Հայկական ուշացած դեմարշ, կամ Ղարաբաղը ինչո՞ւ է դեմ Մադրիդյան սկզբունքներին
ԼՂՀ վարչապետ Արա Հարությունյանը times.am-ին տված առցանց հարցազրույցում հայտարարել է, որ ԼՂՀ-ի համար անընդունելի են Մադրիդյան սկզբունքները, և, որ եթե Արցախը լիներ բանակցող կողմ, դրանց շուրջ բանակցություններ չեն վարի:
Վարչապետ Հարությունյանն, իհարկե, նորություն չի ասում: Պաշտոնական Ստեփանակերտը նախկինում ևս բազմիցս առիթ ունեցել է խոսելու ԼՂՀ-ի համար մադրիդյան սկզբունքների անընդունելի լինելու մասին: Սակայն նախկինում ԼՂՀ բարձրաստիճան պաշտոնյաներն այդ ուղերձը երբեք այսպիսի համոզվածությամբ, հստակությամբ և միարժեքությամբ չեն արել, ինչը խոսում է այն մասին, որ թե նման շեշտադրումներ կատարելը, թե դրանց ինտենսիվացումը համաձայնեցված է Երևանի հետ և կազմում է ԼՂ հիմնախնդրի կարգավորման հարցում հայկական կողմի որդեգրած նոր ռազմավարության մի մասը:
Երևանը Ստեփանակերտի բերանով պարզապես ասում է, որ չի պատրաստվում շարունակել բանակցություններն առանց դրանց Ղարաբաղի՝ որպես հակամարտության կողմի լիարժեք մասնակցության: Այլ կերպ ասած՝ Հայաստանը անուղղակի ասում է, որ ոչ մի արժեք չունեն այն համաձայնությունները, որոնք ինքը տվել է այդ սկզբունքների շրջանակում, քանի որ հիմնական շահառուն՝ Ստեփանակերտը, դրանց դեմ է: Հայաստանը պարզապես փորձում է դուրս գալ Մադրիդյան աքցանից այնպես, ինչպես Ադրբեջանն է ցանկանում դրանից դուրս պրծնել՝ զիջումների պատրաստակամության փոխարեն ավելի ու ավելի կոշտացնելով իր դիրքորոշումը, մեծացնելով ախորժակը ընդհուպ Հայաստանի տարածքների նկատմամբ և հայ-ադրբեջանական շփման գծում բոլոր հնարավոր միջոցներով թեժացնելով իրավիճակը:
Երբ բանակցող կողմերից մեկը հայտարարում է, որ բանակցում է միմիայն ամեն ինչ միանգամից և ամբողջությամբ վերցնելու հարցի շուրջ, Մադրիդյան սկզբունքներն ընդունելի լինելու մասին պնդումները դառնում են կապիտուլյացիայի հավասարազոր: Որովհետև դա նշանակում է բանակցել միակողմանի զիջումների պայմանների շուրջ: Հայաստանյան դիվանագիտությունը մինչ այսօր գործել է հենց այս տրամաբանությամբ: Երբ Ռոբերտ Քոչարյանի պաշտոնավարման շրջանում ԼՂՀ-ն Հայաստանի համաձայնությամբ դուրս մղվեց բանակցություններից, իշխանությունը դա բացատրում էր նրանով, որ Ադրբեջանը սպառնում է հակառակ դեպքում բանակցություններից հրաժարվելով, նույնն է թե՝ պատերազմի ուղին ընտրելով: Հետո շրջանառության մեջ դրվեցին Մադրիդյան սկզբունքները, և պաշտոնական Երևանը հայտարարեց, թե ԼՂ կարգավիճակի դիմաց տարածքներ զիջելը նախընտրելի է, քանի որ Ադրբեջանը միայն այդ դեպքում է պատրաստ նստել բանակցությունների:
Հիմա արդեն մեզ առաջարկում են տարածքային զիջումներ ընդամենը խաղաղության խոստման դիմաց, քանի որ իրենց նախկին պարտվողական, փոխզիջումային դիվանագիտությամբ Երևանը Բաքվին և միջազգային հանրությանը համոզեց, որ ցանկացած փուլում պատրաստ է զիջումների:
Երևանը բոլորին սովորեցրեց իր կողմից միակողմանի զիջումների՝ շարունակ առաջնորդվելով պատերազմը հետաձգելու կամ կանխելու տրամաբանությամբ: Բայց հստակ մի օրինաչափությամբ, դիվանագիտության ու քաղաքագիտության տարրական չգրված օրենքների համաձայն, հենց այսպիսի քաղաքականությամբ Երևանն ամենաշատը իրեն մոտեցրեց պատերազմը: Այն, ինչ տեղի է ունենում Տավուշի մարզի սահմանամերձ գյուղերում, ոչ այլ ինչ է, եթե ոչ պատերազմի փոքրիկ մոդելավորում: Այս պրոցեսը զուտ տեղեկատվական պատերազմից արդեն վերաճում է դիվերսիոն պատերազմի: Թե ինչ է հետևելու դրան, մնում է միայն եզրակացնել:
Եվ ահա Հայաստանը կարծես թե ուշացած ուշքի է գալիս ու դա հասկանալի է դարձնում ԼՂՀ վարչապետի միջոցով: Հայաստանը պարզապես այլընտրանք հիմա չունի, քանի որ չնայած պատերազմը հրահրում է Ադրբեջանը, սակայն միջազգային հանրությունը, այդ թվում նաև՝ իր ռազմավարական դաշնակիցը հանդիսացող Ռուսաստանը, Ադրբեջանին զսպելու բանալին կրկին տեսնում են հայկական կողմից նոր զիջումների պատրաստակամություն հայտնելու մեջ: Հայաստանն այս իմաստով հայտնվել է ցայտնոտի մեջ. որ ուղղությամբ գնում է՝ հանգում է կապիտուլյացիայի: Ռուսաստանը փորձում է ստիպել տարածքներ զիջել՝ Ադրբեջանին ԵՏՄ ներքաշելու, հակամարտության գոտում խաղաղապահներ տեղակայելու և այդպիսով Հարավային Կովկասում վերջնական տիրապետություն հաստատելու իր տարածաշրջանային շահերից ելնելով: Դրա համար էլ շարունակ, ցինիկաբար զինում է իր ռազմավարական դաշնակցի հակառակորդին, որպեսզի կործանարար պատերազմով Հայաստանին ահաբեկելու միջոցով նրան ստիպի կատարել այդ զիջումներն առանց մեկ կրակոցի: Արևմուտքը, ի դեմս ԵԱՀԿ ՄԽ ամերիկացի համանախագահ Ջեյմս Ուորլիքի, Հայաստանում ԱՄՆ դեսպան Ջոն Հեֆֆերնի, հասկացնում է, որ եթե Հայաստանը չի ցանկանում ռուսական այդ էքսպանսիայի արդյունքում կորցնել նաև Ղարաբաղն ամբողջությամբ, ապա պետք է համաձայնի Մադրիդյան սկզբունքներին, որոնք ԼՂ-ին, նախկին ԼՂԻՄ-ի տարածքի շրջանակում, գոնե անորոշ կարգավիճակ են խոստանում: Եթե Հայաստանը համաձայնում է դրան, ապա գործիք է տալիս Արևմուտքին՝ Ռուսաստանին աստիճանաբար դուրս մղելու հենց Հայաստանից և տարածաշրջանից ընդհանրապես: Արդյունքում ունենք մի իրավիճակ, երբ բոլորը միահամուռ կերպով ահաբեկում են Հայաստանին և ԼՂ-ին:
Այս պայմաններում հարց է առաջանում. ի՞նչ օգուտ կարող է տալ Հայաստանի և ԼՂՀ-ի այս հանկարծակի, հուսահատ դեմարշը Մադրիդյան սկզբունքներին: Դրա իմաստն այն է, որ Հայաստանը և ԼՂՀ-ն պատերազմի սանձազերծումից չեն վախենում և չեն ենթարկվելու այդ համակողմանի ահաբեկմանը: Այս ուշացած «հետողորմիան», իհարկե, իր մեջ ռիսկ պարունակում է, որովհետև չի բացառվում, որ զիջումների չգնալու դեպքում Հայաստանին իր դառը ապագան ցույց տալու նպատակով ահաբեկումները զուտ ուղերձներից կամ սահմանային թեթև կրակոցներից աստիճանաբար հանգեցնեն ավելի մասշտաբային ռազմական բախումների: Բայց ընդհանուր