաբաժանման ղեկավար Թաթուլ Հովհաննիսյանի տեղակալին` Սաշիկ Գրիգորյանին: Երբ ասացի եղելության մասին, ինձ պատասխանեց, թե ինչ արել եմ, լավ եմ արել, դու ոչինչ չես կարող անել: Հետո բազմիցս նամակներ գրեցի կադաստրի պետական կոմիտեի Կոտայքի մասնաճյուղ` պարզելու, թե ինչ հիմունքներով է իմ հողատարածքում շինարարություն կատարվում: Ամեն անգամ ես խուսափողական պատախան էի ստանում»,- պատմում է Սամվել Հովհաննիսյանը:
Թեև Սամվել Հովհաննիսյանն ուներ բոլոր անհրաժեշտ փաստաթղթերը` առք ու վաճառքի պայմանագիր, անշարժ գույքի սեփականության իրավունքի գրանցման վկայական, դիմումների պատասխաններում նշվում էր, որ իր անունով հողատարածքի նման գրանցում գոյություն չունի. այդ հողատարածքը միանձնյա սեփականության իրավունքով գրանցված է մեկ այլ անձի անվամբ, նախկին 994 քառ. մ-ի փոխարեն էլ` 1080 քառ. մ տարածքով:
2012թ. Սամվել Հովհաննիսյանը դիմել է վարչական դատարան վերոնշյալ սեփականության իրավունքի գրանցումն անվավեր ճանաչելու պահանջով: Ինչպես մեզ հետ զրույցում նշեց Ս.Հովհաննիսյանի փաստաբանը` Գարիկ Գալիկյանը, իր միջնորդությամբ նրանք կարողացան ստանալ կադաստրային ամբողջ գործը:
«Համեմատեցինք մեր ձեռքի տակ եղած սեփականության իրավունքի գրանցման վկայականի և կադաստրային գործի օրինակները: Անզեն աչքով անգամ երևում էր, որ կադաստրային գործում եղած սեփականության իրավունքի գրանցման վկայականի կադաստրային համարի վեջին «8»-ի հատվածում նախկինում եղել է «9» թվանշանը: Այս հանգամանքը հաստատվել է նաև հետագայում` 2014թ. նշանակված դատափաստաթղթաբանական փորձաքնության եզրակացությամբ: Առկա սխալի հետևանքով Սամվել Հովհաննիսյանի սեփականության իրավունքը գրանցվել է …019 ծածկագրի տակ գտնվող տնամերձ հողամասի նկատմամբ: 2013թ. Գարիկ Գալիկյանի միջնորդությամբ այս կեղծիքը պարզելու համար դատական գործի վարույթը կասեցվել է:
Ըստ Ս.Հովհաննիսյանի դիմում-բողոքի` 2013թ. նոյեմբերին Ոստիկանության ՔԳՎ (քնչական գլխավոր վարչություն) Կոտայքի մարզի քննչական բաժնում հարուցվել է քրեական գործ:
«2014թ. հունիսին Սամվել Հովհաննիսյանը ստացավ Կոտայքի քննչական բաժանմունքի որոշումը, ըստ որի եզրափակիչ մասի` գործի վարույթը կասեցվում է` որպես մեղադրյալ ներգրավման ենթակա անձի անհայտ լինելու պատճառով: Փաստորեն, միայն 8 ամիս հետո ենք մենք իմանում այս մասին: Գործը չեն կարճել, ընդամենը կասեցրել են, մինչև մեղադրյալի ի հայտ գալը, սակայն որոշման պատճառաբանական մասում այլ բան է ասվում` նշված անձի նկատմամբ ՀՀ քր. օր-ի 315 հոդվածի առաջին մասով քրեական հետապնդում չիրականացնելու մասին` վաղեմության ժամկետն անցնելու հիմքով: Այսինքն` հակասություն կա պատճառաբանական և եզրափակիչ մասերի միջեւ»,- ասում է Գարիկ Գալիկյանը:
Փաստաբան Գարիկ Գալիկյանը նշում է նաև որոշման մեջ տեղ գտած պաշտոնական անփութության մասին: Գործը հարուցվել է ՀՀ քր. օր-ի 325 հոդվածով, սակայն այն կասեցնելու համար հիմք է հանդիսացել ՀՀ քր. օր-ի 315 հոդվածը: Կասեցված վարույթի պայմաններում էլ նրանք չեն կարող վարչական դատարանում հարցի լուծմանն ընթացք տալ, ուստի, ինչպես նշում է Գ. Գալիկյանը, Կոտայքի քննչական բաժանմունքի որոշումը  բողոքարկել են գլխավոր դատախազին:
Համաձայն Կոտայքի քննչական բաժանմունքի որոշման` տվյալ սեփականության իրավունքի գրանցման վկայականի կատարողներ Սաշիկ Գրիգորյանը, Լևոն Ղարիբյանը, Աբովյանի տարածքային ստորաբաժանման ղեկավար Թաթուլ Հովհաննիսյանը տվել են նույնաբովանդակ ցուցմունքներ, ըստ որոնց` վկայական տրամադրելիս դրանում ջնջում առկա չի եղել, և իրենք տեղյակ չեն, թե ով է կեղծել հողամասի սեփականության իրավունքի վկայականի կադաստրային համարը: Կատարված հանցագործությունից անցել է 10 տարի, սակայն վերոնշյալ անձինք այժմ էլ շարունակում են իրենց պաշտոնավարումը: Տեղի է ունեցել ընդամենը մեկ փոփոխություն` Աբովյանի տարածքային ստորաբաժանման ղեկավար  Թաթուլ Հովհաննիսյանն այժմ Եղվարդի տարածքային ստորաբաժանման պետն է:
Լուսանկարում Սամվել Հովհաննիսյանն է
հայ:::::վայ
Հայաստան:::::::::::Վայաստան
արամ
Մի օր կարող է պարզվի, որ դու դու չես:
susanna
ԻՆՉ ԴԺՎԱՐ Է ՀԱՍԿԱՆԱԼ, ՀՈՂԵՐԸ ԾԱԽԵԼՈՎ ՄԻԼՈՆԱՏԵՐ ԵՆ ԴԱՐՁԵԼ: ԼԱՎ Է ԴԱՏԱՐԱՆՆԵՐՈԻՄ ՉՎԱՏՆԵՔ ՁԵՐ ԳՈԻՄԱՐՆԵՐԸ: ԱՐԴԵՆ ԵՐԿԻՐՆ ԵՆ ԾԱԽՈԻՄ, ԴՈԻՔ ՄՈՄՈՎ ԱՐԴԱՐԱԴԱՏՈԻԹՅՈԻՆ ԵՔ ՓՆՏՐՈԻՄ:

