Էդվարդ Նալբանդյանն ընդունել է Գերմանիայի Բունդեսթագի պատվիրակությանը
ՀՀ արտաքին գործերի նախարարությունը հայտնում է, որ այսօր ՀՀ ԱԳ նախարար Էդվարդ Նալբանդյանն ընդունել է ԳԴՀ Բունդեսթագի պատվիրակությանը, որի կազմում ընդգրկված էին Քրիստոնեա-դեմոկրատական միություն/Քրիստոնեա-սոցիալական միության խմբակցության անդամներ Մանֆրեդ Գրունդը և Ալբերտ Վայլերը։
ՀՀ արտգործնախարարը բարձր գնահատեց հայ-գերմանական հարաբերությունների ներկա մակարդակը, ինչն արտահայտվում է դինամիկ և արդյունավետ քաղաքական երկխոսությամբ, փոխադարձ այցելություններով, այդ թվում` միջխորհրդարանական հարթությունում։ Անդրադարձ կատարվեց միջազգային խորհրդարանական վեհաժողովներում Հայաստանի և Գերմանիայի պատգամավորների միջև փոխգործակցությանը։
Երկուստեք նշվեց տարբեր ուղղություններով երկկողմ համագործակցության ներուժը լիարժեք օգտագործելու անհրաժեշտությունը։
Քննարկվեցին առևտրատնտեսական համագործակցության զարգացման հեռանկարները։ Կարևորվեց Ֆինանսական և տեխնիկական համագործակցության հայ-գերմանական միջկառավարական հանձնաժողովի գործունեությունը։
Նախարար Նալբանդյանը ներկայացրեց ԼՂ հակամարտության խաղաղ կարգավորմանն ուղղված հայկական կողմի ջանքերը։ Նշեց, որ ղարաբաղա-ադրբեջանական շփման գծում և հայ-ադրբեջանական սահմանին Ադրբեջանի կողմից հրահրվող սադրիչ գործողությունները, հրադադարի խախտումները նպատակ են հետապնդում խաթարել բանակցային գործընթացը: Հայաստանը` ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի եռանախագահների հետ համատեղ, գործադրելու է անհրաժեշտ քայլերը` սադրիչ գործողությունների կասեցման, իրավիճակի կայունացման, հակամարտությունը բացառապես խաղաղ միջոցներով կարգավորելու նպատակով բանակցային գործընթացի շարունակման համար:

On August 3 Foreign Minister of the Republic of Armenia Edward Nalbandian received the delegation of Bundestag of the Federal Republic of Germany, which consisted of CDU/CSU (the Christian Democratic Union/ the Christian Social Union) caucus members Manfred Grund and Albert Weiler.
The Minister of Foreign Affairs of Armenia commended the current level of the Armenian-German relations, that is expressed through dynamic and efficient political dialogue, reciprocal visits, including those within the inter-parliamentary platforms. The cooperation of the parliamentarians of Armenia and Germany within the parliamentary assemblies was touched upon.
Both sides noted the significance to exploit the potential of the bilateral cooperation in different areas to its fullest.
The perspectives of the development of trade and economic cooperation was discussed. The activity of the Armenian-German Intergovernmental Commission on Financial and Technical Cooperation was highlighted.
Minister Nalbandian presented the efforts exerted by the Armenian side towards the peaceful settlement of the Nagorno-Karabakh conflict, mentioned that subversive actions organized by the Azerbaijani side on the Line of Contact between Karabakh and Azerbaijan and on the border between Armenia and Azerbaijan, the violations of cease-fire regime pursue an aim to undermine the negotiation process. Together with the OSCE Minsk Group Co-Chairs Armenia will take the necessary steps for halting the subversive actions, for the stabilization of the situation, for continuation of the negotiation process aimed at the settlement of the conflict exclusively through peaceful means.