«Արյան գնով էս տան համար կպայքարեմ»
Շիրակի մարզի Մարալիկ քաղաքում մոտ երկու տարի առաջ շահագործման հանձնվեց սոցիալական թաղամաս: Այն իր մեջ ներառում է մի քանի բազմաբնակարան շենք, որոնք ծառայելու են տարբեր խմբերի մարդկանց բնակարանային խնդրի լուծմանը: Սակայն այս բնակարանները շատերի համար՝ հիմնականում մարալիկաբնակների, մեծ քաշքշուկների և գլխացավանքի առիթ են դարձել:
Շուշան Քոչարյանը յոթ տարի առաջ Կապս գյուղից հարս է եկել Մարալիկ և ամուսնու ընտանիքի հետ բնակվում էր Շիրազի փողոցի մի անշուք տնակում: Ընտանիքը սոցիալական բնակարան ստացող շահառուների ցանկում է, բայց առ այսօր նրանց բնակարանը հատկացված չէ: Շուշանն ասում է՝ բոլոր փաստաթղթերը կան, անգամ՝ հասանելիք բնակարանի թիվն են ասել՝ 62:
«Մենք անցյալ տարվա նոյեմբերից պիտի բնակարանի մեջ լինեինք, քաղաքապետը միշտ սկեսրոջս կանչում ասում էր՝ ձեր տան հարցը լուծված է, պրոբլեմ չկա»,- պատմում է Շուշանը: Այս ընտանիքի ավագ դուստրը սեպտեմբերին դպրոց է հաճախելու, ու մի օր ծնողների մոտ սրտնեղել է, թե իր ընկերուհիները, որ գան «գարշոկի՞ն են զուգարան գնալու, իրենց նման»:
«Իմ էրեխեքը տնակում են ծնվել, ուր ոչ մի հարմարություն չկա՝ ոչ զուգարան, ոչ լվացքի տեղ: Նույնիսկ ձմեռ-գարուն ես էրեխեքին դուրսը կլողացնեմ: Թող գան տեսնին»,- ասում է Շուշան Քոչարյանը:
Սոցիալական բնակարանի իրենց հերթին սպասելուց հոգնելով, հունիսի 20-ին Շուշանի ամուսինը կոտրում է շենքի առաջին հարկի մեկսենյականոց բնակարաններից մեկի ապակին ու ընտանիքի հետ բնակության տեղափոխվում այնտեղ: Իրենց արարքը Քոչարյաններն արդարացնում են՝ ասելով, որ նորակառույց շենքը շահագործումից երկու տարի անց դեռ բնակեցված չէ, մուտքի դռները կողպած են, իսկ իրենք չունեն բնակության տարրական պայմաններ: Շուշանի ամուսնու դեմ ոստիկանությունում նյութեր են նախապատրաստվում:
«Մենք տույժը տվել ենք, էդ վնասի հատուցումն արել ենք: Բայց քաղաքապետն հիմա ընկած է մեր հետևից: Մեզ ստիպում է, թե տնից ելեք՝ բաժանելու ժամանակ տունը կտանք... Աստված գիտե երբ կտան»,- սրտնեղում է երկու մանկահասակ երեխաների մայրը: Շուշանը նաև «Հետքին» փոխանցեց, որ իրենց հասանելիք տունը՝ համար 62 բնակարանը, հատկացվել է մանկատան սանի:
Շուշանի ամուսինը՝ Գոռը, 2001 թ. Ղարաբաղում վնասել է ողնաշարը, հիմա ծանր աշխատանք չի կարող կատարել, սակայն ընտանիքի հոգսերը հոգալու համար ամուսնները սեզոնին դաշտային աշխատանք են անում: Բնակարանի հետ կապված այս քաշքշուկներից հետո էլ, ինչպես կինն է վստահեցնում, խախտվել է Գոռի նյարդային համակարգը, անգամ գիշերները չի կարողանում քնել՝ սարսափած վեր է թռչում ասելով՝ ինչի՞ համար գնամ նստեմ, ապակի կոտրելու՞: Խնդրին ծանոթ են նաև Շիրակի մարզպետարանում: Շուշանի պատմելով՝ փոխմարզպետ Սեյրան Պետրոսյանը եկել ու զարմացել է, թե ինչի՞ համար փաստաթղթեր ունեցող ընտանիքը մինչև հիմա բնակարան չի ստացել: Մարալիկի քաղաքապետ Արտակ Գևորգյանն էլ պատասխանել է՝ դեռ չենք բաժանել:
