Կառավարությունում քննարկվել է Թռչկան ջրվեժի հարցը
Կառավարության այսօրվա նիստում վարչապետ Տիգրան Սարգսյանի հանձնարարությամբ Թռչկանի ջրվեժի խնդրին է անդրադարձել ՀՀ բնապահպանության նախարարը։ Նախարարության ներկայացուցիչները եղել են տեղում, ուսումնասիրել խնդիրը և առաջարկել բնապահպանական մի շարք սահմանափակումներ։
Քանի որ այցելության պահին ջրվեժը բնականոն գործում էր 400-500 լիտր/վայրկյան արագությամբ, ջրի թողքը սահմանվելու է հենց այդ ցուցանիշը, որը գերազանցելու դեպքում միայն թույլ կտրվի վերցնել ավելացած ջուրը։
Երկրորդ սահմանափակումն այն է, որ փոխադարձ պայմանավորվածություն է ձեռք բերվել կառուցվելիք ՀԷԿ-ը չաշխատեցնել ամռան երեք ամիսներին։
Միայն բնապահպանական սահմանափակումները կատարելու պայմանով կառուցապատողին հնարավորություն կտրվի շարունակել աշխատանքը, ընդ որում, սահմանափակումները կարտացոլվեն արտոնագրի նոր խմբագրությունում։

Правительство обсудило вопрос водопада Трчкана
По поручению премьер-министр РА Тиграна Саркисяна министр экологии коснулся проблемы водопада Трчкана. Представители Министерства побывали на месте, изучили проблему и предложили ряд экологических ограничений.
Поскольку в момент их посещения водопад имел естественную скорость – 400-500 л/сек., то этот показатель должен быть сохранен, и лишь в случае его превышения будет разрешено использовать излишек воды.
Второе ограничение состоит в том, что, согласно достигнутой взаимной договоренности, в течение трех летних месяцев строящаяся ГЭС не будет задействована.
Только при условии соблюдения экологических ограничений застройщику будет предоставлена возможность продолжить работу, при этом ограничения будут отражены в новой редакции лицензии.