Տիգրանակերտի այս տարվա հնագիտական պեղումների առաջին արդյունքները
Տիգրանակերտում արդեն արձանագրվել է առաջին ու ամենակարևոր հայտնագործությունը, որը նորաբաց երկրորդ եկեղեցու արևելյան խորանի տակ պեղվող վաղքրիստոնեական դամբարանն է: Այն ունի արեմուտք-արևելք ուղղվածություն, համարյա քառակուսի դամբանասրահ, թաղակապ ծածկ, հյուսիսային և հարավային պատերի մեջ ներկառուցված են մասունքները տեղադրելու հատուկ երկայնական խորշեր:
Ողջ կառույցն իրականացված է սրբատաշ մեծ բլոկներով՝ ամուր կրաշաղախի օգնությամբ: Հուշարձանը թերևս Աղցքի արքայական դամբարանի և Ամարասի Գրիգորիսի դամբարանից հետո նման լավ պահպանված երրորդ կառույցն է հայ` վաղքրիստոնեական մշակույթում:
Պեղումների արդյունքները հնարավոր կդարձնեն վավերացնել այս տիպի կառույցի մի նոր հորինվածք, ինչպես նաև փաստագրել և պատմական իրական հիմքերի վրա դնել 5-րդ դարի երկրորդ կեսի Հայաղվանքի արքա Վաչագան Բարեպաշտի կրոնական ռեֆորմի իրական ընթացքն ու մանրամասները:
Հիշեցնենք, որ Տիգրանակերտի հնագիտական արշավախումբը ս.թ. հունիսի 25-ից վերսկսել է Արցախի Տիգրանակերտի պեղումները՝ պատմական գիտությունների դոկտոր, Համլետ Պետրոսյանի գլխավորությամբ եւ «Պատմական միջավայրի պահպանության պետական ծառայություն» ՊՈԱԿ նախաձեռնությամբ:
Հնագիտական աշխատանքներն ընթանում են երեք հիմնական տեղամասերում` Ամրացված թաղամասի հյուսիսային պարսպապատ, Անտիկ առաջին թաղամաս և Վաղքրիստոնեական հրապարակի հյուսիսային բակ: Պեղման ներկա մակերեսը կազմում է մոտ 500 քառակուսի մետր, միջին խորությունը` 2,5 մետր:
Կարևորելով դամբարանի հայտնաբերումը` ԼՂՀ ԿԱ զբոսաշրջության և պատմական միջավայրի պահպանության վարչությունը քննարկում է նորահայտ հուշարձանի ամրակայման եւ կոնսերվացման աշխատանքների հնարավորությունը:

Первые результаты археологических раскопок в Тигранакерте
В Тигранакерте уже сделано первое и самое важное открытие. Речь идет о склепе раннехристианского периода, найденном под восточным алтарем раскопанной недавно второй церкви. Склеп имеет квадратной формы зал, в северной и южной стенах оставлены удлиненные проемы, куда ставились мощи святых.
Все строение создано из крупных тесаных каменных блоков с использованием прочной известковой смеси. После царского склепа Ахцка и склепа Амараса Григориса это третье хорошо сохранившееся сооружение армянской культуры раннего христианства.
Результаты раскопок позволят документально зафиксировать и поставить на историческую основу реальный ход и детали религиозной реформы царя Айахванка Вачагана Благочестивого.
Напомним, что с 25 июня с.г. на территории города Тигранакерт в Арцахе возобновились археологические раскопки, которые проводятся под руководством доктора исторических наук Гамлета Петросяна и по инициативе ГНКО “Государственная служба сохранения исторической среды”.
Археологические работы ведутся на трех основных участках: северная стена укрепленного квартала, первый античный квартал и северный двор площади эпохи раннего христианства. Нынешняя площадь раскопок составляет около 500 кв.м, средняя глубина – 2,5 м.
Придавая важное значение обнаружению склепа, управление по туризму и охране исторической среды при правительстве НКР обсуждает возможность проведения работ по укреплению и консервации вновь обнаруженного памятника.