«Քաղաքաշինության նախարարությունից ակնոցներով մի մարդ եկավ, ինձ այ տվեց՝ քեզ ըդտեղից կգցեմ ցած, դուք բդի չնստիք էս տան մեջ, չպիտի վայելեք էս տունը,- շարունակում է Շուշանը,- պատճառ են բռնում, թե ես իմ հայրական տնից 0,96 հա վարելահող բաժին ունեմ, բայց ես դա նվիրաբերել եմ հայրիկիս, հիմա պրոբլեմն ինչու՞մն է»:
Շուշանի ընտանիքը պահանջում է իր հասանելիքը և պնդում, որ չեն պատրաստվում հեռանալ ապօրինի զբաղեցրած բնակարանից: Նրանք կամաց-կամաց հաստատվում են այստեղ, թեև չեն կարող գազ օգտագործել՝ չեն միացնում, ջուրը դույլերով կրում բարձրացնում են վերև, միայն էլեկտրականություն ունեն: Ի դեպ, այս ընտանիքը չի օգտվում նաև բնակարանի դռնից ու շքամուտքից, որոնք փակ են: Պատուհանի տակ փայտե աստիճան են հարմարեցրել ու այդպես ելումուտ են անում:
«Ես էս տնից չեմ ելնի՝ իրանց պես հազարն էլ լինի: Քաղաքապետին ու տեղի միլպետին էլ եմ ասել՝ արյան գնով էս տան համար կպայքարեմ: Ամեն ինչի ընդունակ եմ՝ հանուն իմ ընտանիքի ու էրեխեքի: Ես մարդ էլ կսպանեմ, բայց իմ էրեխեքին ստեղից դուրս չեմ հանե»,- ավելացրեց Շուշան Քոչարյանը:
Մարալիկում մեր անցկացրած ամբողջ ժամանակամիջոցում շենքի մոտ պարբերաբար ոստիկաններ էին շրջում: Այստեղ նաև իմացանք, որ նույն սոցիալական թաղամասում բնակարանի տեր է դարձել Մարալիկի քաղաքապետի վարորդն, ով Հայրենյաց գյուղի բնակիչ է: Բացի այդ, բնակիչների ասելով, թաղամասի տարբեր մասերում երկու բնակարան ունի նաև Մարալիկ-Գյումրի ավտոմայրուղու հարեւանությամբ գործող «Ռուբլյովկա» համալիրի տերը՝ հայտնի Երջոն:
«Հետքի» տեղեկություններով Մարալիկի բնակչուհի Աննա Հովհաննիսյանն եւս մանկահասակ երեխաների հետ հայտնվել է դրսում, ամուսնուց բաժանվել է, զրկվել նրա օգնությունից ու տանիքից: Դիմել է քաղաքապետին սոցիալական թաղամասում հաստատվելու համար, սակայն մերժվել է:

“Я буду бороться за эту квартиру даже ценой жизни”
Примерно два года назад в городе Маралик Ширакской области в эксплуатацию был сдан социальный квартал. Он включает в себе несколько многоквартирных зданий, которые призваны решить жилищную проблему различных социальных групп населения. Однако для многих людей, в основном мараликцев, эти квартиры стали настоящей головной болью и причиной для бюрократической волокиты.
