Միացյալ Թագավորության Արտաքին և համագործակցության երկրների նախարարության հայտարարությունը՝ սահմանագծի վերջին դեպքերի վերաբերյալ
Միացյալ Թագավորության Արտաքին և համագործակցության երկրների նախարարությունը հանդես է եկել հայտարարությամբ՝ կապված վերջին օրերին ղարաբաղա-ադրբեջանական սահմանագծի լարվածության հետ: Հայտարարությունը ներկայացնում ենք ստորեւ.
«Արտաքին և համագործակցության երկրների նախարարությունն իր մտահոգությունն է հայտում Լեռնային Ղարաբաղի խնդրի շուրջ ծավալվող բռնության դեպքերով և հորդորում է բոլոր կողմերին նվազեցնել լարվածությունը:
Անցած շաբաթ ականատեսն էինք ԼՂ-ի շփմնա գծում և Հայաստանի ու Ադրբեջանի սահմանում արագ վատթարացող իրավիճակի: Մարդկային զոհերը և մեծաքանակ ռազմական տեխնիկայի օգտագործումը ամենամտահոգիչն են հրադադարի քսանամյա պատմության մեջ:
Արտաքին և համագործակցության երկրների նախարարության մամուլի խոսնակն ասել է.
ՄԹ-ն դիմում է երկու կողմերին՝ Հայաստանին ու Ադրբեջանին անհապաղ իրականացնել գործողություններ նվազեցնելու լարվածությունը և հավատարիմ մնալու 1994-ին ստորագրված հրադադարի մասին համաձայնագրին:Մենք խորապես վշտացած ենք երկու կողմերի մարդկային կորուստների համար: Հիշեցնելով Եվրոպայի գծով նախարար Դեյվիդ Լիդինքթոնի՝ հրադադարի 20 ամյակի առնչությամբ մայիսին արված հայտարարությունը հորդորում ենք կողմերին աշխատել ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահների հետ՝ խաղաղության համաձայնագրի ուղղությամբ»:

United Kingdom Urges Armenia and Azerbaijan to Reduce Tensions
Yesterday, the United Kingdom’s Foreign and Commonwealth Office issued the following statement regarding developments along the Artsakh line of contact.
The past week has seen reports of a rapidly deteriorating situation on the Nagorno-Karabakh line of contact and the Armenia-Azerbaijan border. Reports of increasing numbers of fatalities and the use of more advanced military equipment pose one of the most worrying violations of the ceasefire in its 20 year history.
A Foreign and Commonwealth Office Spokesperson said:
"The UK appeals to both Armenia and Azerbaijan to take immediate action to reduce tensions and respect the 1994 ceasefire agreement. We are deeply saddened by the continuing loss of life on all sides. Recalling the statement of Minister for Europe David Lidington on the 20th anniversary of the ceasefire in May, we urge the parties to work with the OSCE’s Minsk Group Co-Chairs towards a peace agreement."