Ս.Գիմիշյան.«Արևմուտքը չի կարող թույլ տալ, որ Հայաստանը հենց այնպես վերցնի ու կգնա ԵՏՄ»
«Քրիստոնեա-ժողովրդական վերածնունդ» կուսակցության նախագահ Սոս Գիմիշյանը համոզված է` Հայաստանի անդամակցության ձգձգումը Եվրասիական տնտեսական միությանը նոր հնարավորություններ է բացում ոչ միայն Հայաստան-Եվրոպա հարաբերությունների նոր փուլի մեկնարկին, այլև գործելու հնարավորություն է տալու ԱԺ ոչ իշխանական ուժերի քառյակին:
«Արևմուտքը չի կարող թույլ տալ, որ Հայաստանը հենց այնպես վերցնի ու գնա ԵՏՄ: Ուկրաինայի օրինակով տեսանք, չէ՞, ինչ եղավ, որ այդ երկիրը ոչնչացավ… Հայաստանը երկրորդ երկիրն է, որը հրաժարվում է եվրաասոցացումից, ու Արևմուտքը դա այդպես թողնել չի կարող: Իսկ Արևմուտքն իր գործողություններն այս հարցում կարող է իրականացնել քառյակի միջոցով` շուռ տալով պրոցեսը դեպի եվրաասոցացում: Հայաստանի անդամակցությունը ԵՏՄ-ին այսօր մեր ամենակարևոր խնդիրն է ու բոլոր հարցերը` կապված ԼՂՀ ստատուս քվոյի, հայ-ադրբեջանական սահմանում կրակողների ակտիվացման հետ, պետք է նայել այս պրիզմայով»,- «Հետքի» հետ զրույցում ասաց Սոս Գիմիշյանը:
Ըստ նրա` խորհրդարանական քառյակի համատեղ հանրահավաքը, խոստումները` թեժ աշնան մասին, իրականություն կարող են դառնալ միայն այն դեպքում, երբ Եվրոպան սկսի համագործակցել ոչ իշխանական այդ չորս ուժերի հետ:
Մեր հարցին, թե արդյոք քառյակում բացի «Ժառանգությունից» կա՞ն ուժեր, որոնք կողմ են աոցացման պայմանգրի ստորագրմանը, Գիմիշյանը հիշեցրեց. «ԲՀԿ-ի դեպքում ես հստակ տեսնում եմ, որ նրանք ձգտում են դեպի Եվրաասոցացում. սա երևում է թե՛ նրանց հետևում կանգնած Ռոբերտ Քոչարյանի հարցազրույցներից, թե՛ ԲՀԿ-ական կարկառուն ներկայացուցիչների հայտարարություններից: ԲՀԿ-ն երբեք հստակ չի ասել` կո՞ղմ է ԵՏՄ-ին, թե՞ ոչ: Նույնը առաջին նախագահը: Լևոն Տեր-Պետրոսյանն էլ անուղղակի նման ակնարկ է անում, տողերի տակից երևում է, որ նման հնարավորությունը ՀԱԿ-ը բաց չի թողնի: «Ժառանգությունը» առավոտից իրիկուն պայքարում է դեպի Արևմուտք տանելու Հայաստանը, իսկ նրանցից ոչ մեկ չի ընդդիմանում այդ կուսակցությանը արտաքին նման կողմնորոշման համար: Եվ հետո օլիգարխների համար էլ ձեռնտու է Եվրոպան, ԲՀԿ-ն օրերս միացավ Եվրոպայի պահպանողականների և բարեփոխիչների դաշինքին, իրենք հաճախ Բրյուսել են գնում, հանդիպումներ են ունենում եվրոպացիների հետ: Արտաքինից խաբուսիկ է, թե ԲՀԿ-ն ուզում է միանալ Եվրազեսին, իրականում խորքում նրանք շահ ունեն դեպի Եվրոպա»:

С.Гимишян: “Запад не может позволить, чтобы Армения просто так взяла и вступила в ЕЭС”
Председатель партии “Христианско-народное возрождение” Сос Гимишян убежден, что затягивание членства Армении в Евразийском экономическом союзе создает возможности не только для нового этапа в отношениях Армения-Европа, но и дает четырем невластным силам Национального Собрания возможность для действий.
“Запад не может позволить, чтобы Армения просто так взяла и вступила в ЕЭС. На примере Украины мы увидели, что произошло – эта страна уничтожается... Армения – вторая страна, которая отказывается от евроассоциации, и Запад не может это так оставить. Свои действия в данном вопросе Запад может осуществить с помощью четверки, повернув процесс в сторону евроинтеграции. На сегодняшний день нашей самой важной проблемой является членство Армении в ЕЭС. Все вопросы, связанные со статус-кво НКР, с активизацией снайперов на армяно-азербайджанской границы, нужно рассматривать в этой призме”,- сказал в беседе с Hetq.am Сос Гимишян.
По его словам, совместный митинг парламентской четверки, ее обещания жаркой осени могут стать реальностью только в том случае, если Европа начнет сотрудничать с четырьмя невластными парламентскими силами.
В ответ на вопрос, есть ли в составе четверки силы, кроме “Наследия”, которые выступают за подписание Соглашения об ассоциации с ЕС, Гимишян сказал: “В случае с “Процветающей Арменией” я четко вижу, что они стремятся к евроассоциации. Это видно и по интервью стоящего за этой партией Роберта Кочаряна, и по заявлениям видных представителей ППА. Эта партия никогда четко не заявляла, является она сторонницей ЕЭС или нет. То же самое можно сказать о первом президенте РА. Левон Тер-Петросян тоже косвенно сделал такой намек. Между строк можно прочитать, что Армянский национальный конгресс не упустит такую возможность. “Наследие” с утра до вечера ведет борьбу за то, чтобы Армения пошла в сторону Запада. К тому же для олигархов Европа выгоднее. На днях партия “Процветающая Армения” присоединилась к Альянсу европейских консерваторов и реформистов, члены ППА часто едут в Брюссель, проводят встречи с европейцами. Желание ППА присоединиться к ЕврАзЭС внешне обманчиво. На самом деле их интересы связаны с Европой”.