«Արյան գնով էս տան համար կպայքարեմ»
Շիրակի մարզի Մարալիկ քաղաքում մոտ երկու տարի առաջ շահագործման հանձնվեց սոցիալական թաղամաս: Այն իր մեջ ներառում է մի քանի բազմաբնակարան շենք, որոնք ծառայելու են տարբեր խմբերի մարդկանց բնակարանային խնդրի լուծմանը: Սակայն այս բնակարանները շատերի համար՝ հիմնականում մարալիկաբնակների, մեծ քաշքշուկների և գլխացավանքի առիթ են դարձել:
Շուշան Քոչարյանը յոթ տարի առաջ Կապս գյուղից հարս է եկել Մարալիկ և ամուսնու ընտանիքի հետ բնակվում էր Շիրազի փողոցի մի անշուք տնակում: Ընտանիքը սոցիալական բնակարան ստացող շահառուների ցանկում է, բայց առ այսօր նրանց բնակարանը հատկացված չէ: Շուշանն ասում է՝ բոլոր փաստաթղթերը կան, անգամ՝ հասանելիք բնակարանի թիվն են ասել՝ 62:
«Մենք անցյալ տարվա նոյեմբերից պիտի բնակարանի մեջ լինեինք, քաղաքապետը միշտ սկեսրոջս կանչում ասում էր՝ ձեր տան հարցը լուծված է, պրոբլեմ չկա»,- պատմում է Շուշանը: Այս ընտանիքի ավագ դուստրը սեպտեմբերին դպրոց է հաճախելու, ու մի օր ծնողների մոտ սրտնեղել է, թե իր ընկերուհիները, որ գան «գարշոկի՞ն են զուգարան գնալու, իրենց նման»:
«Իմ էրեխեքը տնակում են ծնվել, ուր ոչ մի հարմարություն չկա՝ ոչ զուգարան, ոչ լվացքի տեղ: Նույնիսկ ձմեռ-գարուն ես էրեխեքին դուրսը կլողացնեմ: Թող գան տեսնին»,- ասում է Շուշան Քոչարյանը:
Սոցիալական բնակարանի իրենց հերթին սպասելուց հոգնելով, հունիսի 20-ին Շուշանի ամուսինը կոտրում է շենքի առաջին հարկի մեկսենյականոց բնակարաններից մեկի ապակին ու ընտանիքի հետ բնակության տեղափոխվում այնտեղ: Իրենց արարքը Քոչարյաններն արդարացնում են՝ ասելով, որ նորակառույց շենքը շահագործումից երկու տարի անց դեռ բնակեցված չէ, մուտքի դռները կողպած են, իսկ իրենք չունեն բնակության տարրական պայմաններ: Շուշանի ամուսնու դեմ ոստիկանությունում նյութեր են նախապատրաստվում:
«Մենք տույժը տվել ենք, էդ վնասի հատուցումն արել ենք: Բայց քաղաքապետն հիմա ընկած է մեր հետևից: Մեզ ստիպում է, թե տնից ելեք՝ բաժանելու ժամանակ տունը կտանք... Աստված գիտե երբ կտան»,- սրտնեղում է երկու մանկահասակ երեխաների մայրը: Շուշանը նաև «Հետքին» փոխանցեց, որ իրենց հասանելիք տունը՝ համար 62 բնակարանը, հատկացվել է մանկատան սանի:
Շուշանի ամուսինը՝ Գոռը, 2001 թ. Ղարաբաղում վնասել է ողնաշարը, հիմա ծանր աշխատանք չի կարող կատարել, սակայն ընտանիքի հոգսերը հոգալու համար ամուսնները սեզոնին դաշտային աշխատանք են անում: Բնակարանի հետ կապված այս քաշքշուկներից հետո էլ, ինչպես կինն է վստահեցնում, խախտվել է Գոռի նյարդային համակարգը, անգամ գիշերները չի կարողանում քնել՝ սարսափած վեր է թռչում ասելով՝ ինչի՞ համար գնամ նստեմ, ապակի կոտրելու՞: Խնդրին ծանոթ են նաև Շիրակի մարզպետարանում: Շուշանի պատմելով՝ փոխմարզպետ Սեյրան Պետրոսյանը եկել ու զարմացել է, թե ինչի՞ համար փաստաթղթեր ունեցող ընտանիքը մինչև հիմա բնակարան չի ստացել: Մարալիկի քաղաքապետ Արտակ Գևորգյանն էլ պատասխանել է՝ դեռ չենք բաժանել:
«Քաղաքաշինության նախարարությունից ակնոցներով մի մարդ եկավ, ինձ այ տվեց՝ քեզ ըդտեղից կգցեմ ցած, դուք բդի չնստիք էս տան մեջ, չպիտի վայելեք էս տունը,- շարունակում է Շուշանը,- պատճառ են բռնում, թե ես իմ հայրական տնից 0,96 հա վարելահող բաժին ունեմ, բայց ես դա նվիրաբերել եմ հայրիկիս, հիմա պրոբլեմն ինչու՞մն է»:
Շուշանի ընտանիքը պահանջում է իր հասանելիքը և պնդում, որ չեն պատրաստվում հեռանալ ապօրինի զբաղեցրած բնակարանից: Նրանք կամաց-կամաց հաստատվում են այստեղ, թեև չեն կարող գազ օգտագործել՝ չեն միացնում, ջուրը դույլերով կրում բարձրացնում են վերև, միայն էլեկտրականություն ունեն: Ի դեպ, այս ընտանիքը չի օգտվում նաև բնակարանի դռնից ու շքամուտքից, որոնք փակ են: Պատուհանի տակ փայտե աստիճան են հարմարեցրել ու այդպես ելումուտ են անում:
«Ես էս տնից չեմ ելնի՝ իրանց պես հազարն էլ լինի: Քաղաքապետին ու տեղի միլպետին էլ եմ ասել՝ արյան գնով էս տան համար կպայքարեմ: Ամեն ինչի ընդունակ եմ՝ հանուն իմ ընտանիքի ու էրեխեքի: Ես մարդ էլ կսպանեմ, բայց իմ էրեխեքին ստեղից դուրս չեմ հանե»,- ավելացրեց Շուշան Քոչարյանը:
Մարալիկում մեր անցկացրած ամբողջ ժամանակամիջոցում շենքի մոտ պարբերաբար ոստիկաններ էին շրջում: Այստեղ նաև իմացանք, որ նույն սոցիալական թաղամասում բնակարանի տեր է դարձել Մարալիկի քաղաքապետի վարորդն, ով Հայրենյաց գյուղի բնակիչ է: Բացի այդ, բնակիչների ասելով, թաղամասի տարբեր մասերում երկու բնակարան ունի նաև Մարալիկ-Գյումրի ավտոմայրուղու հարեւանությամբ գործող «Ռուբլյովկա» համալիրի տերը՝ հայտնի Երջոն:
«Հետքի» տեղեկություններով Մարալիկի բնակչուհի Աննա Հովհաննիսյանն եւս մանկահասակ երեխաների հետ հայտնվել է դրսում, ամուսնուց բաժանվել է, զրկվել նրա օգնությունից ու տանիքից: Դիմել է քաղաքապետին սոցիալական թաղամասում հաստատվելու համար, սակայն մերժվել է:

Two Years Later, New Social Housing Units Still Not Provided to Poor Families in Maralik
Families in the town of Maralik in Armenia's Shirak Province continue to wait to receive the housing allocated to them by the state.
