Ստելան հույս ունի, որ որդիներն առաջին ու վերջին անգամ են խոպան գնում
Կեսօր է. Արմավիրի մարզի Արազափ գյուղի փողոցներում դատարկություն է, չկա գյուղին բնորոշ աշխուժություն, երեխաների ճիչ: Շոգից պաշտպանվելու համար մարդիկ քաշվել են իրենց տները: Ամառվա տապը չէր խանգարում միայն Ստելա Հախյանին: Նա իր փոքր տան բակում, երկաթյա ցանցավոր մահճակալի վրա բուրդ էր չփխում:
Նա պատմեց, որ տանն ապրում է կրտսեր որդու հետ, չի հասցնում տան գործերը, ուստի ստիպված է նաեւ շոգին աշխատել: Նրանք փախստական են, 1990-ականների սկզբին են Ադրբեջանից տեղափոխվել Հայաստան: «Արդեն հարմարվել ենք այս գյուղին, որ ասեմ շատ լավ ա՝ չէ, ամուսինս արտագնա աշխատանքի է գնում, այս տարի երկու տղաներս էլ են միացել հորը, գյուղում մնացել ենք ես ու փոքր տղաս, նա էլ մի հին ավտո ունի, թեթեւ առեւտուր է անում»,- պատմում է Ստելան:
Ընտանիքը սեփականաշնորհված հող չունի, մի փոքր տնամերձ հողակտոր է գյուղապետարանը հատկացրել ու հին շինություն: Շենքը, որտեղ ապրում են Հախյանները, նախկինում պահեստ է եղել, թեթեւ վերանորոգել են, սենյակներից մի քանիսը դարձրել բնակելի եւ մոտ 20 տարի ապրում են այնտեղ:
Ստելա Հախյանն ասում է, որ ընտանիքի կարիքները հոգալու համար խոզ է պահում, մշակում է նաեւ տան դիմացի հողակտորը, սակայն դրանից այնքան էլ օգուտ չկա:
«Գյուղացիների վիճակն այնքան էլ լավ չի, մեծամասնությունը վարկերի տակ է, չեն կարողանում փակվել: Մյուս կողմից էլ կարկուտն ու բնական աղետներն են վնաս հասցնում: Միայն այս գյուղից քանի-քանիսն են վարկերի պատճառով թողել իրենց տունը ու հեռացել: Մանավանդ մեր գյուղացիները ահավոր վարկերի տակ են: Դե որ եկամուտ չկա, գյուղացին ինչո՞վ պիտի վարկը փակի: Մի տարի կարկուտն է վնասում, մի տարի ջուր չի լինում ու այդպես մնում են վարկերի տակ»,- նշում է Ստելան եւ հավելում, որ կառավարությունը, շուկայականից էժան պարարտանյութ հատկացնելով, աջակցում է գյուղացուն, սակայն դա քիչ է եւ շոշափելի արդյունք չի տալիս:
Ստելա Հախյանն իրենց փողոցի օրինակով է ցույց տալիս, որ կյանքի որակը չի լավացել եւ այդ իսկ պատճառով մարդիկ լքում են երկիրը: Ըստ նրա՝ իրենց փողոցի տղամարդիկ, երիտասարդ տղաների մեծ մասը մեկնել են արտագնա աշխատանքի: Իր տղաներն էլ այս տարի առաջին անգամ են գնացել խոպան: Մայրն ասում է, որ նրանց ամուսնացնելու ժամանակն է, սակայն սոցիալական պայմանները թույլ չեն տալիս տղաներին նոր ընտանիք կազմել:
«Դրա համար են գնացել, որ մի քիչ աշխատեն, իրենց համար մի բան ստեղծեն: Արտագնա աշխատանքն էլ ամեն տարի լավ չի լինում, դրա վրա էլ հույս չենք կարող դնել: Արդեն մի անգամ արմատախիլ ենք եղել, զրկվել ենք ամեն ինչից, ինչի՞ պիտի մի անգամ էլ լքենք մեր տունը, ո՞վ կցանկանա նորից տեղահանվել: Մի կերպ, շատ քիչ մի բան ստեղծել ենք, որ պիտի մանրից ավելացնենք: Եթե լավ լինի երկրի վիճակը, մեր ջահելներն էլ կմնան այստեղ, դրսում, օտարության մեջ ի՞նչ կա: Իմ ցանկությունն է, որ իմ տղաները մնան այստեղ, բայց եթե եկամուտի աղբյուր չկա, երիտասարդին դժվար է այստեղ պահելը, կամուկացի մեջ են՝ մնա՞ն, թե՞ գնան, իսկ ես չեմ ուզում, որ գնան: Թող մնան իրենց հայրենիքում, ընտանիք կազմեն»,- ասում է Ստելա Հախյանը:
Նա հույս ունի, որ իր որդիների խոպան գնալը առաջին ու վերջին անգամն է լինելու եւ մշտապես մնալու են հայրենիքում:

Стелла надеется, что сыновья едут на заработки в первый и последний раз
Полдень. На улицах Аразапа (Армавирская область) необычно тихо – нет характерного для села оживления, детского гама. Из-за жары люди не выходят из домов. Полуденный зной не помешал только Стелле Ахян. Во дворе своего небольшого дома женщина взбивала шерсть на металлической кровати.
Сейчас Стелла живет с младшим сыном. Она не успела управиться с домашними делами, вот и пришлось работать даже в пекло. Ахяны –беженцы, в начале 1990-х они переехали из Азербайджана в Армению. “Мы уже приспособились к сельской жизни. Не скажу, что все хорошо. Муж уезжает на заработки, в этом году к нему присоединились и двое старших сыновей. Дома осталась только я с младшим сыном. Он ездит на старом автомобиле, немного приторговывает”,- сказала Стелла.
У семьи нет приватизированной земли, администрация села выделила им небольшой приусадебный участок и старую постройку. Дом, в котором живут Ахяны, раньше служил складом. Помещение отремонтировали, некоторые комнаты сделали жилыми и уже 20 лет живут здесь.
Стелла содержит свиней, обрабатывает также небольшой участок земли напротив дома, однако польза от него небольшая.
“Положение крестьян неважное, многие взяли кредиты и не могут расплатиться. С другой стороны град и стихийные бедствия причиняют ущерб. Из-за кредитов очень многие оставили свои дома и уехали. Если нет прибыли, как крестьянам погашать кредиты. Один год град унитожает урожай, другой год воды не бывает. И вот так не могут выплатить долги”,- говорит Стелла. По ее словам, правительство, раздавая удобрения по ценам, ниже рыночных, помогает крестьянам, но этого мало.
На примере своей улицы Стелла Ахян показывает, что жизнь не улучшилась, поэтому люди покидают страну. Большинство мужчин, молодых ребят из соседних домов уехали на заработки. В этом году впервые уехали и ее сыновья. Мать говорит, что их уже пора женить, но социальные условия не позволяют ее сыновьям создать свои семьи.
“Потому и уехали, чтобы немного заработать, что-то создать для себя. Но на эту работу тоже не приходится рассчитывать, потому что не каждый год бывает успешным. Мы уже несколько раз срывались с насиженных мест, лишались всего, почему мы опять должны покидать наш дом, кому приятно уезжать на новое место... Мы с большим трудом смогли что-то создать. Если ситуация в стране улучшится, молодежь останется здесь, что хорошего на чужбине. Я очень хочу, чтобы мои сыновья не уезжали, но если нет источника дохода, то удержать их очень трудно. Они постоянно колеблются – ехать, не ехать... Пусть остаются на своей родине, создадут свои семьи”,- сказала Стелла.
Она надеется, что ее сыновья уехали на заработки в первый и последний раз и после этого уже не покинут родину.