Семь лет назад Шушан Кочарян вышла замуж и переехала из села Капс в Маралик, где вместе с семьей мужа жила в домике без удобств на улице Шираза. Семья включена в список на получение социальной квартиры, однако по сей день жилье им не выделили. По словам Шушан, все документы готовы, они даже знают номер полагающейся им квартиры – 62.
“С ноября прошлого года мы уже должны были жить в новой квартире. Моего свекра несколько раз вызывали в мэрию и говорили: вопрос вашего жилья решен, проблем нет”,- рассказывает Шушан. Ее старшая дочь, которая в сентябре должна пойти в школку, как-то спросила родителей: если ее подруги придут к ней в гости, они тоже вместо туалета сядут на горшок?
“Мои дети родились в домике, где нет никаких удобств – ни туалета, ни места для стирки. В любое время года мне приходилось купать их на улице. Пусть придут убедятся”,- сказала Шушан.
Устав ждать получения социальной квартиры, ее муж 20 июня разбил стекло на одном из окон однокомнатной квартиры и перебрался с семьей туда. Кочаряны оправдывают свой поступок тем, что даже спустя два года после сдачи в эксплуатацию новостройки дверь подъезда оставалась закрытой, тогда как у них нет элементарных условий для проживания. А теперь полиция готовит материалы на мужа Шушан. “Нам пришлось возместить ущерб, а сейчас мэр заставляет нас перебраться обратно, говорит, что квартиру получим, когда начнут раздавать... Бог знает, когда начнется раздача квартир”,- в сердцах сказала мать маленьких детей. Она также сообщила Hetq.am, что полагающаяся им 62-я квартира выделена воспитаннику детдома.
Муж Шушан Гор в 2001 году повредил в Карабахе позвоночник и сейчас не может выполнять тяжелую работу. Но чтобы содержать семью, супруги занимаются сезонными полевыми работами. Из-за волокиты с квартирой у Гора нарушилась нервная система. Он уже не может спать по ночам, в страхе вскакивает и говорит: “За что я должен сидеть? За то, что разбил окно?” В администрации Ширакской области знакомы с проблемой этой семьи. По словам Шушан, пришедший к ним вице-губернатор Сейран Петросян удивился: почему семья, у которой есть все документы, до сих пор не получила квартиру? В ответ мэр Маралика Артак Геворкян заявил: мы еще квартиры не раздавали.
“Из министерства градостроительства пришел человек в очках и пригрозил: я вас отсюда выкину, вы не должны жить в этом доме,- рассказала Шушан. – Они ссылаются на то, что у меня от отцовского дома есть доля – 0,96 га пахотной змли. Но я подарила эту землю отцу. В чем сейчас проблема?”
Семья Шушан требует полагающуюся ей квартиру и утверждает, что не собирается покидать незаконно занятое жилье. Они потихоньку обосновываются на новом месте, хоть и не могут пользоваться газом, а воду приносят в ведрах. У них есть только электроэнергия. Кстати, семья даже не пользуется входом в квартиру через подъезд, так как и дверь в квартиру, и подъезд закрыты на замок. Они приставили к окну деревянную лестницу, которой и пользуються каждый раз.
“Я не выйду из этой квартиру, кто бы этого не требовал. Я даже мэру и начальнику полиции сказала: за эту квартиру я буду бороться ценой жизни. Ради своей семьи и своих детей я готова на все”,- добавила Шушан Кочарян.
За время нашего пребывания в Маралике у дома периодически появлялись полицейские. Здесь мы также узнали, что в том же социальном квартале владельцем квартиры стал водитель мэра Маралика, являющийся жителем села Айреняц. Кроме того, по словам местных жителей, в разных частях квартала квартиры имеет владелец комплекса “Рублевка” на автомагистрали Маралик-Гюмри, известный Ерджо.
По сведениям Hetq.am, жительница Маралика Анна Ованнисян вместе с маленькими детьми тоже оказалась на улице. После развода с мужем она лишилась его помощи и крыши над головой. Анна обратилась к мэру для получения жилья в социальном квартале, но получила отказ.