առմամբ այսօր ոչ Ռուսաստանը և ոչ էլ Արևմուտքը շահագրգռված չեն ԼՂ-ում վերահսկողությունից դուրս եկած հակամարտության նոր օջախ ունենալուն: Առանց Ուկրաինան մարսելու՝ ԼՂ-ում նոր ու շատ ավելի մասշտաբային պատերազմը հղի է անկանխատեսելի գլոբալ զարգացումներով: Նրանք այս հակամարտության պարագայում առայժմ բավարարվում են դիրքային պայքարով՝ հասկանալով, որ ցանկացած արկածախնդրություն կարող է ճակատագրական լինել ոչ միայն տարածաշրջանում, այլև աշխարհաքաղաքական հարաբերություններում իրենց հավակնությունների համար:
Եվ սա, թերևս, ամենահարմար պահն է սրբագրելու համար 1998-2001 թթ. կատարված կոպտագույն սխալը՝ վերադարձնել նախկին բանակցային ձևաչափը նույնպիսի շանտաժային քաղաքականություն որդեգրելու միջոցով: Եթե Ադրբեջանը չի ցանկանում մասնացկել բանակցություններին, ուրեմն դրանից կառչած մնալու իմաստ այլևս չկա:

Запоздалый армянский демарш, или почему Карабах против Мадридских принципов
Премьер-министр Нагорно-Карабахской Республики Ара Арутюнян в онлайн-интервью times.am заявил, что Мадридские принципы неприемлемы для НКР и что если бы Арцах был стороной переговорного процесса, то вокруг них не велись бы переговоры.
Премьер-министр Арутюнян, разумеется, не говорит ничего нового. Официальный Степанакерт и раньше много раз имел повод говорить о неприемлемости для НКР Мадридских принципов. Однако раньше высокопоставленные лица НКР никогда с такой убежденностью, четкостью и однозначностью не посылали подобный мессидж, а это свидетельствует о том, что и эти акценты, и рост их интенсивности согласованы с Ереваном и составляют часть новой стратегии, осуществляемой армянской стороной в вопросе урегулирования карабахского конфликта.
Ереван устами Степанакерта фактически заявляет, что не собирается продолжать переговоры без полноценного участия в них Карабаха как стороны конфликта. Иными словами, Армения косвенно говорит о том, что согласие, которое она дала в рамках этих принципов, не имеет никакой ценности, поскольку основная сторона, Степанакерт, выступает против них. Армения просто пытается вырваться из мадридских клещей так же, как хочет вырваться из них Азербайджан, который все больше и больше ужесточает свою позицию вместо того, чтобы проявлять готовность к уступкам, усиливает свой аппетит в отношении даже территорий Армении и всеми возможными средствами нагнетает напряженность на армяно-азербайджанской линии соприкосновения.
Когда одна из сторон переговоров заявляет, что ведет переговоры только вокруг вопроса о том, чтобы взять все и сразу, утверждения о приемлемости Мадридских принципов становятся равносильны капитуляции. Потому это означает вести переговоры вокруг однозначных уступок.
