Զորակում մշակույթի տան դռները բացվում են ընտրությունների օրերին
Զորակ գյուղի կենտրոնում հավաքված տարեց տղամարդիկ արեւի կիզիչ ճառագայթներից պաշտպանող տաղավարի տակ նարդի էին խաղում: Նրանք վրդովված խոսում էին իրենց նարդին կամ զառերը, արդեն որերորդ անգամը տաղավարից գողանալու մասին: Շահեն Շահնազարյանի խոսքերով՝ քանի որ գյուղում իրենց միակ հավաքատեղին բացօթյա է, իսկ ժամանակն սպառելու այլ տեղ չունեն, ստիպված նարդին դրսում են թողնում, անցորդներն էլ տիրանում են իրենց «հիմնական զբաղմունքին»:
«Մշակույթի նախարար Պողոսյանն ինչի՞ մի անգամ չի գալիս գյուղեր, գա մեր ակումբը տեսնի, թե ինչ է կատարվում, ամբողջը քանդվում է: Ամառ-ձմեռ այստեղ ենք նստում, նստելու տեղ էլ չունենք: Անունը մշակույթի նախարար է, ինչո՞վ է զբաղվում, թող գա տեսնի»,- վրդոված ասում է Շ. Շահնազարյանը:
Արարատի մարզի Զորակ գյուղում խնդիրները շատ են, իսկ համայնքային բյուջեն փոքր է, չեն կարողանում դրանց լուծումներ գտնել: Բյուջեն համալրելու հիմնական միջոցն աճուրդներից ու մրցույթներից ակնկալվող գումարներն են, սակայն, ինչպես վերջին ամիսներին մեր ուսումնասիրած համայնքների մեծ մասում, այնպես էլ Զորակում առաջնորդվում են ոչ թե հանրային շահով, այլ ծանոթ-բարեկամ սկզբունքով:
Օրինակ, հունիսի 17-ին համայնքապետարանն աճուրդով երեք լոտ բնակավայրի հող է օտարել: «Զուգադիպությամբ» յուրաքանչյուր լոտի համար հայտ է ներկայացրել երկու անձ եւ բոլորն էլ կատարել են ընդամենը 3 քայլ: Արդյունքում` աճուրդի դրված 167.120 դրամ մեկնարկային գնով հողատարածքը վաճառվել է 174.000 դրամ, ավելացել է ընդամենը 30.000 դրամ:
Հենց նման «զուգադիպություններն» են պատճառը, որ համայնքային բյուջեն աճ չի արձանագրում, հետեւաբար զորակցիները շարունակելու են դժգոհել եւ բարձրաձայնել իրենց խնդիրների մասին, քանի որ համայնքային բյուջեով հնարավոր չի լինելու դրանք լուծել:
Զորակի համայնքապետարանի հաշվապահ Լյուդմիլա Հարությունյանի տեղեկացմամբ` Զորակի բյուջեն կազմում է մոտ 35 մլն 490 հազար դրամ, որից 29 մլն 741 հազարը դոտացիան է: Այս գումարի զգալի մասն աշխատավարձ է տրվում, մնացած մասով էլ հնարավոր չէ լուրջ ծրագրեր իրականացնել գյուղում, բացի այդ սոցիալական օգնություններ են տալիս կարիքավորներին ու տակը ոչինչ չի մնում: Համայնքապետարանի աշխատակազմի քարտուղար Մարուսյա Գրիգորյանի խոսքերով, եթե գումար ունենային խմելու եւ ոռոգման ջրի ցանցը կվերանորոգեին, որոշ թաղամասեր կգազիֆիկացնեին, փողոցների լուսավորությամբ կզբաղվեին, մանկապարտեզը կշահագործեին եւ այլն: Այս ամենը ներառված է համայնքի քառամյա զարգացման ծրագրում, թե ինչ հույսով՝ պարզ չէ:
| Մանկապարտեզը |
«Մանկապարտեզ ունենք, մասնակի վերանորոգվել է, կահույք կա, բայց դեռ պատրաստ չէ շահագործման, կիսատ բաներ կան: Անելիքները շատ են, տեսնենք գումարը, որ խնդրի լուծմանը կբավականացնի: Մեծ գումարներ չկան, որ կարողանանք մեծ ծրագրեր իրականացնել, բայց սպասում ենք, մեծ հույսեր ունեմ, որ այս տարի մանկապարտեզը կգործի»,- նշում է աշխատակազմի քարտուղարը:
Մարուսյա Գրիգորյանը եւս գյուղի առաջնահերթ խնդիրներից մեկը համարեց 1981թ կառուցված մշակույթի տան վերանորոգումը, որը երբեք չի վերանորոգվել: Մշակույթի տան դռները բացվում են տարին 1-2 անգամ` հանրային միջոցառումների ժամանակ, ինչպես նաեւ` համապետական, համայնքային ընտրությունների ժամանակ, երբ այն ընտրատեղամաս է ծառայում: Մնացած օրերին այն փակ է, մարդիկ դրսում են հավաքվում: Գյուղում պարի եւ սպորտային խմբակներ են գործում, սակայն երեխաներն իրենց պարապմունքներն ստիպված դպրոցում են անցկացնում:
| Մշակույթի տունը |
Զորակում այլ խնդիր է հասունանում. Մարուսյա Գրիգորյանի ասելով՝ վերջին տարիներին Արարատյան դաշտավայրում ոռոգման ջուրը պակասել է, իրենց համայնքում նույնպես ջրի պակասն զգալի է: «Պատճառների մասով երեւի բնապահպաններն ավելի լավ կասեն, բայց իմ կարծիքով, պատճառը ձկնաբուծարաններն են: Մեր համայնքի տարածքում էլ է ջուրն արդեն պակասել»,-նշում է Մ. Գրիգորյանը:
Դրսում հավաքված գյուղացիներին նույնպես մտահոգողը ջուրն էր: Նրանց պատմելով` համայնքը տարիներ շարունակ սնվել է արտեզյան հորերից, սակայն ձկնաբուծարանների պատճառով աղբյուրները ցամաքել են, ինչի հետեւանքով ո’չ նորմալ խմելու ջուր ունեն, ո’չ էլ ոռոգման:
| Գրիգորի Դանիելյան | Շահեն Շահնազարյան |
«Մեզ համար առաջնայինը ոռոգման ջուրն է, արտեզյան հորեր ենք ունեցել, հիմա դրանք չորացել են, շաբաթը մեկ անգամ էլ չենք կարողանում ոռոգել: Դե, մնացածն էլ, ապրում ենք, էլի, ամեն մեռնողին երանի տալով: Գազը` թանկ, լույսը` թանկացրին, ջուր չկա, էլ ո՞նց պիտի ապրենք: Լույսը որ թանկացնեն, մենք ո՞նց ենք դրա տակից դուրս գալու` չեմ իմանում, իրանց տված թոշակն սկի լույսի ու գազի փող չի, ասում են՝ գնացեք ապրեք»,- ասում է նարդի խաղացողներից Գրիգորի Դանիելյանը:
Էլեկտրաէներգիայի գնի բարձրացման սոցիալական բեռը մեղմելու համար Կառավարության` 1000 դրամով նպաստն ավելացնելը ծիծաղ է առաջացրել գյուղացիների մոտ: «Ժողովրդի աչքերը փակում են, հազար դրամին երկու հաց են տալիս, դա ի՞նչ փող է: Գիտեն, ժողովրդի վիճակը վատ է, դրանով բերաններս փակում են: Ոչ մեկը ժողովրդի մասին չի մտածում, մենակ իրանց մասին են մտածում: Բա խեղճ գյուղացին ի՞նչ անի, այս տարի վաճառելու բան գրեթե չկա: Ով ասում է գյուղացին հողից եկամուտ է ստանում, թող գա իմ հողը տամ իրեն` թող մշակի եկամուտ ստանա»,- ավելացրեց Գրիգորի Դանիելյանը:
Նրա խոսքը շարունակեց Շահեն Շահնազարյանը. «Թոշակ ենք ստանում, ռիսկ չենք անում թոռնիկի հետ խանութի կողքով անցնել, որ մառոժնի չուզի: Ի՞նչ թոշակ, դա ի՞նչ փող է, 30.000 դրամ թոշակ են տալիս, բայց գնում եմ բժիշկի 400.000 դրամ են ուզում, սա՞ է իրենց թոշակը»:

В Дзораке двери Дома культуры открываются только в дни выборов
В селе Дзорак пожилые мужчины спрятались от палящего солнца в установленной в центре села беседке, чтобы поиграть в нарды. Но при этом сразу стали возмущаться, что уже в который раз из беседки исчезают или кости, или сами нарды. По словам Шагена Шахназаряна, поскольку единственное место их времяпрепровождения расположено на открытом воздухе, так как больше нигде они не могут проводить свой досуг, то нарды приходится оставлять в беседке, а случайные пешеходы забирают предмет их “основного занятия”.