Two years ago, a neighborhood in the town was set aside for this purpose. The neighborhood contains several new residential apartment blocks to serve as social housing for families in need. However, these apartments have resulted in more headaches and red tape for the residents.
One such resident awaiting an apartment is Shushan Kocharyan, who moved to Maralik from the nearby village of Kaps to get married and lives with her husband's family in a modest shack on Shiraz Street. Shushan says her family has all the necessary documents, and it's even been told the number of the apartment it will get — number 62.
"We were supposed to [already] be in the apartment in November of last year. The mayor was always calling my mother-in-law, saying your housing issue is resolved, there's no problem," says Shushan. The family's eldest daughter, who will start school in September, confided to her parents that her friends once even asked, "Will we have to pee in a potty-chair like you if we come over?"
"My children were born in the shack, where there are no conveniences — no toilet and nowhere to do laundry. Even in the winter and spring I bathe my children outside. Let them come see," says Shushan.
Tiring of waiting for their turn for an apartment, Shushan's husband, Gor, on June 20 broke a window of one of the ground floor one-room apartments in the building and moved in with the family. The Kocharyans justify their deed, saying that two years after being constructed, the building is still not inhabited, the doors to the entrance are locked, while they don't have basic living conditions. Local police are preparing materials for proceedings against Shushan's husband.
"We paid the penalty; we paid compensation for the damage. But the mayor is now after us. He's forcing us to leave the apartment, [saying] we'll give [you] the apartment during the distribution [period]… God knows when they'll give it," says the mother of two. Shushan also mentioned to Hetq that the apartment allocated to them (number 62) has been allocated to someone else, a person who was raised in an orphanage.
In 2001, Gor damaged his spine in Karabakh and is now unable to do hard physical labor; however, to make ends meet, the couple does seasonal work in the fields. The red tape related to the apartment, Shushan says, affected Gor's nervous system: he's even unable to sleep at night, waking up aghast, saying, why should I go to prison — for breaking a window? The Shirak regional administration is also aware of the issue. By Shushan's account, deputy regional governor Seyran Petrosyan was surprised why a family having the necessary documents has not yet received an apartment. Maralik mayor Artak Gevorgyan explained that the apartments weren't yet distributed to the families.
"A man with glasses from the Ministry of Urban Development came, threatened me, said, I'll throw you down from there; you aren't supposed to stay in this house, you shouldn't enjoy this apartment," said Shushan. "They explain that I have a share of 0.96 hectares of tillage of my family's property, but I donated that to my father, now what's the problem?"
Shushan's family is demanding that which it's due and insists that it's not preparing to leave the apartment it's illegally occupying. They are gradually settling in, though they can't use gas (they don't turn it on) and haul water inside in pails. They, however, do have electricity. The family also doesn't use the door and balcony as they're locked. They use a ladder placed beneath the window to enter and exit the apartment.
"I won't leave this house, even if there are thousands like it. I told the mayor and the local police chief: I'll fight for this house with my blood. I am capable for everything for the sake of my family and children. I'll even kill a man, but I won't take my children out of here," adds Shushan.
Police officers regularly circled the building during the whole time the Hetq team was in Maralik. Hetq also discovered that the mayor's driver, who is from the village of Hayrenyats, also became one of the new owners of these apartments. Furthermore, townsfolk say that the owner of the Rublyovka restaurant complex by the Maralik-Gyumri highway, the well-known Yerjo, also owns two apartments in different parts of the neighborhood.
Hetq was informed that another Maralik resident, Anna Hovhannisyan, also with children, separated from her husband and found herself out of a home. She appealed to the mayor to get an apartment in the housing block but was refused.