В армянской дипломатии по сей день действовала именно такая логика. Когда в период президентства Роберта Кочаряна Нагорно-Карабахская Республика с согласия Армении была вытеснена из переговорного процесса, власть объясняла это тем, что в противном случае Азербайждан угрожает отказаться от переговоров, иными словами выбрать путь войны. Потом в обращение были введены Мадридские принципы, и официальный Ереван заявил, что сдача территорий в обмен на статус НК предпочтительна, так как Азербайджан готов сесть за стол переговоров только в этом случае.
Сейчас уже нам предлагают территориальные уступки в обмен всего лишь на мир, поскольку своей прежней капитулянтской и компромиссной дипломатией  Ереван убедил Баку и международную общественность в том, что готов на уступки на любом этапе.
Ереван приучил всех к односторонним уступкам со своей стороны, постоянно руководствуясь логикой откладывания или недопущения войны. Однако в соответствии с четкой закономерностью, неписаными элементарными законами дипломатии и политологии Ереван именно такой политикой приблизил себя к войне. То, что происходит в приграничных селах Тавушской области, не что иное, как маленькая модель войны. Этот процесс из сугубо информационной войны перерастает в диверсионную войну. Можно только предполагать, что последует за этим.
И сейчас Армения с опозданием приходит в себя, что становится ясно из заявлений премьер-министра НКР. У Армении просто нет альтернативы: несмотря на то, что войну провоцирует Азербайджан, международное сообщество, в том числе являющаяся стратегическим союзником Армении Россия, видит путь к сдерживанию Азербайджана в выражении армянской стороной готовности к новым уступкам. В этом смысле Армения оказалась в цейтноте: в каком направлении ни пойдет, везде капитуляция. Россия пытается заставить Армениюд уступить территории с тем, чтобы втащить Азербайджан в ЕЭС, разместить в зоне конфликта миротворцев и тем самым утвердить на Южном Кавказе окончательное господство, что вытекает из ее интересов. Поэтому РФ постоянно и цинично вооружает противника своего стратегического союзника, чтобы, терроризируя Армению гибельной войной, заставить ее без единого выстрела пойти на эти уступки. Запад в лице американского сопредседателя МГ ОБСЕ Джеймса Уорлика, посла США в Армении Джона Хефферна дает понять, что если Армения не желает в результате российской экспансии потерять весь Карабах, то она должна согласиться на Мадридские принципы, которые хотя бы обещают Нагорному Карабаху неопределенный статус в рамках территории бывшей НКАО. Если Армения согласится на это, то предоставит Западу инструмент для постепенного вытесения России из самой Армении и региона в целом. В результате мы получим ситуацию, при которой все будут единодушно терроризировать Армению и Нагорный Карабах.
В этих условиях напрашивается вопрос: какую пользу может принести этот внезапный отчаянный демарш Армении и НКР против Мадридских принципов? Его смысл в том, что Армения и НКР не боятся развязывания войны и не будут подчиняться этому всестороннему террору. Это запоздалое раскаяние, разумеется, содержити в себе риск, поскольку не исключено, что в случае отказа пойти на уступки терроризирование Армении с целью показать ее печальное будущее из мессиджей или единичных выстрелов на границе постепенно перерастут в более масштабные военные столкновения. Но в целом ни Россия, ни Запад не заинтересованы сегодня в появлении в Карабахе нового очага неконтролируемого конфликта. Новая и более масштабная война в НК в условиях, когда Украина еще не “переварена”, чревата непредсказуемыми глобальными процессами. Пока они ограничиваются позиционной борьбой, понимая, что любая авантюра может стать судьбоносной не только для региона, но и для их притязаний в геополитических отношениях.
И это, пожалуй, самый удобный момент для исправления допущенной в 1998-2001 гг. грубейшей ошибки и возвращения к прежнему переговорному формату посредством такой же политики шантажа. Если Азербайджан не хочет участвовать в переговорах, значит уже нет смысла цепляться за них.