Վահրամ Բաղդասարյանը՝ Հովիկ Աբրահամյանի հայտարարության մասին. «Ենթադրություններ են»
Երեկ ՀՀ վարչապետ Հովիկ Աբրահամյանը համոզմունք հայտնեց, որ Հայաստանը 2015 թվականի հունվարի 1-ից կդառնա Եվրասիական տնտեսական միության անդամ: ԱԺ իշխող Հանրապետական խմբակցության ղեկավար Վահրամ Բաղդասարյանը մեզ հետ զրույցում հորդորեց անդամակցության վերջնական ժամկետների մասին չխոսել ու համբերել:
«Վերջնական ժամկետի մասին խոսք չկա՝ ո́չ հունվարի 1, ո́չ հոկտեմբերի 1: Համբերեք մի քանի օր, որոշ ժամանակ. ամառվա ընթացքում կլինի նախագահների հանդիպում, ու վերջնական որոշում կլինի միայն այդ ժամանակ: Իսկ մնացած բոլոր ժամկետները ենթադրություններ են»,- «Հետք»-ի հետ զրույցում ասաց Վահրամ Բաղդասարյանը:
Մեր դիտարկմանը, թե նման հայտարարությամբ հանդես է եկել երկրի վարչապետը, արդյոք նա նույնպես ենթադրություններ է անում, ՀՀԿ խմբակցության ղեկավարն արձագանքեց այսպես. «Դե հա, Հովիկ Աբրահամյանն էլ նույնպես կարծիք է հայտնել, նա չի ասել անդամակցության օրն ու ժամը: Ես էլ հիմա կարող եմ կարծել, որ մինչև հունվարի 1-ը հարցը իր հանգուցալուծումը կստանա, որովհետև մեր կողմից փաստաթղթային հարցերն ավարտված են, պայմանագրերն ուղարկված են երեք պետություններին, որոնք հանդիպման ժամանակ կբարձրաձայնեն իրենց դիրքորոշումը: Այն, ինչ մեր կողմից պետք է արվեր, արել ենք, հայկական կողմն իր բոլոր պարտավորությունները կատարել է»:
Հիշեցնենք, որ վարչապետ Հովիկ Աբրահամյանը երեկ հայտարարել էր. «Ես ասել եմ, որ մենք մինչեւ հոկտեմբերի վերջ կստորագրենք ԵՏՄ անդամակցության փաստաթղթերը։ Դա գործընթաց է, որը կավարտենք սեպտեմբեր-հոկտեմբերին։ Ես համոզված եմ, որ 2015թ. հունվարի 1-ից մենք կդառնանք Եվրասիական տնտեսական միության լիիրավ անդամ»:
Ի դեպ, վաղը ՀՀԿ-ն Գործադիր մարմնի նիստ կհրավիրի: Այս առնչությամբ հետաքրքրվեցինք, թե արդյոք ԵՏՄ անդամակցության հարցը նախագահ Սերժ Սարգսյանը քննարկելո՞ւ է: Վահրամ Բաղդասարյանն ասաց, թե առայժմ այդ հարցին պատասխանել չի կարող, որովհետև քննարկման օրակարգը որոշվում է տեղում:
Փոխարենը նա հայտնեց, որ հնարավոր է նախագահ Սարգսյանը գնահատական տա վարչապետ Հովիկ Աբրահամյանի 100-օրյա պաշտոնավարմանը: «Մարդը 100 օր աշխատել է, հնարավոր է, որ Ս. Սարգսյանը անդրադառնա: Թե ի՞նչ կասի՝ չգիտեմ, բայց ես իմ կողմից կարող եմ ասել, որ 100 օրում գնահատել հնարավոր չէ մարդու աշխատանքը»,- հավելեց նա:

Ваграм Багдасарян о заявлении Овика Абрамяна: “Это предположения”
Премьер-министр РА Овик Абрамян вчера выразил убежденность, что с 1 января 2015 г. Армения станет членом Евразийского экономического союза. Руководитель парламентской фракции правящей Республиканской партии Армении Ваграм Багдасарян в беседе с нами призвал потерпеть и не называть окончательные сроки членства Армении в ЕЭС.
“Потерпите немного, в течение лета состоится встреча президентов, и только тогда и будет принято окончательное решение. Все остальные сроки – из области предположений”,- сказал в беседе с Hetq.am Ваграм Багдасарян.
Мы напомнили, что об этом заявил премьер-министр, и поинтересовались: он тоже строит предположения? “Ну да, Овик Абрамян тоже высказал мнение, он не назвал день и час вступления в ЕЭС. Сейчас я тоже могу высказать мнение, что вопрос будет решен до 1 января, потому что с нашей стороны все вопросы, связанные с документацией решены, договоры направлены трем государствам, которые во время встречи представят свои позиции. Армянская сторона выполнила все свои обязательства”,- ответил наш собеседник.
Напомним, что вчера премьер-министр Овик Абрамян заявил: “Я сказал, что до конца октября мы подпишем документы о членстве в ЕЭС. Это процесс, который мы завершим в сентябре-октябре. Я убежден, что с 1 января 2015 г. мы станем полноправным членом Евразийского экономического союза”.
Отметим, что завтра исполнительный орган РПА проведет заседание, в связи с чем мы поинтересовались, намерен ли президент Серж Саргсян обсудить вопрос членства Армении в ЕЭС. Ваграм Багдасарян сказал, что не может пока ответить на этот вопрос, потому что повестка заседания определяется на месте.
Вместе с тем Багдасарян сказал, что, возможно, президент даст оценку 100 дням деятельности премьер-министра Овика Абрамяна. “Со своей стороны могу сказать, что оценить работу человека за 100 дней невозможно”,- добавил В.Багдасарян.