«Մետաղադրամն անապատում» ֆիլմը կներկայացնի Հայոց մեծ եղեռնը
2014թ. մայիսի սկզբին Գավառում մեկնարկեցին «Մետաղադրամն անապատում» ֆիլմի նկարահանման աշխատանքները: Այն լիամետրաժ պատմագեղարվեստական ֆիլմ է, որի սցենարի հեղինակներն են ԱՄՆ քաղաքացի, բարեգործ, «Քրիստոնեությունը Հայաստանի խաչմերուկներում» գրքի հեղինակ Ռոբերտ Բեքման Բրինը եւ Արփի Աղոյանը:
Ֆիլմի հիմքում 1915 թվականին Օսմանյան կայսրությունում տեղի ունեցած պատմական իրադարձություններն են, հայ ժողովրդի գաղթն ու ցեղասպանությունը:
Ֆիլմի ստեղծման գաղափարը ծնվել է 2014 թվականին, Ամանորի նախօրեին: Ֆիլմի նկարահանման աշխատանքները սկսվել են Հայաստանում, նկարահանումները կատարվել են Երեւան եւ Գավառ քաղաքներում, Սեւանա լճի մերձակայքում, Կարմիր գյուղ, Դալարիկ, Տաթեւ գյուղերում, իսկ օգոստոս ամսից կշարունակվեն ԱՄՆ-ում:
Մոտ չորս տասնյակ դերասաններ իրենց ժամանակն ու տաղանդն են ներդրել Հայոց ցեղասպանությունը միջազգային հանրությանը լսելի դարձնելու համար: Ֆիլմի գլխավոր դերերում դերասաններ Մարտուն Ղեւոնդյանն ու Բյուրեղիկ Մնեյանն են: Գլխավոր հերոսուհուն՝ Սառա Սենդերսին, մարմնավորում է Արփի Աղոյանը:
Հայոց ցեղասպանությանը նվիրված «Մետաղադրամն անապատում» ֆիլմը մեծ էկրան կբարձրանա 2015 թվականի ապրիլի 24-ին, երբ միջազգային հանրությունն ու աշխարհի հայությունը նշեն ողբերգության 100-րդ տարելիցը: Ըստ Ռոբերտ Բրինի` ֆիլմն ուսուցողական, տեղեկատվական միջոց է, որը մի փոքր քայլ կլինի դեպի Հայոց ցեղասպանության ճանաչումը:
«Թեեւ ֆիլմի պրիմիերան կայանալու է Հայաստանում, սակայն այն նախատեսված է Հայաստանից դուրս գտնվող անգլախոս հանրության համար, որոնցից շատ քչերն են տեղեկացված Հայաստանի պատմական ողբերգական իրողության մասին: Թույլ չտանք, որ եւս 100 տարի անցնի՝ առանց արդարության ճանաչման»,- իր խոսքում նշեց Բրինը:
Հարցազրույցի վերջում Ռոբերտը հույս հայտնեց, որ մինչ 2015 ապրիլի 24-ը ֆիլմը կգրավի հովանավորների ուշադրությունը:

Фильм “Монета в пустыне” расскажет о Геноциде армян
В начале мая 2014 г. в Гаваре начались съемки фильма “Монета в пустыне”. Это полнометражная историко-художестенная лента, авторами сценария которой являются гражданин США, благотворитель, автор книги “Христианство на перекрестках Армении” Роберт Бекман Брин и Арпи Агоян.
В основу фильма положены исторические события, происходившие в 1915 году в Османской империи, исход армянского народа и геноцид.
Идея создания фильма возникла в 2014 г., в канун Нового года. Съемки проходят в Ереване и Гаваре, в окрестностях озера Севан, в селах Кармир, Даларик и Татев, а в августе съемочная группа отправится в Соединенные Штаты.
Около четырех десятков актеров вкладывают свое время и талант, чтобы рассказать миру о Геноциде армян. В главных ролях снимаются актеры Мартун Гевондян и Бюрегик Мнеян. Главную героиню картины Сару Сендерс играет Арпи Агоян.
Картина “Монета в пустыне” выйдет на экраны 24 апреля 2015 года, когда международная общественность и армянство всего мира будут отмечать 100-летнюю годовщину трагедии. По словам Роберта Брина, фильм станет небольшим шагом к признанию Геноцида армян.
“И хотя премьера фильма состоится в Армении, однако он предназначен для живущих за пределами Армении англоязычных зрителей, из которых очень немногие знают об исторической трагедии армянского народа. Нельзя позволить, чтобы справедливость не утверждалась еще одно столетие”,- отметил Брин.
В заключении он выразил надежду, что до 24 апреля 2015 года фильм окажется в центре внимания спонсоров.