“Почему министр культуры Погосян ни разу не приезжает в наше село, чтобы посмотреть, в каком состоянии наш клуб, что здесь происходит. Все разрушается. Зимой, летом мы сидим в этой беседке, потому что сидеть больше негде. Чем занимается министр культуры? Пусть приедет, посмотрит, как мы здесь живем”,- возмущенно говорил Ш.Шахназарян.
В селе Дзорак Араратской области проблем много, а общинный бюджет небольшой. Основным средством его пополнения являются суммы, поступающие от аукционов и тендеров. Однако в Дзораке, как и в остальных общинах, которые мы изучили в последние месяцы, руководствуются не общественными интересами, а принципом протекционизма.
17 июня администрация общины отчуждила посредством аукциона три земельных участках. По “случайному совпадению” на каждый лот заявки представили по два человека, и все выполнили всего три шага. В результате вынесенный на продажу земельный участок со стартовой ценой 167.120 драмов был продан за 174.000 драмов.
Именно из-за таких “случайностей” общинный бюджет не увеличивается, а потому дзоракцы продолжают жаловаться и говорить о своих проблемах, которые невозможно решить за счет маленького бюджета.
Бухгалтер сельской администрации Людмила Арутюнян сообщила, что бюджет Дзорака составляет около 35 млн 490 тыс. драмов, из которых 29 млн 741 тыс. составляет дотация. Значительная часть этой суммы идет на выплату зарплаты, а на оставшуюся сумму невозможно осуществить в селе какие-либо серьезные программы. Кроме того, приходится также оказывать социальную помощь необеспеченным семьям, и в итоге денег не остается. По словам секретаря общинной администрации Маруси Григорян, если бы были деньги, то в первую очередь отремонтировали бы системы питьевой и оросительной воды, газифицировали бы некоторые кварталы, решили вопрос освещения улиц, задействовали детский сад. Все эти вопросы включены в четырехлетнюю программу развития села, однако как ее осуществить, пока неизвестно.
“У нас есть детский сад, который частично отремонтирован, есть мебель, но здание пока не готово к эксплуатации. Необходимых средств для осуществления крупных проектов нет, но мы не теряем надежды на то, что в этом году детский сад начнет работать”,- отметила секретарь администрации.
Маруся Григорян тоже одной из первоочередных проблем села называет ремонт построенного в 1981 году Дома культуры. Его двери открываются дважды в году – во время общественных мероприятий, а также общегосударственных и общинных выборов, когда здесь организуется избирательный участок. В остальное время люди собираются на улице. В селе действуют танцевальный и спортивный кружки, однако дети вынуждены проводить занятия в школе.
В Дзораке назревает и другая проблема. По словам Маруси Григорян, в последние годы объемы оросительной воды в Араратской долине сократились, нехватку воды испывает и их община. “О причинах экологи, наверное, скажут лучше, но мне кажется, что виноваты рыбные хозяйства. На территории нашей общины воды стало меньше”,- отметила наша собеседница.
Проблема воды волновала и собравшихся на улице сельчан. По их словам, в течение многих лет община использовала артезианскую воду, однако из-за рыбных хозяйств источники высохли, вследствие чего им уже не хватает ни питьевой, ни оросительной воды.
| Григор Даниелян | Шаген Шахназарян |
“Первоочередной для нас является проблема оросительной воды. Что касается остальных проблем, то живем кое-как, завидуя тем, кто уходит из жизни. Газ стоит дорого, электроэнергия снова подорожала, воды нет... Ну как после этого можно жить... А пенсии, которую дают, не хватит даже на свет и газ. А нам говорят: живите”,- пожаловался игравший в нарды Григор Даниелян.
Решение правительства повысить на 1000 драмов размер пособия с целью смягчить последствия повышения стоимости электроэнергии вызывает у людей смех. “Разве это деньги, нам просто пускают пыль в глаза. Никто о народе не думает, они думают только о себе. А что делать бедным крестьянам, в этом году нам даже продавать нечего... Тем, кто говорит, что крестьяне получают прибыль от земли, я готов отдать свой земельный участок, пусть обрабатывают и получают прибыль”,- отметил Григор Даниелян.
Его поддержал Шаген Шахназарян: “Даже когда получаем пенсию, не рискуем проходить с внуком мимо магазина – вдруг ему мороженого захочется. Разве это пенсия. Платят 30 тысяч драмов, но если я иду к врачу, то у меня требуют 400 тысяч драмов. Это и есть их пенсия?”
“А теперь иди и напиши обо всем этом. И в следующий раз приходи с хорошими новостями”,- напутствовали меня напоследок жители Дзорака.