Полиция знает имена преступников, однако личность обвиняемого для нее “не установлена”
Уже три года Самвел Ованнисян пытается восстановить регистрацию права на собственность в отношении своего земельного участка. Купленный в 1995 году в селе Птгни земельный участок площадью 0.0994 га Ованнисян приватизировал в 2004 году, однако в дальнейшем выяснилось, что он не единственный собственник этой земли. “В 2005 году я обнаружил, что на моем участке ведутся строительные работы. Я сразу обратился к заместителю руководителя Абовянского территориального подразделения Сашику Григоряну. Когда я рассказал, по какому вопросу пришел, он заявил: “Все, что я сделал, сделал правильно, ты ничего не добьешься”. После этого я направил многочисленные письма в Котайкский филиал Госкомитета кадастра, чтобы выяснить, на каком основании на моем участке ведется строительство. Каждый раз мне давали уклончивый ответ”,- сказал Самвел Ованнисян.
И хотя у него были все необходимые документы, в ответах на его заявления отмечается, что такой регистрации на его имя земельного участка не существует, данный земельный участок на правах единоличной собственности зарегистрирован на имя другого человека, причем вместо прежних 994 кв.м площадь составляет 1080 кв.м.
В 2012 году Самвел Ованнисян обратился в Административный суд с требованием признать недействительной регистрацию вышеуказанного права на собственность. Как отметил в беседе с нами адвокат С.Ованнисяна Гаргик Галикян, им удалось получить все материалы кадастрового дела. “Сравнив находившееся у нас под рукой свидетельство о регистрации права на собственность и примеры кадастрового дела, мы даже невооруженным глазом увидели, что вместо последней цифры 8 кадастрового номера свидетельства о регистрации права на собственность раньше была цифра 9. В дальнейшем это обстоятельство было подтверждено заключением назначенной в 2014 г. судебной экспертизы. Вследствие ошибки право Самвела Ованнисяна на собственность было зарегистрировано в отношении приусадебного земельного участка под кодом 019.
В 2013 г. при посредничестве Гарика Галикяна производство данного судебного дела было приостановлено с целью выяснения допущенного подлога. На основании заявления С.Ованнисяна в ноябре 2013 г. в Котайкском следственном отделе Главного следственного управления полиции РА было возбуждено уголовное дело. “В июне 2014 г. Самвел Ованнисян получил решение Котайкского следственного отдела, согласно которому производство дела прекращалось в связи с неустановлением личности, подлежащей вовлечению в качестве обвиняемого. Об этом мы фактически узнали только по прошествии 8 месяцев. Дело не закрыли, всего лишь приостановили до установления личности обвиняемого. Однако в причинно-следственной части решения говорится о неосуществлении за давностью срока уголовного преследования по ч.1 ст.315 УК РА в отношении данного лица. То есть между двумя частями решения имеется противоречие”,- отметил Гарик Галикян. Адвокат обратил внимание и на допущенную в решении официальную небрежность. Дело было возбуждено по ст.325 УК РА, однако прекращено на основании ст.315 УК РА. В условиях прекращенного производства Административный суд не может дать ход решению вопроса, поэтому, по словам Г.Галикяна, для обжалования решения Котайкского следственного отделения они обратились к генпрокурору.
Согласно решению Котайкского следственного отделения, составившие свидетельство о регистрации права на данную собственность Сашик Григорян, Левон Гарибян, руководитель Абовянского территориального подразделения Татул Ованнисян дали одинаковые показания: при выдаче свидетельства никаких поправок в нем не было, они не знают, кто подделал кадастровый номер свидетельства о праве на собственность в отношении земельного участка. Со времени совершения этого преступления прошло 10 лет, однако вышеуказанные лица и сегодня продолжают занимать свои должности.