Բնապահպանության նախարարի ճանաչողական այցը Լոռի
Երեկ ճանաչողական այցով Լոռու մարզում էր Բնապահպանության նախարար Արամայիս Գրիգորյանը: Նա այցելեց «Մեթըլ Փրինս Էլ-Թի-Դի» ընկերությանը պատկանող Ճոճկանի պոչամբար և «Թեղուտ» ՓԲԸ: «Հետքը» մի քանի հարց ուղղեց նախարարին:
- Ճոճկանի պոչամբարի ջրի շրջանառու համակարգն արդեն մի քանի տարի չի գործում: Դրա հետևանքով պոչամբարից արտադրական թունավոր պոչանքերը պարբերաբար թափվում են Դեբեդ գետը: Բնապահպանության նախարարությունն առաջիկայում ի՞նչ միջոցառում է ձեռնարկելու պոչամբարի հետագա անվտանգությունն ապահովելու համար:
-Մենք զրուցեցինք տնօրինության ներկայացուցիչների հետ, իրենք իրենց պարտավորությունները լիարժեք կատարելու են, նմանատիպ խնդիրներ չեն առաջանա: Թունավոր արտանետումները, բնականաբար, չեն հոսի գետ: Եթե հոսեն, մենք կմիջամտենք: Մենք խիստ պատժամիջոցներ կկիրառենք նմանատիպ վտանգները վերացնելու համար: Այսօր հենց դրա համար էլ մենք այստեղ ենք, որպեսզի մեր աչքով տեսնենք և հասկանանք, թե ինչ է կատարվում: Կա նաև դժգոհություն տարածաշրջանի բնակչության, բնապահպանների կողմից, և խնդրին պետք է լուծում տրվի:
-Տեղյա՞կ եք Դեբեդ գետի բնապահպանական ռիսկերին: Դրանք առաջին հերթին պոտենցիալ վտանգ են գետի ջրով ոռոգվող Մեծ Այրում, Ճոճկան, Շնող և հարևան գյուղերի այգիների և դաշտերի համար` Ճոճկանի պոչամբարի արտանետումների պատճառով:
-Ձեր հարցը տեղին է: Մենք այսօր ընդամենը ճանաչողական այցով ենք եկել: Ինձ բնապահպանական տեսչության պետը տեղեկացրեց, որ, այո, այս պահին էլ որոշակի խնդիրներ կան: Մենք անդրադարձ ենք կատարելու: Մարզպետի հետ մենք պայմանավորվածություն ունենք և առաջիկայում կտրուկ միջոցների ենք դիմելու: Բայց ընկերությունն էլ պետք է կարողանա ինքն իր ձեռքով իր խնդիրներին լուծում տալ: Նորից եմ կրկնում` աղտոտվածության հետ կապված ամեն տեսակի տույժ և տուգանքները մենք կկիրառենք: Վատ վիճակներ կառաջացնենք արտադրողների համար, եթե իրենք չկարողանան իրենց խնդիրները լուծել:
-Ի՞նչ տպավորություն ստացաք «Թեղուտ» ՓԲԸ-ում Ձեր շրջայցից:
-Վերջնական փուլին չեն հասել աշխատանքի առումով: Հիմա նախնական աշխատանքներ են կատարվում: Հետաքրքիր էր, որ ամբողջությամբ նոր տեխնոլոգիաներ են իրականացնում: Առաջին անգամ հանրապետությունում փակ ցիկլի համակարգ է իրականացվելու: Սեփականատերերի պարտավորությունները` նախնական իրենց խոստումների հետ կապված, բնականաբար, իրականացվում են: Մենք բնապահպանական խնդիրների առումով հետագայում համագործակցելու ենք «Թեղուտ» ՓԲԸ-ի հետ: Հուսով եմ` ամեն ինչ նորմալ կլինի:
-Ալավերդու պղնձաձուլական գործարանի բնապահպանական վճարները պետբյուջե 444 մլն դրամից նվազել և դարձել են 100 մլն դրամ` բնապահպանության նախարարության մոնիտորինգի արդյունքներով: Ինչպե՞ս եք վերաբերվում դրան:
-Եթե նվազել են գումարները, ես կուսումնասիրեմ և Ձեզ կտեղեկացնեմ, դա արդեն առանձին:
-Ի՞նչ կասեք ապօրինի անտառահատումների մասին: Տեղյա՞կ եք, որ «Հայանտառ» ՊՈԱԿ-ի, մասնավորապես` Դսեղի անտառտնտեսությունում 4խմ փայտի մեկ օրինական փատաթղթով առնվազն 7 անգամ հատատեղից փայտ են տեղափոխում:
-Խնդիրը կա, այո: Եթե դուք հետևում եք նաև մեր լրատվությանը, մենք հաճախակի ներկայացնում ենք, թե որ անտառտնտեսությունում ինչ տույժ և տուգանքներ են կիրառվել: Բայց դրանով հարցը չի լուծվում: Յուրաքանչյուրս պետք է դառնանք բնապահպան, յուրաքանչյուրս պետք է պայքարենք նման վատ երևույթների դեմ: Մեր քայլը հետևյալն է` մեր տեսչությունն իր դերում է, և մենք առաջիկայում ոստիկանության հետ միջոցառումներ ունենք իրականացնելու` ապօրինի անտառհատողներին պատժելու համար:
-Թումանյանի տարածաշրջանը հանքարդյունաբերության և լեռնամետալուրգիական արտադրության կիզակետ է: Չեք կարծու՞մ, որ Ձեր պարբերական այցելությունները տարածաշրջան կնպաստեն բնապահպանական խնդիրների լուծմանը:
-Քիչ առաջ մենք զրուցում էինք պոչամբարին հարակից համայնքների համայնքապետերի հետ: Եկանք այն եզրակացության, որ այստեղ բնապահպանական ծրագրերի իրականացման խնդիրներ կան: Եվ ներդրողը պետք է լինի համապատասխան հանքը շահագործողը: Դրանով պետք է կարողանանք օգնել համայնքներին: Պատահական չէ, որ մենք այսօր իրավիճակը քննարկում էինք մարզպետարանի ներկայացուցչի, հանքարդյունաբերողի և համայնքապետերի մասնակցությամբ:

Министр экологии совершил ознакомительный визит в Лори
Вчера с ознакомительным визитом в Лорийской области побывал министр экологии Арамаис Григорян. Он посетил Чочканское хвостохранилище, принадлежащее компании “Метал Принс Эй Ти Ди” и ЗАО “Техут”. Hetq.am задал министру несколько вопросов.
Система циркулируемой воды Чочканского хвостохранилища уже несколько лет не действует. Вследствие этого ядовитые производственные хвосты регулярно попадают в реку Дебед. Какое мероприятие намерено осуществить в ближайшее время министерство экологии для обеспечения дальнейшей безопасности хвостохранилища?
Мы побеседовали с представителями дирекции, они пообещали выполнять все свои обязательства, так что подобные проблемы больше не возникнут и ядовитые отходы не будут попадать в реку. Мы введем жесткие санкции, чтобы устранить подобные риски. Сегодня мы находимся здесь для того, чтобы своими глазами увидеть и понять, что происходит. Недовольство выражает и население региона, экологи. Проблемы должна быть решена.
Вам известно об экологических рисках реки Дебед? Из-за отходов Чочканского хвостохранилища эти отходы представляют потенциальную опасность для садов и полей Мец Айрума, Чочкана, Шноха и других соседних сел, которые орошаются водой Дебеда.
Ваш вопрос абсолютно справедлив. Сегодня мы приехали с ознакомительным визитом. Начальник экологической инспекции предупредил меня о том, что в данный момент тоже имеются определенные проблемы. У нас есть договоренность с губернатором, и в ближайшее время мы предпримем решительные шаги. Однако и сама компания должна решать свои проблемы. Еще раз повторяю: если производители не смогут решить свои проблемы, мы применим штрафы и пени.
Какое впечатление у Вас сложилось от ЗАО “Техут”?
Сейчас проводится предварительная работа. Примечательно, что здесь полностью применяются новые технологии. Впервые в республике будет использована система с закрытым циклом. В дальнейшем также мы будем сотрудничать с ЗАО “Техут” по экологическим проблемам. Надеюсь, все будет нормально.
По результатам мониторинга министерства экологии РА экологические выплаты в госбюджетАлавердийским медеплавильным заводом сократились на 444 млн драмов и составляют 100 млн драмов. Как Вы к этому относитесь?
Если суммы сократились, я изучу вопрос и сообщу вам о результатах.
Что можете сказать о лесных вырубках? Вы в курсе того, что в частности в Дсехском лесном хозяйстве ГНКО “Айантар” на основании одного законного документа о вывозе 4 кубометров древесины вывозят как минимум в семь раз больше?
Да, такая проблема существует. Если вы следите за нашей информационной лентой, то, наверное, знаете, что мы часто сообщаем о том, какие штрафы применяются в том или ином лесном хозяйстве. Однако этим вопрос не решается. Каждый из нас должен стать экологом и бороться с подобными явлениями. Наша инспекция выполняет свои обязанности, и в ближайшее время мы вместе с полицией осуществим мероприятия с целью наказать тех, кто осуществляет незаконные вырубки.
Туманянский район является центром горнорудной промышленности и горно-металлургического производства. Как Вы думаете, не будут ли Ваши регулярные визиты в регион способствовать решению экологических проблем?
Мы только что беседовали со старостами общин, расположенных рядом с хвостохранилищем, и пришли к выводу, что здесь необходимо осуществлять экологические программы. Причем инвесторами должны стать те, кто эксплуатируют соответствующие месторождения. Тем самым мы должны помочь общинам. Неслучайно, сегодня мы обсуждали ситуацию с представителями областной администрации и руководителями общин.