«Ժառանգությունը»՝ Լեւոն Հայրապետյանի մասին. «Դա բոլորիս պատվի ու արժանապատվության հարցն է»
«Ժառանգություն» կուսակցությունն այսօր հայտարարություն է տարածել գործարար Լեւոն Հայրապետյանի մասին, որը ներկայացնում ենք առանց կրճատման.
«Մամուլի տեղեկացմամբ՝ կտրուկ վատացել է «Մոտրոսկայա տիշինա» կալանավայրում գտնվող հայ գործարար եւ հասարակական գործիչ Լեւոն Հայրապետյանի առողջական վիճակը: Մարդ, ով միշտ կանգնած է եղել Արցախի Հանրապեության պետականաշինության ակունքներում եւ մինչ օրս իր ազգանվեր գործունեությամբ նպաստում է հայության առջեւ ծառացած լրջագույն մարտահրավերների հաղթահարմանը:
Նրա անազատության մեջ գտնվելը՝ ելնելով առողջական վիճակից, հակասում է ինչպես Ռուսաստանի Դաշնության օրենսդրությանը, այնպես էլ միջազգային իրավական նորմերին: Այս հանգամանքը, ինչպես նաեւ վերջին տարիներին Հայրապետյանի ծավալած հանրային գործունեությունը՝ կապված հայկական երկու պետությունների ներքին ու արտաքին քաղաքական գործընթացների հետ, հիմք են տալիս եզրակացնելու, որ մի քանի օր առաջ նրա նկատմամբ առաջադրված մեղադրանքն ակնհայտորեն ունի քաղաքական ենթատեքստ, որն իր հերթին դիտարկում ենք որպես Արցախի կայացմանը խոչընդոտող լրջագույն հարված:
Դատապարտելով հայտնի բարերարի ճակատագրի հանդեպ ՀՀ դե ֆակտո իշխանությունների քար լռությունը, որը եւս մեկ անգամ փաստում է նրանց անգործունակությունը եւ ՀՀ քաղաքացու նկատմամբ անտարբեր, քամահրական վերաբերմունքը, կոչ ենք անում Հայաստանի Հանրապետության, Արցախի եւ Սփյուռքի մեր հայրենակիցներին՝ իրենց բողոքի ու ցասումի ձայնը բարձրացնել Լեւոն Հայրապետյանի հանդեպ կիրառվող հակաիրավական, անմարդկային գործողությունների առնչությամբ եւ անել հնարավոր ամեն բան՝ օր առաջ նրան ազատություն վերադարձնելու համար: Դա բոլորիս պատվի ու արժանապատվության հարցն է»:

Heritage Party Issues Statement in Support of Prominent Armenian Businessman Arrested in Moscow
The Heritage Party today issued the following statement on Levon Hayrapetyan, an Armenian businessman who was arrested in Moscow recently and charged with embezzlement and money laundering.
"According to the press, the health of Armenian businessman and public figure Levon Hayrapetyan, who is in the Matrosskaya Tishina detention facility, drastically deteriorated — a man, who always stood at the source of state building of the Republic of Artsakh and to date contributes with his patriotic work to overcoming the serious challenges faced by the Armenian people.
"His being imprisoned, considering his health condition, is contrary to not only Russian Federation legislation, but also international legal norms. This fact, as well as Hayrapetyan's public activities in recent years tied to domestic and foreign political processes of the two Armenian states, provide grounds to conclude that the charges brought against him a few days ago clearly have a political context, which we, in turn, consider a serious blow hindering the establishment of Artsakh.
"Condemning the stone silence of the de facto authorities of the Republic of Armenia [RA] regarding the prominent benefactor's fate, which once again proves their incapability and indifferent, negligent attitude toward RA citizens, we urge our Republic of Armenia, Artsakh, and Diaspora compatriots to raise their voice of protest and ire in connection with the illegal and inhumane actions applied to Levon Hayrapetyan and do everything possible to return him to freedom. This is a matter of the honor and dignity of all of us."